Dalaman'da Gezilecek Yerler

Muğla’nın Dalaman ilçesi, koyları, tarihi antik kentleri, sağlık yönünden faydalı kaplıcaları, çarşısı ve yemyeşil ormanı ile turizmin hareketli olduğu ilçelerdendir. 

Her yıl binlerce turisti ağırlayan ilçede bulunan Kral Mezarları, kükürt havuzları, ressam Bedri Rahmi’nin resimleri ile süslediği Bedri Rahmi Koyu ve Dalaman Çayı en çok ziyaret edilen noktalardandır. Ayrıca muhteşem denizinin bulunduğu bölgelerden olan Günlüklü Koyu ve Sarıgerme Plajı da Dalaman gezilecek yerler düşünüldüğünde ilk akla gelen bölgeler arasında yer almaktadır.

Antik kentleri, Koyları ve yeşil doğası ile turistlerin ilgisini çeken Dalaman'da konaklama için Dalaman otelleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.


Günlüklü Koyu

Günlüklü Koyu Halk Plajı Günlüklü Koyu Halk Plajı

Fethiye Göcek yolu üzerinde bulunan koy Fethiye’ye doğru 15 kilometre kadar gidince Günlük ağaçlarının görülmesiyle başlar. Buranın adı da gür ve güneş geçirmeyecek kadar sık olan günlük ağaçlarından gelmektedir.

Araç ile 1 kilometre kadar içeri gidince plaja ulaşılır. Girişi ücretli olan plajın muhteşem bir güzelliği vardır. Hem kamp hem piknik hem de yüzülmek için oldukça güzel yerlerden biridir. Araçla girişlerin ortalama 20 TL olduğu koyda şemsiye ve şezlonglar da ortalama 40 TL’ye kiralanmaktadır. Plajın hemen yanında bulunan restoranlar ve işletmelerde her türlü ihtiyacı karşılamak mümkündür. Dalaman gezilecek yerler düşünüldüğünde Günlüklü Koyu; deniz, kum, güneş üçlüsünün başı çektiği bölgeler arasında Gökgemile Koyu, Sarıgerme Plajı ve Dalaman Çayı ile birlikte en güzel yerler arasında yer almaktadır.

Doğayla iç içe muhteşem bir tatil yapmak isteyenlerin yaz aylarında mutlaka tercih etmesi gereken bölgeler arasında yer alan Günlüklü Koyu, el değmemiş bir alanda son derece huzurlu bir tatil için gerçek anlamda idealdir.

Dalaman'da geçirdiğiniz keyifli bir tatile Muğla'da devam etmek için Muğla otelleri sayfasından diğer konaklama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. 


Dalyan Kral Mezarları

Dalyan Kral Mezarları Kalıntıları Dalyan Kral Mezarları Kalıntıları

Dağın içine oyulmuş olan mezarlar oldukça heybetli ve muhteşem görünmektedir. Mezarların dağ yamaçlarına ve yüksek tepelere yapılmasındaki amaç ise tanrıya daha yakın olması inancıdır. Geceleri ışıklandırmalar ile süslenen mezarlıklar muhteşem bir tarihi doku olarak sergilenmektedir. 

M.Ö 4. yy’da yüzyılda yapıldığı tahmin edilen kaya mezarlarından 6 tane bulunmaktadır. Köyceğiz ilçesinin Dalyan Beldesinde bulunan kaya mezarlarına Dalaman’dan kalkan tekne turları ile ulaşılmaktadır. Çokça bilinen bir yer olmamasıyla beraber, muhteşem bir mimariye sahip olup geçirdiğiniz zaman boyunca tarihi açıdan keyifli ve farklı bir sürece ulaşabilirsiniz. 

Burada gömülü olan bireylerin yaşadığı hayatı hala hiç kimse bilmiyor ve mezarlara dair net bir fikre dahi sahip olunamıyor. Ancak hem doğası hem de mimarisiyle gezilecek yerler arasında gösterildiği ifade edilmektedir.

Dalyan Kral Mezarlığı dışında diğer mekanları da keşfetmek için Dalaman gezi rehberi sayfamızı incelemenizi öneriyoruz.


Bedri Rahmi Koyu

Bedri Rahmi Koyu Tekne Turları Bedri Rahmi Koyu Tekne Turları

Göcek’te bulunan Ressam olan Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun koyda bulunan kayaların üzerine çizdiği balık figürlerinden sonra koy Bedri Rahmi Koyu olarak anılmaya başlamıştır.

Tekne turları sırasında mola verilen yer yüzmek içinde idealdir. Fotoğrafçılar için eşsiz manzara sunan zirvede kayalar üzerinde balık motiflerini incelenmekte veya manzaranın güzelliği seyredilmektedir. Daha çok tekne turlarıyla gelinen bu koy gözlerden uzak bir konumda olduğu için hem denizi hem de ortamı oldukça temiz ve sakindir. Dalaman gezilecek yerler düşünüldüğünde özellikle Gökgemile Koyu ve Sarıgerme Plajı ile birlikte oldukça özel koylar arasında yer alan Bedri Rahmi Koyu, Türkiye sınırları içerisinde de tertemiz bir denize ve doğaya sahip olan nadir koylardan biridir. Özel bir tur ile seyahat yapıyorsanız, bu bölgeyi de gezi listesine eklemeyi ihmal etmemeniz önerilmektedir.

Dalaman'da geçirdiğiniz keyifli tatile başka noktalarda devam etmek için Muğla gezi rehberi kategorisini inceleyerek daha fazla seçeneği değerlendirebilirsiniz.


Demirciler Çarşısı

Demirciler Çarşısı Akşam Görüntüsü Demirciler Çarşısı Akşam Görüntüsü

Dalaman merkezden yürüme mesafesinde olan antik çarşı Rumlar tarafından 13. yüzyılda inşa edilmiştir. Günümüzde de kullanılmaya devam eden çarşıda üretim devam etmektedir.

Yerel halk tarafından da Demirciler Çarşısı olarak anılır. Dalaman Gürkoy’dan 30 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan çarşı bakır, demir ve çelikten yapılan ürünler ile doludur. Süs eşyası veya hediyelik eşya almak için tatilciler tarafından ziyaret edilmektedir. Demirciler Çarşısı, Dalaman gezilecek yerler planlamasında mutlaka bulunması gereken bölgelerden biridir. 

Uçak ile Muğla sınırlarından ayrılmadan önce güzel bir alışveriş yapıp hem bölgeye dair hem de Dalaman'la alakalı birbirinden güzel hediyeler ve süs eşyaları alarak tatilinizi noktalayabilirsiniz.

Dalaman'da ailecek vakit geçirebileceğiniz çok fazla otel vardır. Bunların listesine Dalaman aile otelleri sayfasından bulabilirsiniz.


Akkaya Garden

Akkaya Garden Ziyaretçi Alanı Akkaya Garden Ziyaretçi Alanı

Dalaman merkezden 12 kilometre uzaklıkta bulunan Akkaya Garden özellikle huzur arayanların mekânıdır. Doğa içinde yemek yemenin lezzetine varmak isteyenler tarafından da tercih edilmektedir.

Özellikle balık yemekleri oldukça meşhurdur. Burada ata binerek geziler yapmak ve göllerde balık tutmak eğlenceli aktivitelerdendir. Çocuklu aileler tarafından sıklıkla tercih edilen Akkaya Garden’de çocuk oyun alanları, havuzlar ve sevimli hayvanlar bulunmaktadır. Keyifle yemek yenilecek yerler Dalaman sınırları içerisinde düşünüldüğünde belki de Akkaya Garden bu konuda bir numaralı tercih olarak gösterilebilir. 

Bunda özellikle ilçe içerisinde yeni mekanların oldukça az olması da etkilidir. Fiyatları Dalaman merkeze göre çok uygun olan Akkaya Garden’e girişler ücretsizdir.

Dalaman'da konaklama ihtiyaçları için Dalaman dört yıldızlı oteller sayfasını sizlere özel olarak derledik. 


Kleopatra Hamamı

Tarihi Kleopatra Hamamı Kalıntıları Tarihi Kleopatra Hamamı Kalıntıları

Sadece tekne turları ile ulaşımın mümkün olduğu Kleopatra Hamamı günübirlik gezilerin uğrak noktasıdır. Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın dinlenmek için yaptırdığı hamamın bir kısmı sular altında kalmış olsa da su üzerinde görebileceğiniz parçaları vardır.

Dalaman için oldukça özel bir yeri olan bu tarihi bölgenin, turistik açıdan da oldukça popüler olduğu ifade edilmektedir. Özellikle yaz aylarında hem temiz hava hem de muhteşem deniz ikilisi düşünüldüğünde bir de üstüne tarihi geçmişiyle dolu dolu tekne turları düzenlenip eğlence ve kültür bir arada götürülmektedir. Kleopatra Hamamı gezilecek yerler arasında mutlaka bulunması gereken özel bölgeler arasında yer alıyor.

Berrak denizi ve yeşillikler arasındaki hamama Dalaman merkezden kalkan tekne turları ile ulaşılmaktadır. Göcek’teki Hamam Koyu içinde bulunan Kleopatra Hamamı etrafında bulunan restoranlarda lezzetli yemekler de sunulmaktadır.


Dalaman Pazarı

Organik Dalaman Pazarı Organik Dalaman Pazarı

Dalaman’ı daha iyi tanıyabilmek için gezilen Dalaman Pazarı’nda birçok ürün satılmaktadır. El işi ürünler ile beraber baharatlar, yiyecekler ve süslemeler tezgâhlarda yerini almaktadır.

Pazarda tatmanız gereken en güzel lezzet ise Dalaman gözlemesidir. Bununla beraber tatil sonrası kullanmak üzere tamamen doğal kahvaltılıklar veya zeytinyağı gibi organik ürünleri de bulunmaktadır.


Hippokome Antik Kenti

Hippokome Antik Kent Kalıntıları Hippokome Antik Kent Kalıntıları

Karya dilinde At Şehri olarak anılan Hippokome, Dalaman merkeze 30 kilometre mesafede bulunmaktadır. Çöğmen Köyü’ndeki İt Asarı’nda bulunan tepede kurulan şehir 3 adet dev kaya mezarı ve Roma ve Bizans döneminden kalan kalıntıları barındırmaktadır. 

Bölgede ayrıca iki minik mezar daha bulunuyor. Bölgenin karşı tarafı da güzel bir koya bakıyor ancak antik kenti ilginç kılan bir diğer şey de ne mezarlara dair ne de bölgeye dair net bir bilginin olmayışıdır. Telmessos Antik Kenti ile de oldukça benzer olduğu ifade edilen Hippokome Antik Kenti, gezilecek yerler arasında mutlaka bulunması gereken bölgelerdendir. 

Hippokome Antik Kenti için girişler ücretsizdir.


Ardıçlı Tepe

Dalaman Ardıçlı Tepe Dalaman Ardıçlı Tepe

Çal deresinin kenarında bulunan Ardıçlı Tepe geniş ve yemyeşil ormanları, dik yamaçları ve muhteşem manzarası ile dikkat çekmektedir.

Sakin ve huzurlu bir piknik yapmak isteyenler tarafından tercih edilir. Özellikle aileler tarafından ziyaret edilen tepe çocuklar için uçsuz bucaksız oyun alanı sunmaktadır.


Kükürt Havuzları

Şifa Kaynağı Kükürt Havuzu Şifa Kaynağı Kükürt Havuzu

Genel olarak yabancı turistler tarafından tercih edilen kükürt havuzları cilt hastalıklarına çok iyi geldiği düşünülmektedir. Ada ve koylara yapılan tekne turları sırasında mola verilen havuzlara aynı zamanda karadan da ulaşım mümkündür.

Dalaman merkeze 10 kilometre uzaklıkta bulunan kaplıcalara merkezden kalkan minibüsler ile ulaşım sağlanmaktadır. Bununla beraber kaplıcalar etrafında bulunan tesislerde de konaklamak mümkündür.

Kükürt havuzlarına girişler ise ücretsizdir.


Delikli Kavak 

Elcik ve Bozbel güzergâhı arasında bulunan Delikli Kavak özellikle tarihi anlamda oldukça zengindir. 

Etrafta sur kalıntılarını ve yer mezarlarını görebileceğiniz gibi dev kaya mezarlarda bulunmaktadır. Tarihin kokusunu hissedeceğiniz yerde dokunduğunuz her bir taş geçmişten izler taşımaktadır.


Dalaman Günübirlik Gezilecek Yerler

Doğa Harikası Dalaman Koyları Doğa Harikası Dalaman Koyları Dalaman, Muğla’nın görülmeye değer ilçelerinden biridir. Çevresinde bulunan doğal ve tarihi güzellikleri keşfetmek de Dalaman tatilini daha güzel hale getirmektedir. Özellikle denizi ve doğasıyla insanları büyülemeyi başaran bu bölge; koyları ve Dalaman Çayı ile de popüler olmuş ve büyük bir hızla büyümeye de devam etmektedir.


Kelebekler Vadisi

Eşsiz Kelebekler Vadisi Eşsiz Kelebekler Vadisi Kelebekler Vadisi Dalaman’a yaklaşık 68 km uzaklıktadır. Vadi sahip olduğu endemik bitkiler, doğal güzellikler ve kamp alanları ile oldukça önemli bir yerdir. Birinci Derece Doğal Sit Alanı olarak korunmaktadır.


Ölüdeniz

Ölüdeniz Yukarıdan Bakış Ölüdeniz Yukarıdan Bakış Ölüdeniz Dalaman’a yaklaşık 57 km uzaklıktadır. “Işık ve güneş diyarı” olarak anılan Ölüdeniz plajı mavinin ve yeşilin her tonunu bünyesinde bulundurmaktadır. Dünya’nın en güzel plajlarından biri olması Ölüdeniz ’in ünlü olmasını sağlamıştır. Ölüdeniz, özellikle ekstrem sporlara ilgisi olanların da mutlaka gezilecek yerler listesine eklemesi gereken bölgelerden biridir. En çok tercih edilen sporun ise rafting olduğu ifade edilmektedir.


Köyceğiz Gölü

Köyceğiz Gölü Gün Doğumu Köyceğiz Gölü Gün Doğumu Köyceğiz Gölü Dalaman’a yaklaşık 55 km uzaklıktadır. Su sporlarının yapılmaya uygun olduğu gölün çevresinde mesire alanları da bulunmaktadır. Genellikle ailecek yapılan aktiviteler için uygun yerler arasındadır.