Bayburt'ta Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en küçük illerinden birisi olan Bayburt, gezilecek yerler bakımından sınırlı bir coğrafyaya sahip olmasına rağmen, bünyesinde birçok tarihi ve doğa güzelliğine ev sahipliği yapmaktadır. Bir zamanların en önemli noktalarından birisi olan ve Basra Körfezi’ni Karadeniz’e bağlayan bir konumda bulunan Bayburt, köklü geçmişinin getirisini tarihi güzellikleri ile yansıtmaktadır.

Ayrıca Bayburt, Karadeniz’e yakın olmasından ötürü yeşile bürünen coğrafyası ile de doğal güzellikler adına zengin seçeneklere sahiptir. Gezilecek yerler Bayburt ve çevresinde sıralanırken, bu destinasyonları ziyaret ederek bölgenin tarihi, kültürel ve doğa güzelliklerini keşfedebilme imkanına sahip olabilirsiniz. Hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile zengin seçeneklere sahip bir şehir olan Bayburt kentindeki tatiliniz boyunca Türkiye’nin en büyük 3. kalesini, farklı müzeleri ve çeşitli mağaraları görmeniz mümkündür.

Gezilecek yerler, Bayburt kentinde; Baksı Müzesi, Bayburt Kalesi, Soğanlı Geçidi, Aydıntepe Yer Altı Şehri, Çımağıl Mağarası, Bayburt Saat Kulesi, Helva Köyü Buz Mağarası ve Bayburt Kop Şehitliği olarak sıralanmaktadır.

Bayburt'ta tarihi yerlere yakın olup birbirinden farklı uygun fiyatları ile göz alıcı oteller için Bayburt otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Baksı Müzesi

Baksı Müzesi Baksı Müzesi

Bayburt şehir merkezine yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta yer alan Baksı Müzesi, Çoruh Nehri yakınlarındaki vadide Baksı Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. 2020 yılında Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın fikri ile açılmıştır. Daha çok çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği müzede geleneksel sanat ürünleri de bulunmaktadır. Müze, 2014 yılında Avrupa Konseyi Müze Ödülü'ne layık görülmüştür.

İsminin kökeni, Şamanizm inancının bir getirisi olan şifa ve koruyucu anlamına gelen Baksı kelimesine dayanmaktadır. Bünyesinde görülmesi gereken yerler içerisinde sergi salonları, atölye, depo müze, konukevi ve kütüphane bulunmaktadır. 

Bayburt gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz müzeye giriş ücretlidir. Gezi rehberinizde bulunması gereken müze ücretleri; tam ücret, öğrenci, 10 kişi ve üzeri grup olarak kategorilere ayrılmakta olup salı günleri ise tamamen ücretsizdir. Müze pazartesi günleri ziyarete kapalıdır. Geriye kalan günlerde ziyaret saati 10.00-19.00 arasındadır. Baksı Müzesi'nin resmi sitesi için buraya tıklayabilirsiniz.


Bayburt Kalesi (Çin-ü Maçün Kalesi)

Bayburt Kalesi Bayburt Kalesi

Çin-ü Maçün Kalesi adıyla da bilinen Bayburt Kalesi, Bayburt şehir merkezinin panoramik manzarasını güzel bir şekilde sunan tepede yer almaktadır. Bölgede mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Günümüzde pek kolay erişim sağlanabilen ve Bayburt gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken yerlerden olan kale, bir zamanlar Karadeniz ile Basra Körfezi’ni birbirine bağlayan ticaret yolu üzerine inşa edilmiştir. Kimin tarafından yapıldığı bilinmeyen kale, tarih boyunca Romalılar, Ermeniler, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar tarafından kullanılmıştır.

Türkiye’nin en büyük 3. kalesi ünvanını bünyesinde barındıran Bayburt Kalesi, tarih boyunca pek çok kez restorasyon geçirdiği için orijinal mimarisindeki büyük yerler değiştirilmiştir. İsminde çini kelimesinin geçmesinin sebebi ise, batı ve güney dış yüzeyin mor firuze çinilerinin kullanılmasından kaynaklıdır.

Bayburt gezileri sırasında mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılardan olan Bayburt Kalesi’ne giriş ücretsizdir. 


Soğanlı Geçidi

Soğanlı Geçidi Soğanlı Geçidi

Dünyanın en tehlikeli yolu ünvanına sahiplik yapan Soğanlı Geçidi, Bayburt iline bağlı D-915 karayolu içerisinde bulunmaktadır. Bayburt - Of yolunu birbirine bağlayan Soğanlı Geçidi, zaman zaman ralli yarışlarına ev sahipliği yapan yerler arasındadır. Geçit, kaynağını Mescit Dağı sınırlarından almaktadır. Mescit Dağı, bölgenin önemli doğal güzellikleri arasındadır.

Derebaşı Virajları olarak bilinen 29 virajı bulunan yol, aynı zamanda tarihi öneme de sahiptir. 1916 yılında Rusların, Türk askerlerini zorla çalıştırarak yaptığı bir geçittir. Kestirme yol olduğu için sıklıkla tercih edilmesine karşın, yağmurlu ve karlı günlerde dikkatli olunması gerekmektedir. Bayburt tatilinde gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz geçidi ziyaret etmek ücretsizdir.


Aydıntepe Yeraltı Şehri

Aydıntepe Yeraltı Şehri Aydıntepe Yeraltı Şehri

Yapılan bir inşaat kazısı ile tesadüfen keşfedilen Aydıntepe Yer Altı Şehri, Bayburt iline bağlı Aydıntepe Kasabası sınırları içerisindeki gezilecek yerler arasındadır. Yaklaşık 3000 yıllık bir geçmişe ev sahipliği yapan Yeraltı Şehri, yüzeyden 2 ile 2,5 metre derine yapılmıştır. Asıl dikkat çeken noktası ise hiçbir yapı malzemesi kullanılmadan, ana kayaya oyulmuş galerileri, odaları ve bu odaların açıldığı daha geniş, güzel mekanlarıdır. Şehir, günümüze kadar oldukça sağlam bir şekilde ulaşabilmiştir.

Kim tarafından ne amaçla yapıldığı bilinmese de, daha çok Hıristiyanlığın ilk döneminde Roma zulmünden kaçan kişilerin sığındığı bir yer olarak bilinmektedir. Yapılan kazılar yapının Geç Roma ve Erken Roma dönemlerine tekamül ettiğini göstermektedir. Bayburt gezilecek yerler rehberi hazırlarken dikkate almanız gereken yeraltı şehri, bölgenin tarihine ışık tutan nadir yapılardandır.

Gezilecek yerler arsında bulunan Bayburt Aydıntepe Yeraltı Şehri’ne giriş ücretlidir. Öğrenciler için giriş ücreti 3 TL, tam giriş ücreti ise 5 TL’dir.

Bayburt'ta manzarası ve tarihi yerleri ile sizi büyüleyecek yerler için Bayburt gezi rehberi sayfasını ziyaret etmeyi unutmayın.


Çımağıl Mağarası

Çımağıl Mağarası Çımağıl Mağarası

Bayburt iline bağlı Aşağı Çımağıl Köyü’nde bulunan Çımağıl Mağarası, çok fazla popüler olmamasına karşın gizemli ve egzotik havası ile güzel bir turizm merkezi haline gelmeyi başarmıştır. Uzunluğu yaklaşık 110 metre olan mağaranın yüksekliği 30 metre kadar bulunmaktadır.

Mağaranın içerisinde gezilecek yerler ise; traverten basamakları, org desenli olan bir duvar, sarkıt ve dikitler olarak sıralanmaktadır. Mağaraya doğrudan araç ile ulaşımın olmamasından ötürü, popülerliği bir nebze etkilenmiştir. Araç durdurulduktan sonra 1 saatlik yürüyüşün ardından mağaraya ulaşmak mümkündür.

Gezilecek yerler arasında sıralanan Bayburt Çımağıl Mağarası'na girişler ücretsizdir.


Bayburt Saat Kulesi

Bayburt Saat Kulesi Bayburt Saat Kulesi

Bayburt kentinin simgesel tarihi güzellikleri olarak değerlendirilen Saat Kulesi, Bayburt Kalesi’nin hemen önünde yer almaktadır. Milli Mücadele döneminde ülkemizi savunan kişilerin farklı noktalarda saat kulesini görmesi üzerine 1923 yılında inşasına başlanılmış ve ortalama bir yıl kadar sürede tamamlanmıştır. 

Bayburt şehrinin hemen her noktasından gözlemlenebilen güzel kule, 21 metre yüksekliğe sahiptir. Kare tabanlı bir gövdenin üzerine yerleştirilen ve sekizgen şekilde yükselen kulenin içerisinde İsviçre’den getirilen saat yer almaktadır. Günümüzde hala çalışmaya devam eden saatine ek olarak bir de şerefesi mevcuttur. Kule çevresinde gezilecek yerler, meydan boyunca sıralanmaktadır.

Bayburt şehrinin sembolik yapısına sahip kuleyi gezi rehberinize ekleyebilir; ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Küçük bebeği yada çocuğu olan ailelere özel olarak dizayn edilmiş olan konaklama seçenekleri Bayburt çocuk dostu oteller sayfasında bulunmaktadır.


Sırakayalar Şelalesi

Sırakayalar Şelalesi Sırakayalar Şelalesi

Özellikle piknik yapılacak yerler listesinin başında yer alan şelale, Bayburt merkezine bağlı Sırakayalar Köyü’nde bulunmaktadır. Yaklaşık yirmişer metre yükseklikten akarak görsel bir şölen oluşturan 2 adet şelaleden oluşmaktadır. 

Çevresi yemyeşil ağaçlarla kaplı olan şelale, üzerinde bulunan bakir görünümünden dolayı, gezilecek yerler Bayburt gezi rehberine dahil edilebilmektedir. Yaz aylarında bile oldukça serin bir atmosfere sahip olan şelale, bölge halk tarafından sık ziyaret edilmektedir. Ayrıca doğaseverlerin sıklıkla tercih ettiği bir yer olan şelale, Bayburt tatilinde gezilecek yerler listesinde yer alıp; yürüyüş yapmak için de en ideal noktalardan biri olarak karşınıza çıkmaktadır.

Bayburt ilinin öne çıkan doğal güzelliklerinden olan şelaleye girişler ücretsizdir. 


Helva Köyü Buz Mağarası

Helva Köyü Buz Mağarası Helva Köyü Buz Mağarası

Doğal mağaralar kapsamında ülkemizdeki en dikkat çekici mağaralar arasına yerleşen Helva Köyü Buz Mağarası, Bayburt merkezine yaklaşık 33 kilometre uzaklıkta bulunan Helva Köyü’nde yer almaktadır. Bir zamanlar yöre halkı tarafından doğal soğuk hava deposu olarak kullanılmasına karşın, günümüzde bir turizm merkezi haline gelmiştir.

Mağara içerisi o kadar soğuktur ki, normalde kayaların nemden erimesi ile oluşan sarkıtların yerini buzlar almıştır. Sarkıt ve dikitler doğal bir görsel şölen oluşturmuştur. Son zamanlarda Bayburt kentinde gezilecek yerler arasında popüler hale gelen mağara, oldukça farklı yapısı ile cezbedici bir hal almıştır.

Mutlaka ziyaret edilmesi gereken Bayburt Helva Köyü Buz Mağarası’na giriş ücretsizdir. 


Dede Korkut Kümbeti (Ali Baba Kümbeti)

Dede Korkut Kümbeti Dede Korkut Kümbeti

Bayburt il merkezine yaklaşık 39 kilometre uzaklıktaki Masat Köyü’nde yer alan Dede Korkut Kümbeti, Türk edebiyatının eşsiz eserlerinden Dede Korkut karakterini mezarını temsil etmektedir. 9. yüzyılda yapıldığı düşünülen yapının çok yıpranmasından ötürü yapılan restorasyonlar, orijinalliğini kaybetmesine neden olmuştur. Bayburt'ta kültürel anlamda gezilecek yerler kapsamında ziyaret edilebilecek kümbet, etrafı yeşilliklerle çevrili eşsiz bir alanda yer almaktadır.

Çeşitli büyüklüklerde kesme taşlardan inşa edilen kümbet, her yıl Temmuz ayının üçüncü haftasında düzenlenen şenliklere ev sahipliği yapmaktadır. Dede Korkut eserlerinde sıklıkla Parasarın Bayburt Hisarı olarak ismi geçen Bayburt için en önemli tarihi güzellikler arasında değerlendirilmektedir. 

Bayburt’ta bebekleriniz ile birlikte tatilde rahat edebileceğiniz otellerin listesi Bayburt bebek dostu oteller sayfasında yer almaktadır.


Kop Şehitliği

Kop Şehitliği Kop Şehitliği

Bayburt-Erzurum yolunun 40. kilometresinde yer alan Bayburt Kop Şehitliği, 1916 yılında Çoruh Nehri - Bayburt - Erzurum çevresinde Rus askerlere karşı verilen şanlı mücadelede vatanı koruyan şehitlerin anısına yapılmıştır. 1963 yılında yapılmıştır ve diğer şehitliklere göre farklı bir mimariye sahiptir.

Yaklaşık 13 metre yüksekliği bulunan anıt mezarlık, üst üste inşa edilmiş iki ayrı bölüme sahiptir. Şehitliğin alt kısmını sarı, beyaz ve siyah taşlarla küp şeklinde oluşturulmasının yanı sıra etrafı ağaçlandırılmıştır.


Korgan Köprüsü

Korgan Köprüsü Korgan Köprüsü

Bayburt il merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta yer alan Korgan Köprüsü, Kemertaş ilçesine bağlı Akşar Köyü sınırları içerisindedir. Köprüye ulaşımlar, özel araç, taksi veya Akşar Köyü dolmuşlarıyla yapılabilmektedir.

Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Bayburt Korgan Köprüsü, Selçuklu dönemine ait yapılar arasındadır. Kesme taştan yapılmış olan köprü, sahip olduğu özelliklere göre sivri kemerli köprü olarak kabul edilmektedir.

Bayburt Korgan Köprüsü, ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilmektedir.