Bayburt’un Meşhur Yemekleri

Bayburt’un eski bir tarihe sahip olması ve coğrafyası, yemek kültürünü de etkilemiştir. Bayburt mutfağı hamur işleri, etli ve zeytinyağlı yemekler, çorba ve tatlı çeşitlerine dayanmaktadır. Çoğunlukta hamur işleri ön plandadır.

Kendisine has yemek kültürü olan Bayburt’un meşhur yemekleri kara pancar, ekşi lahana, galacoş, kesme çorba, lor dolması, süt böreği, tatlı çorba, yalancı dolma, tel helva, herse ve zirondur. 

Aileniz ile birlikte keyifli bir tatil geçirebileceğiniz, Bayburt'ta yer alan tüm otellerin listesine ulaşmak için Bayburt otelleri sayfamıza göz atabilirsiniz. 


Herse

Herse Herse

Herse, Bayburt’ta severek tüketilen ve lezzetli yemeklerinden bir tanesidir. Yapımı kolay bir lezzettir. Kullanılan malzemeler aşurelik buğday, tavuk budu, tereyağı, tuz ve sudur. Aşurelik buğday, su ve tavuk budu eklenerek düdüklü tencere içerisinde pişirilir. 45 dakika pişirme işlemini gerçekleştirdikten sonra tavuklar içerisinde çıkarılıp çorba kıvamında olan yarmanın içerisine tereyağı eritilmeden eklenir. Bu işlemi sıcakken yapmalısınız

Yarmaları tahta kaşıkla iyice ezip tereyağı ile lezzetinin harmanlanmasını sağlayın. Üzerine küçük küçük dittiğiniz tavukları serpiştirip servise hazır hale getirin. Evde kolayca yapılabilecek bir yemektir. 


Ziron

Ziron Ziron

Ziron, Bayburt’un meşhur tatlarından bir tanesidir. Yufka, yoğurt, sarımsak, tereyağı, sıvıyağ, domates ve tatlı biber salçası, gerekli olan malzemelerdir. Yufkalar düz bir zemin üzerine serilerek rulo şekli verilir. Sonrasında bu rulolar 2 ile 3 santim uzunluğunda kesilip dik bir şekilde tepsi içerisine dizilir. Tereyağı ile sıvıyağ karıştırılıp tava içerisinde biraz eritilir. Tepsiye dizilen yufkaların üzerine dökülüp önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında kızartılır. 

Yufkalar pişerken iki farklı sos hazırlanır. İlk olarak yoğurt ile sarımsak iyice karıştırılıp uygun kıvama getirilir. Diğer sos için salça ve yağ gereklidir. Bir tava içerisinde yağ ve salça kızdırılır. Fırında kızartılan yufka ruloları çıkartıldıktan sonra üzerine ilk olarak yoğurtlu sos, ardından salçalı sos dökülüp servise hazır hale getirilir. 


Lor Dolması

Lor Dolması Lor Dolması

Lor dolması, yöre halkının severek tükettiği lezzetli yemeklerden birisidir. Bayburt ile özdeşleşen bir yemek haline gelmiştir. Haşlanan pazı yapraklarının içerisine lor peyniri, bulgur, kuru soğan, kaymak ve yumurtadan olan karışım konularak yapılır. 

Normal sarma şeklinde sarılarak tepsi içerisine dizilir. Üzerine su ilave edildikten sonra 180 derece önceden ısıtılmış fırında pişirilir. Piştikten sonra sıcakken üzerine tereyağı eklenir ve ardından servis tabaklarına konularak sunuma hazır hale getirilir. 


Yalancı Dolma

Yalancı Dolma Yalancı Dolma

Yalancı dolma, Bayburt’a has geleneksel yemeklerden bir tanesidir. Yapımı için gerekli olan malzemeler arasında lahana, kemikli et, bulgur, soğan, salça, reyhan, tuz, pul biber, karabiber, yağ ve un yer almaktadır. 

İlk olarak lahana iyice yumuşayana kadar haşlanıp soğumaya bırakılır. Bulgurun yumuşaması için biraz su içerisinde pişirilip sonrasında biraz un ilave edilip karıştırılır. Diğer dolma içi malzemeler eklenerek lahana yapraklarına sarılır. Bir tencere içerisine dizilen sarmaların üzerine kuru etler dizilerek fırında pişirilmeye bırakılır. Ardından pişen yalancı dolma biraz dinlendirilerek servis hazır hale getirilir. 

Bayburt'ta manzaraları ile sizi büyüleyecek ihtişamlı yerler için ekibimizin hazırladığı Bayburt'ta gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


Galacoş

Galacos Galacos

Galacoş, Bayburt’un geleneksel yemekleri arasında yerini almaktadır. Ana malzemeleri dana kıyma, mercimek, soğan, domates salçası, biber salçası, sarımsak, yoğurt, tereyağı ve tırnak pidedir. 

İskender tarzı hazırlanan bir lezzettir. İlk olarak pidelerin ufak bir şekilde doğranması ve üzerine tereyağı gezdirilip fırında kızartılması gerekmektedir. Üzerine dökülecek kıymalı bölümün hazırlanışında en başta soğanlar minik minik doğranarak yağ dökülen tava içerisinde pişirilmelidir. Ardından salça ve kıyma ilave edilerek bir süre daha kavrulur. Bu karışım iyice piştikten sonra üzerine haşlanmış yeşil mercimek eklenip, kısa bir süre daha pişirilip ocağın altı kapatılır. Dilerseniz çeşitli baharatlar da ekleyebilirsiniz. Son olarak fırında kızartılan pideler servis tabağı içerisinde dizilip üzerine sarımsaklı yoğurt dökülür. Ardından kıymalı sos üzerine eklenerek servise hazır hale getirilir.  

Bayburt'ta sizi günümüz dünyasından ayırıp başka bir diyara taşıyacak yerler için Bayburt gezi rehberi sayfamıza göz gezdirmeyi unutmayın.


Kara Pancar

Kara Pancar Kara Pancar

Bayburt’un yöresel yemeklerinden biri de kara pancar yemeğidir. Evde yapımı basit olan kara pancar, yöre halkı tarafından tercih edilen yemeklerdendir. İçerisinde ince kıyılmış soğanlar, et, salça, haşlanmış yeşil mercimek, evelik ve bulgur bulunmaktadır. 

İlk olarak ince kıyılmış soğanlar yağda kavrulduktan sonra içerisine salça ve et ekleyerek bir süre daha kavurma işlemine devam edilmelidir. Etler iyice yumuşayana kadar su ekleyerek pişirilir. Ardından bu kavrulan karışımın içerisine yeşil mercimek, bulgur, haşlanmış evelik ve su ekleyerek kısık ateşte pişmeye bırakın. Yemek piştikten sonra bir süre dinlendirin ve sonrasında ise servis edin.   


Kesme Çorba   

Kesme Çorba Kesme Çorba

Kesme çorba, yöre halkı tarafından sıklıkla tüketilmektedir. Yapımının kolay olması ve lezzetli oluşuyla Bayburt’ta tercih edilen yemekler arasındadır. Gerekli olan malzemeleri salça, soğan, yumurta, un, haşlanmış yeşil mercimek, yağ, kıyma ve dargındır. 

Un, yumurta, su ve tuz ile hamur yapılır. Ardından orta kalınlıkta bir yufka şeklinde açılan yufkalar erişte şeklinde kesilir. Bir tencere içerisine ince doğranmış soğanlar ve yağ eklenerek pişirilir. Ardından salça ilave edilerek bir süre daha pişirilmeye devam edilir. Haşlanmış mercimek ve su ilave edilerek 10 dakika boyunca pişirilir. Son olarak içerisine erişte eklendikten sonra tuzla yoğrulan kıymayı köfte haline getirerek köfteler de eklenir. Bir süre daha pişirildikten sonra servise hazır hale getirilir. Dilerseniz piştikten sonra içerisine dargın da ilave edebilirsiniz.

Bayburt'ta iş toplantıları yaparken dinlenebileceğiniz bir çok imkanları bir arada sunan oteller Bayburt kongre otelleri sayfasında yer almaktadır. 


Ekşi Lahana

Ekşi Lahana Ekşi Lahana

Bayburt’un bir diğer yöresel lezzeti ise ekşi lahanadır. Evlerde çok sık yapılıp tüketilmektedir. Gerekli olan malzemeler et ya da kavurma, salamura lahana, bulgur, kuru soğan, salça, kırmızıbiber ve tuzdur.

İlk olarak et suda haşlanmaktadır. Etler iyice yumuşadıktan sonra üzerine bulgur eklenip biraz daha kaynatılır. Bu karışımın içerisine ince doğranmış ekşi lahana eklenir. Farklı bir tavada soğanlar pembeleşinceye kadar pişirilir ve üzerine kırmızıbiber ile salça eklenir. Ardından bu karışım etli ve ekşi lahanalı karışımın içerisine dökülür. Pişme süresi yaklaşık olarak 45 dakikadır. Ardından biraz dinlendirilerek servise hazır hale getirilir. Bu lezzeti kendiniz de denemek isterseniz tarifini buradan bulabilirsiniz.


Tatlı Çorba

Tatlı Çorba Tatlı Çorba

Bayburt’un tatlıları arasında bulunan tatlı çorba, aşureye benzemektedir. Tatlı çorbanın içinde kuşburnu, üzüm, yarma, kayısı, fındık, toz şeker, tuz ve un bulunmaktadır. İsteğe göre de incir ve erik ilave edilir. 

İlk olarak aşurelik buğday sıcak su içerisinde birkaç saat bekletilir. İyice yumuşadıktan sonra bir tencere içerisine buğday ile su eklenerek kaynamaya bırakılır. Buğdayların iyice pişmesinin ardından diğer malzemeler eklenip yoğun bir kıvam alana kadar pişirilir. Sonrasında pişen çorba kaselere dökülerek üzerine ceviz eklenip servise hazır hale getirilir. 


Süt Böreği

Süt Böreği Süt Böreği

Süt böreği, Bayburt’un geleneksel mutfağının bir parçası haline gelmiştir. Bayburt’un tatlılarından birisidir. Açılan yufkalar bir bardak ile kesilerek yuvarlak bir şekil verilir. İçerisine kavrulmuş ve dövülmüş fındıklar ilave edilir ve fırın içerisinde kızarana kadar pişmeye bırakılır. 

Börekler piştikten sonra süt ve şeker ile hazırlanan şerbet üzerine dökülür. Son olarak üzerine fıstık serpiştirilerek servise hazır hale getirilir. Yapımı zor olsa da, lezzetinden dolayı tercih edilen tatlılar arasındadır. 

Bayburt'ta doğa ile iç içe mekanlara yakın kaliteli hizmet sunan konaklama seçeneklerini Bayburt 4 yıldızlı aile otelleri sayfasında bulabilirsiniz.


Tel Helva

Tel Helva Tel Helva

Tel helva, Bayburt’un en çok bilinen tatlılarından bir tanesidir. Lezzeti ile birçok ziyaretçinin dikkatini çeken bir tatlı türüdür. Yapımı tek kişi ile zor olan tel helva, birkaç kişi ile yapılmaktadır. Gerekli olan malzemeleri tereyağı, un, toz şeker ve limondur.

Şekerin içerisine su koyup kaynattıktan sonra üzerine limon sıkılır. Bu hazırlanan şerbetin hafif kırmızı renk alması gerekmektedir. Ağda kıvamına geldiğini anlayabilmek için hazırlanan şerbetten bir kaşık alınıp soğuk suyun içerisine dökülmesi gerekmektedir. Farklı bir tencere içerisinde yağ ve un kavrulup soğumaya bırakılır. Ardından ağda kıvamı verilen şerbet ile zorlu bir sürece geçilir. Bu yoğun kıvamlı şerbet beyaz renk alana kadar yoğrulur. Sonrasında iki kişinin uçlarından çekilmesi ile simit şekli verilir. Un ile hazırlanan kavurmanın içerisine batırılarak tel tel olanak kadar çekiştirme ve simit şekli verme işlemine devam edilir. İlde meşhur olan tel helvayı hemen hemen yerde bulmak mümkündür.