Ayaş’tan Ne Alınır ?

Tarihi İpek Yolu üzerindeki konumu ile geçmişte pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan ilçe Ayaş, bu medeniyetlerin kültürlerini de benimseyerek, günümüze kadar taşımıştır. El yapımı çorap ve eldivenleri, dokuma halıları, tenteneleri, tığ oyası ürünleri ve çömlekleri geleneksel el sanatlarının en güzel örnekleri arasında yer almaktadır.

Bu hediyelik ürünlerin yanı sıra ilçenin kirazı, dutu ve domatesi de oldukça meşhur olup, tatilinizin bitiminde bu doğal ürünlerden satın almanız önerilmektedir. 

Ayaş'ta uygun fiyatları ile ben eğlenceme bakarım diyen kişiler için bütçe dostu konaklama hizmetleri veren hotelleri Ayaş hotel sayfamızda listeledik.


Ayaş Domatesi 

Ayaş Domatesi Ayaş Domatesi

Tamamen doğal yöntemlerle üretilen Ayaş Domatesi, mis gibi kokusu ve lezzeti ile günün her öğününde tüketilen tatlar arasında yer almaktadır. Ayaş tatiliniz sırasında, domates tarlalarından dalından bu sebzeyi tatma olanağınız bulunduğu gibi, tatil dönüşünde satın almanız da önerilmektedir.

Ankara'daki tatil zevkinizi en yüksek kaliteye taşıyacak oteller için Ankara'daki oteller sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Ayaş Dutu 

Ayaş Dutu Ayaş Dutu

Ayaş’ın bir diğer popüler lezzeti ise dutudur. Dut üretiminde ülkemizin önde gelen ilçeleri arasında yer alan Ayaş’ta tatilinizi sonlandırırken, yolunuz uzun değilse dut satın almanız önerilmektedir. 

Ayaş'taki tatilinizde mutlaka gezilmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için Ayaş'ta gezilecek yerler yazısında listeledi.


Ayaş Kirazı 

Ayaş Kirazı Ayaş Kirazı

Domates ve dut kadar popüler bir diğer tat ise kirazdır. Duta göre daha dayanıklı olmasından dolayı, tatil dönüşü alınacaklar arasında daha sık yer almaktadır. Etli ve lezzetli kirazları dalından toplayabilir, ya da Ayaş’ta üreticilerden dilediğiniz kadar satın alabilirsiniz. 

Ayaş'ta tatile çıkmadan önce etkinlik ve festivallerin tamamını görmek için Ayaş gezi rehberi sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Yöreye Özgü Çorap ve Eldiven

Ayaş Yöresel Tiftik Ürünleri Ayaş Yöresel Tiftik Ürünleri

Kış aylarında ellerinizi ve ayaklarınızı sıcacık tutacak el yapımı çorap ve eldivenler, ilçenin en çok tercih edilen hediyelik ürünleri arasında yer almaktadır. Yünden örülen çorap ve eldivenler, semt pazarlarında ve tekstil ürün dükkanlarında satılmaktadır.

Farklı renk ve desenlere sahip bu el emeği ürünlerden satın alarak hem yöre kadınlarının bütçesine katkıda bulunabilir hem de sevdiklerinizi sevindirebilirsiniz. 

Çorap ve eldivenlerin fiyatı 7 TL – 15 TL arasında değişmektedir. 

Ankara'daki birbirinden farklı yerler ile tutkunuzu yeniden keşfetmenize imkan sağlayacak Ankara gezi rehberi sayfamızı okumayı unutmayın.


Dokuma Halı 

Dokuma Halı Dokuma Halı

Ayaş el işi ürünlerde öne çıkan ilçelerden biri olup, çorap ve eldivenleri kadar el dokuması halıları da dikkat çekmektedir. Evinizin en güzel köşesine yakışacak renk ve desenlere sahip bu halı ve kilimler, farklı boyutlarda üretilmektedir. 

Yün ipten dokunan halılarda kök boya kullanılıyor olması, güzelliğinin yanı sıra sağlıklı olmasını da sağlamaktadır. 

Halıların fiyatları boyutuna göre değişiklik göstermektedir. 

Ayaş'ta her bütçeye uygun fiyatları ile rahat konaklama hizmetleri sunan yerler için Ayaş yarım pansiyon oteller sayfamıza göz atabilirsiniz.


Tığ Oyası

Tığ Oynası Tığ Oynası

Ayaş’ın en sevilen hediyelik ürünlerinden biridir. Yazmaların ve havluların kenarlarına yapılan tığ oyası, el emeği ürünlere ilgi duyanların oldukça dikkatini çekmektedir. 

Havlu ve yazmaların fiyatları 10 TL – 40 TL arasında değişmektedir. 


Tenteneler

Tenteneler Tenteneler

Dantel işlemeler ile hazırlanan tekstil ürünleri nostaljik görünümleri ile evinizin her köşesine şıklık katacaktır. Kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz tenteneler zigon takımları, masa örtüleri, yatak örtüleri gibi pek çok seçeneğe sahiptir. 

Bu ürünlerin fiyat aralığı 10 TL – 200 TL şeklindedir. 

Çocuklarınız ile birlikte tatilde rahat edebileceğiniz otellerin listesi Ayaş çocuk dostu oteller sayfasında yer almaktadır.


Çömlek

Çömlek Çömlek

Ayaş’ta çömlekçilik günümüzde hala yoğun olarak devam etmekte ve bu yöntemle hazırlanan ürünler, yemek pişirmede tercih edilmektedir. Farklı boyutlarda güveç kapları ve testiler, meşhur Ayaş Güveci, Ayaş Sarması ve Ayaş Kapama gibi lezzetlerin pişirilmesinde kullanılmaktadır. 

Güveç ve testilerin fiyatları boyutlarına göre 5 TL – 50 TL arasındadır.