Bayburt Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Bayburt, Karadeniz Bölgesi’nde yer alan bir ildir. Karadeniz Bölgesi’ni Doğu Anadolu Bölgesi’ne bağlayan Tarihi İpek Yolu güzergahı üzerinde bulunan Bayburt iline ulaşım karayolu ile yapılmaktadır. Bayburt’ta havaalanı yoktur. Doğuda Erzurum, batıda Gümüşhane, kuzeyde Trabzon ve Rize, güneyde ise Erzincan ile komşudur.

Türkiye’nin bütün şehirlerinden otobüs firmaları sefer düzenlemektedir. Şehir dışından şehri gezip görmeye gelen ziyaretçiler için sadece karayolu ulaşım aracı kolaylık sağlamaktadır. 

Bayburt'taki günübirlik eğlenceleriniz için rahat konaklama hizmeti veren otelleri Bayburt otel sayfamızda listeledik.


Bayburt’a Otobüs İle Ulaşım

Bayburt’a otobüs kullanarak gelmek isteyenler için birçok ulaşım seçeneği bulunmaktadır. Türkiye’nin hemen hemen her şehrinden otobüs seferi bulunması, Bayburt’a ulaşım konusunda kolaylık sağlamaktadır.

İstanbul’dan Bayburt’a gelmek isteyenleri 16 saat 45 dakikalık bir yolculuk beklemektedir. Otobüs seyahatinin ücreti ise 180 TL’den başlamaktadır. İzmir’den Bayburt Otogarı’na otobüs yolculuğu yaklaşık olarak 20 saat 40 dakika sürmektedir. Otobüs seferinin ücreti ise 200 TL’den başlamaktadır. Ankara’dan Bayburt’a gelmeyi planlayanların ise yaklaşık olarak 12 saat otobüs yolculuğu yapması gerekmektedir. Bilet fiyatları ise 150 TL’den başlamaktadır.

Bayburt'ta tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve daha fazlası için Bayburt'ta gezilecek yerler yazısına uğramayı unutmayın.


Bayburt’a Özel Araç ile Ulaşım

Bayburt’a özel araç ile ulaşım sağlamak da mümkündür. İstanbul’dan Bayburt’a özel araç ile gelmek isteyenlerin 1124 kilometre yolculuk yapması gereklidir. Yolculuk süresi ise 13 saat 50 dakika civarındadır. İstanbul’dan yola çıktıktan sonra Sakarya, Düzce, Bolu, Çankırı, Amasya, Tokat ve Bayburt güzergahları takip edilmelidir. 

Ankara’dan gelmek isteyenleri yaklaşık olarak 9 saat 50 dakika süren 785 kilometrelik bir yolculuk beklemektedir. Takip edilmesi gereken güzergah ise Kırıkkale, Yozgat, Sivas ve Erzincan’ın Refahiye ilçesidir. Refahiye’den 181 kilometrelik yolculuk sonrası Bayburt il merkezine ulaşım sağlanmaktadır. 

Bayburt'ta tatilde dinlenmek, kışa hazırlanmak ve bedenen rahatlamak için Bayburt gezi rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Bayburt’a Havayolu İle Ulaşım

Havayolu ile şehre gelmek isteyen ziyaretçiler için Bayburt’a direkt havayolu ile ulaşım sağlanamamaktadır. Havayolunu tercih eden Bayburt yolcuları, çevre illerindeki havaalanlarını kullanmaktadır. 

Bayburt'ta doğa ile iç içe mekanlara yakın kaliteli hizmet sunan konaklama seçeneklerini Bayburt 3 yıldızlı oteller sayfasında bulabilirsiniz.

Erzurum Havalimanı ile Bayburt il merkezi arası 116 kilometre ve Trabzon Havalimanı ile Bayburt il merkezi arası 132 kilometredir. Bu iki havalimanından ilk olarak şehir otogarlarına geçmeniz, ardından Bayburt otobüslerine binerek ulaşım sağlamanız gerekmektedir. Dilerseniz araç kiralama hizmetinden de faydalanabilirsiniz. 


Bayburt Şehir içi Ulaşımı

Bayburt’ta şehir içi ulaşım genellikle özel halk otobüsleri, belediye otobüsleri ve minibüsler ile sağlanmaktadır. Bunların yanında şehir içi ulaşımda taksiler de kullanılmaktadır.

Bayburt şehir merkezinde yüksekokul, otogar ve hastane arasında yaygın olarak minibüs ile ulaşım hizmeti sağlanmaktadır. Baksı Müzesi ve Çoruh Nehri’ne gitmeyi düşünen ziyaretçiler için araba kiralama veya taksi, daha iyi bir seçenek olabilir. 

Bayburt'ta tatilinizde masaj ve terapilerin bir arada sunulduğu tesislerde konaklamak isterseniz Bayburt spa otelleri listemizden birini tercih edebilirsiniz.