Bayburt Hediyelik Eşya Rehberi

Bayburt, tarihi ve doğal güzelliklerin hakim olduğu şehirlerimizden biridir. Tarihi ve doğal bir yapıya sahip olan şehir, simgelenen materyallerin çeşitlenmesini sağlamıştır. 

Şehri gezip dolaşan ziyaretçiler, Bayburt’u hatırlatabilecek eşyalar satın alarak dönme fırsatına sahiptirler. Bayburt’tan alınabilecekler arasında ehram ve ehram ürünleri, Bayburt balı ve kilim yer almaktadır. 

Bayburt'ta gezilecek yerlere yakın göz alıcı dizaynları ile sizi cezbedecek oteller için Bayburt oteller sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Bayburt Balı  

Bayburt Balı Bayburt Balı

Bayburt balı, Bayburt yöresinden alınabilecek hediyelik gıdalar arasındadır. Doğal bitki örtüsünün vermiş olduğu avantajla bal üretimi yapılmaktadır. Çiçek florasının zengin oluşu, ürünün tamamen doğal olmasını sağlamaktadır. 

Bayburt balı, dünya çapında ünlü olan Anzer balı ile karşılaştırılacak kaliteye sahiptir. Bayburt balının doğal yapısı ve lezzeti şehre gelen ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir. Bayburt balına şehrin birçok noktasında ulaşmak mümkündür. Fiyatı ise yaklaşık 100 TL ve civarıdır.

Bayburt'un bünyesinde barındırdığı eşsiz güzelliklere şahit olmak için Bayburt'ta gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Ehram ve Ehram Ürünleri 

Ehram Ürünleri Ehram Ürünleri

Bayburt yöresinin en eski el sanatlarından biri sayılmaktadır. Koyun yününden ehram tezgahlarında yapılmaktadır. Ehram, eski zamanlarda kadınları örtmek amacıyla kullanılmıştır. Fakat günümüzde masa örtüsü, yelek ve perde gibi çeşitli alanlarda da tercih edilmektedir. Ehramların çeşitli renk ve desenleri bulunmaktadır. Genellikle genç kızlar beyazı, orta yaşlılar mor ya da kahverengini ve yaşlılar ise mor ya da siyahı tercih etmektedirler. Ehram üzerindeki motifler arıdala ters kondu, elma şeleği ve çark yıldızı ile adlandırılmaktadır.  

Günümüzde ehram fazla kullanılmamaktadır. Hediyelik eşya ve aksesuar gibi kullanım alanlarına sahiptir. Baskı Müzesi’nde kurulan tezgahlarda üretimi devam etmektedir. Ehram ve ehram ürünleri, Baskı Müzesi’ndeki tezgahlardan alınabilecek renkli ve çeşitli hediyelik eşyalar arasındadır. 

Bayburt'ta binlerce yıllık tarihi yerler ile sizi geçmişe götürecek yerler için Bayburt gezi rehberi sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Kilim

Kilim Kilim

Kilim dokuma, Bayburt’tun eski sanatlarından birisidir. Çeşitli desenlerden, motiflerden ve renklerden oluşmaktadır. Tezgahlarda üretilen kilimler, hediyelik eşya olarak alınabilmektedir. 

Baskı Müzesi’nin bulunduğu bölgede dokuma atölyeleri kurulmuştur. Kadınların ve gençlerin dokudukları kilimler, bu atölyelerde satılmaktadır. Dokunan kilimler, şehre gelen ziyaretçiler için alınabilecek hediyelik eşyalar arasındadır. 

Bayburt'ta lüks mekanları ile açık büfe imkanları sağlayan ve bir çok aktivelere imkan veren Bayburt 4 yıldızlı oteller sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Bayburt’ta Alışveriş

Bayburt AVM Bayburt AVM

Modern alışveriş seçenekleri için Bayburt AVM, yöre halkı ve turistler tarafından en popüler güzergahlar arasında yerini almaktadır. Bayburt İl Emniyet Müdürlüğü ve Bayburt Adliye Sarayı arasında bulunan Bayburt AVM, giyimden yemek bölümüne kadar birçok hizmet sunmaktadır. 

Bayburt AVM dışında Bayburt il merkezinde yer alan çarşıda da birçok farklı seçenek bulmanız mümkündür. Çarşısı yalnızca modern markalar ile değil, yöresel ürünlerle de sizleri buluşturmaktadır. 

Bayburt'ta kaliteden ödün vermeyen ve bir çok aktiviteyi yapabileceğiniz oteller için Bayburt 3 yıldızlı oteller sayfamıza göz atabilirsiniz.