Bayburt Doğal Güzellikleri

Bayburt, Anadolu’nun kuzeydoğusunda yer alan bir ildir. Çoruh Nehri’nin kenarına kurulu olan ilde karasal iklim hakimdir ancak Doğu Anadolu Bölgesi’ne göre daha ılıman bir hava etkilidir. Genellikle ilkbahar mevsimi yağışlı geçmektedir. Bu nedenle Bayburt’u ziyaret edenler yaz mevsimini tercih etmektedir.

Bayburt ili genellikle dağlarla çevrili bir yerdir. Otlukbeli Savaşı’na adını veren Otlukbeli, Sarıçiçek, Pulur, Coşan Dağları, Yamanlı, Kırklar ve Çoruh Dağları, Bayburt’un engebeli yapısını oluşturan dağlardır. Erzurum, Gümüşhane, Trabzon, Rize ve Erzincan ile komşu olan Bayburt, Karadeniz ve Doğu Anadolu iklim türlerinden etkilenmiş olup, doğal güzellikleri de böylelikle farklılaşmıştır.

Günübirlik eğlenceleriniz için uygun fiyatları ile sizi mutlu edecek oteller için Bayburt otel fiyatları sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın. 


Soğanlı Geçidi

Soğanlı Geçidi Soğanlı Geçidi

Soğanlı Geçidi, dünyanın en tehlikeli yolu olarak seçilmiştir. D-915 karayolu sınırları içerisinde bulunan geçit Bayburt-Of arasındaki yoldadır. Derebaşı Virajları olarak bilinen 29 viraj, adrenalin yaşamak isteyenlerin ilgisini çekmektedir.

Soğanlı Geçidi’ni 1916 yılında Rus askerlerinin Türk askerlerini çalıştırarak yaptırmış olduğu bilinmektedir. Tarihi bir havası bulunan geçit, bir o kadar da heyecan ve adrenalin doludur. Birçok kişi, kestirme yol olduğu için Soğanlı Geçidi’ni tercih etmektedir.

Bayburt'ta birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerlerde keyifli vakit geçirmek için Bayburt'ta gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Çımağıl Mağarası

Çımağıl Mağarası Çımağıl Mağarası

Çımağıl Mağarası, Bayburt’un merkezine yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta bulunan Aşağı Çımağıl Köyü’ndedir. Mağaranın iç bölümü gizemli, bir o kadar da egzotik bir havaya sahiptir. Mağara uzunluğu 110 metredir, yüksekliği ise 30 metredir. 

Mağara içerisinde traverten basamakları, org desenli duvarlar, sarkıt ve dikitler bulunmaktadır. Doğal şekilde meydana gelmiş mağaradaki oluşumlar ilgi çekici renklere sahiptir. Turistik açıdan adını duyuramamış olan mağaranın ziyaretçisi çok yoktur. Ancak bölgede yapılan çalışmalarla mağaranın adını tanıtma aşaması başlamıştır.


Sırakayalar Şelalesi

Sırakayalar Şelalesi Sırakayalar Şelalesi

Sırakayalar Şelalesi, Bayburt’un merkezine bağlı Sırakayalar Köyü’ndedir. Köyün girişinde ve içinde toplamda iki tane şelale bulunmaktadır. Kopuz Deresi üzerine dökülen şelale, 20 metre yükseklikten akmaktadır. 

Şelalenin çevresi yemyeşil ağaçlarla çevrili olmakla birlikte, özellikle yaz mevsiminde piknik yapmak isteyen yöre halkına hitap etmektedir. Doğayı keşfetmek isteyen doğa severlerin oldukça ilgi duydukları yerlerden biridir.

Sırakayalar Şelalesi’ne giriş ücretsizdir. 

Bayburt'ta aileniz ile birlikte güzel bir vakit geçirmek için ekibimizin hazırlamış olduğu Bayburt gezi rehberi sayfasını incelemeyi unutmayın.


Helva Köyü Buz Mağarası

Helva Köyü Buz Mağarası Helva Köyü Buz Mağarası

Helva Köyü Buz Mağarası, Bayburt’un merkezine yaklaşık 33 kilometre uzaklıkta bulunan Helva Köyü sınırları içerisindedir. Mağara içerisinde doğal oluşumlu sarkıt ve dikitler bulunmaktadır. 

Buz Mağarası, yörede yaşayanlar tarafından kimi zaman soğuk depo olarak kullanılmıştır. Oldukça farklı bir yapısı olan mağara, pek fazla bilinmemektedir. Yöre halkı tarafından mağaranın adını duyurma çabaları ile popüler hale gelmiştir.

Helva Köyü Buz Mağarası’na giriş ücretsizdir. 

Bayburt'ta aileniz ile bir arada keyifli, konforlu ve güvenli bir tatil geçirebileceğiniz otellerin listesi Bayburt aile otelleri sayfamızda yer almaktadır.


Genç Osman Parkı

Genç Osman Parkı Genç Osman Parkı

Genç Osman Parkı, Bayburt’un merkezinde Çoruh Nehri’nin kenarındadır. 1992 yılında halka açılan park, hem çocuklar hem de yetişkinler için farklı zaman geçirmeye elverişli bir yerdir. Merkezi bir konumda olduğu için yaz mevsiminde tercih edilen yerlerden biridir. 

Genç Osman Parkı içerisinde ayrıca parkla aynı dönemde oluşturulan Yusufiye Cami yer almaktadır. Cami günümüzde ibadete açıktır.

Bayburt'taki tatil zevkinizi en yüksek kaliteye taşıyacak oteller için Bayburt 4 yıldızlı oteller sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Şehit Nusret Bahçesi

Şehit Nusret Parkı Şehit Nusret Parkı

Şehit Nusret Bahçesi, Bayburt’un merkezindedir. İngilizlerin ve Rumların Bayburt Kaymakamı Nusret Bey’i öldürmesi, bahçenin onun anısına yapılmasına sebep olmuştur. 

Çoruh Nehri’nin kenarında bulunan bahçenin ortasında bir havuz ve çevresinde birbirinden farklı ağaçlar ve çiçekler bulunmaktadır. Park her zaman halka açık olduğundan dinlenmek isteyenlerin uğrak noktasıdır. Ayrıca çayınızı ve kahvenizi yudumlayabileceğiniz çay bahçesine de ev sahipliği yapmaktadır.