Bayburt'ta Yapılacaklar

Bayburt, doğal ve tarihi güzelliklere ev sahipliği yapan bir şehirdir. Bayburt’ta ne yapacağına karar veremeyen ziyaretçiler için her zevke ve her yaşa hitap edebilen yapılacaklar listesi bulunmaktadır.

Bayburt tatili planlayanlar, ilgi alanı ve zevk türüne göre aktiviteler bulabilir, ziyaret edilmesi gereken yerleri ve alanları öğrenip kolaylıkla gezintiye çıkabilirler. Yılın 4 mevsimi gezmek isteyen ziyaretçiler için seçenekler sunmaktadır. 

Bayburt'ta gezilecek yerlere yakın, açık büfe imkanları ile herkese hitap edecek mükemmel dizaynlı oteller için Bayburt otelleri fiyat sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


Kültürel Yolculuğa Çıkın: Baksı Müzesi

Baksı Müzesi Baksı Müzesi

Baksı Müzesi, çağdaş sanat eserleri ile geleneksel sanat eserlerini bir arada toplamakta ve Bayburt’ta görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Çoruh Nehri’ne bakan bir vadi üzerine kurulu olan müze, 2010 yılında hizmete açılmıştır. Müze bünyesinde sergi salonları, atölye, depo müze, konukevi ve kütüphane yer almaktadır.

Şehrin kültürel ve sanatsal faaliyetlerini barındıran müzeye giriş ücretlidir. Baksı Müzesi’ni ziyaret etmek isteyenler için tam ücret 10 TL, öğrenci 5 TL, 10 kişi ve üzeri grup 7 TL, salı günleri ise tamamen ücretsizdir. Müze pazartesi günleri ziyarete kapalıdır. Geriye kalan günlerde ziyaret saati 10.00-19.00 arasındadır. Baksı Müzesi, Bayburt gezinizde ziyaret etmeden dönmemeniz gereken yerlerin başındadır.

Bayburt'ta doğal güzellikleri ile sizi büyüleyecek yerler için Bayburt'ta gezilecek yerler makalemizi kontrol etmeyi unutmayın.


Geçmişe Yolculuk Yapın: Aydıntepe Yeraltı Şehri

Aydıntepe Yeraltı Şehri Aydıntepe Yeraltı Şehri

Tarihe merakınız varsa Bayburt’ta keşfetmeniz gereken bir Yeraltı Şehri bulunmaktadır. Aydıntepe Yeraltı Şehri, Bayburt’un merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki Aydıntepe sınırları içerisindedir. Yeraltı Şehri bölgede bulunan en eski yerleşim yerlerinden biridir. 1998 yılında inşaat kazısı sırasında kazı çalışmaları yapıldığı esnada tesadüfen olarak bulunmuştur. Yeraltı Şehri’nin Erken Hıristiyanlık Dönemi’ne ait bir sığınak olduğu tahmin edilmektedir. İçerisinde galeriler, odalar ve mezarlıklar bulunmaktadır.

Hem gizemli hem de tarih kokan Yeraltı Şehri’ne giriş ücretlidir. Öğrenciler için giriş ücreti 3 TL, tam giriş ücreti ise 5 TL’dir. Siz de mutlaka Yeraltı Şehri’ni keşfedip Bayburt gezinizi noktalayın.


Doğal Oluşumlu Mağarasını Keşfe Çıkın: Çımağıl Mağarası

Çımağıl Mağarası Çımağıl Mağarası

Bayburt, birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapan bir ildir. Bayburt’un merkezine yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta bulunan Aşağı Çımağıl Köyü’ndeki Çımağıl Mağarası’nda gezinti yapmadan Bayburt tatilinizi sonlandırmayın. 

Mağara içerisinde traverten basamakları, org desenli duvarlar, sarkıt ve dikitler bulunmaktadır. Doğal şekilde meydana gelmiş mağaradaki oluşumlar ilgi çekici renklere sahiptir. Siz de bu güzelliği keşfe çıkmalısınız.


Adrenalin Dolu Anlar Yaşayın: Çoruh Nehri’nde Rafting 

Çoruh Nehri Çoruh Nehri'nde Rafting

Çoruh Nehri, 431 kilometre uzunluğa sahip olup, bu uzunluğun 410 kilometresi Türkiye sınırları içerisinden geçmektedir. Nehrin kaynak suyu, Mescit Dağı’ndan gelmektedir. Borçka’nın Muratlı beldesinden başlayan nehir, akarak ülkemiz sınırlarından dışarı çıkar. Nehir, Batum’dan geçerek Karadeniz’e dökülür. Dünya’nın en derin ve en hızlı debiye sahip nehirleri arasında sayılmaktadır. Bu nedenle Çoruh Nehri’nde rafting aktivitesi yapmak bir ayrıcalıktır.

Nehrin debisinin arttığı ilkbahar mevsimi, rafting için en ideal mevsimdir. Siz de farklı deneyimler yaşamak istiyorsanız, Bayburt gezinizde Çoruh Nehri’ndeki rafting macerasına zaman ayırın. Rafting macerası ücretlidir ancak sezona göre fiyatta değişiklik yaşanabilmektedir.

Bayburt'ta muhteşem manzaraları ile sizi farklı diyarlara götürecek gezi rehberi için Bayburt gezi rehberi sayfamıza uğramayı unutmayın.


Tarihi Atmosferi Hissedin: Korgan Köprüsü

Korgan Köprüsü Korgan Köprüsü

Korgan Köprüsü’nün 13. ile 14. yüzyıllar arasında Selçuklu Dönemi’nde yapılmış olduğu düşünülmektedir. Uzunluğu 43,20 metre genişliği ise 4 metre olan köprüye yöre halkı Meliğin Köprüsü adını vermiştir. Mimari açıdan pek fazla göz alıcı olmasa da, tarihi bakımdan önemli bir yere sahip köprüler arasındadır.

Siz de Bayburt’un Akşar Belediyesi sınırları içinde bulunan köprüden geçerek tarihi dokuyu hissedebilirsiniz. Köprüden geçerken kimlerin zamanında buradan geçmiş olabileceğini ve neler yaşadığını düşünerek tarihin ruhunu tekrardan yaşamış olursunuz. 

Küçük bebeği yada çocuğu olan ailelere özel olarak dizayn edilmiş olan konaklama seçenekleri Bayburt bebek dostu oteller sayfasında bulunmaktadır.


Kışın Kop Dağı’nı Ziyaret Ederek Keyifli Zaman Geçirin: Kayak 

Kop Dağı Kayak Merkezi Kop Dağı Kayak Merkezi

Bayburt’un Kop Dağı’nda kayak merkezi bulunmaktadır. Heyecanlı, eğlenceli ve adrenalin dolu vakit geçirmek isteyen herkesin tercih ettiği snowboard aktivitesi yapılmaktadır. Kış aylarının keyfini sürdürmek için Bayburt ziyaretinizde Kop Dağı’nın zirvelerinde kayak yapabilir, farklı deneyimler yaşayabilirsiniz. Kayak merkezi ayrıca çiçek ve çam kokuları ile ziyaretçilerine tertemiz bir hava da sunmaktadır.

Kayak merkezi 2950 metre yüksekliğe kadar varabilmektedir. Kayak tutkunları için farklı zorluk seviyelerinde 10 ayrı pisti bulunur. Kış mevsiminde Bayburt’u ziyaret edecekseniz, mutlaka Kop Dağı Kayak Merkezi’ne uğrayın.

Bayburt'ta iş toplantıları yaparken dinlenebileceğiniz bir çok imkanları bir arada sunan oteller Bayburt toplantı otelleri sayfasında yer almaktadır.


Bayburt At Çiftliği’nde Ata Sporumuzu Deneyin: At Biniciliği

Bayburt Bayburt'ta At Binme

Bayburt, doğa ve hayvan sevgisi olan ziyaretçilerini, günün stresinden ve yoğun iş temposundan kurtarabilecek çok zevkli imkanlar sunmaktadır. Yaz aktiviteleri olarak tercih edilen binicilik sporu, aile ve çocuklar için en gözde etkinlik haline gelmiştir.

Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak ve doğal ortamın içinde keyifli zaman geçirmek isteyen ziyaretçiler için Bayburt At Çiftliği, en çok tercih edilen yerdir. Farklı bir alternatif olarak Çoruh Nehri’nde de atlı doğa gezintileri yapılmaktadır. Ata binmeyi seviyorsanız veya merakınız varsa mutlaka tercih etmeniz gereken aktivitelerden biridir.


BAYDER Kültür Sohbetleri

BAYDER Kültür Sohbetleri BAYDER Kültür Sohbetleri

Konumu itibariyle zengin bir kültüre sahip olan Bayburt, kendine has bu kültürünü ülkemizde koruyabilen nadir iller arasında yer almaktadır. Şehrin kültürel ve sanatsal faaliyetlerinin önemli bir kısmında pay sahibi olan Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği (BAYDER), ‘gelenekten geleceğe’ sloganıyla bu kültürel değerleri koruyan, yaşayan ve gelecek kuşaklara aktaran öncü bir kuruluş olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bayburt’u ve bölgeyi yakından tanımak isteyenlerin, araştırmak isteyenlerin öncelikli adresleri arasında yer alan Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği (BAYDER), uluslararası programlarının, projelerinin ve TRT programlarının yanı sıra haftalık geleneksel olarak gerçekleştirdiği BAYDER Kültür Sohbetleri programıyla da kentin kültürüne önemli katkılar sunmaktadır.

Cuma günleri akşamında BAYDER Kültür Salonunda gerçekleştirilen Kültür Sohbetleri’nde yörenin sözlü, yazılı ve folklorik değerleri yaşatılmaktadır. (Hekât (hikaye) Geleneği, Orta Oyunları, Ağız Barları, Aşıklık Geleneği, Koro Türküleri, Edebiyat Sohbetleri vs.)

Özgüven artırıcı, sanata bakışı olumlu yönde geliştirici bu programlarda saz, kemençe, mey, tulum ve davul zurna gibi birçok yöresel enstrüman da katılımcıların gönül teline dokunmaktadır.