Ayaş’ta Yapılacaklar

İçmeleri ve termal tesisleri ile ünlü Ayaş, bünyesinde gezilip görülmesi gereken birçok yer barındırmaktadır. Daha çok yaz aylarında tercih edilen ve kısmen turizm noktası olarak değerlendirilen ilçe, aktivite bakımından da oldukça zengindir.

Ankara’nın diğer ilçelerine göre daha renkli geçen yapılacak listesine ev sahipliği yapmaktadır. Geleneksel Dut Festivali’nden Domates Festivali’ne, kaplıcalarından yamaç paraşütüne kadar birçok farklı aktiviteyi bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca Ayaş gezisi sırasında sevdiklerinize hediyelik eşyalar da alma ve de yöresel lezzetleri tatma olanağınız da bulunmaktadır. 

Ayaş'ta birbirinden cazip uygun fiyatları ile eğlenceyi doyasıya yaşamanız için Ayaş oteller listesine göz atabilirsiniz.


Sağlık Dolu Günler Geçirin: Ayaş Kaplıcaları 

Ayaş Kaplıcaları Ayaş Kaplıcaları

Ankara'nın en büyük termal tesislerinin bulunduğu Ayaş ilçesi, yeraltı sıcak su kaynakları bakımından oldukça zengindir. İçmeler, kaplıcalar ve termal tesisler, Ayaş’ın geçmişten günümüze sağlık turizmi söz konusu olduğunda tercih edilmesine zemin hazırlamıştır.

Ayaş'a gittiğinizde termal sularda şifa bulmayı unutmayın. Bir rahatsızlığınız olmasa bile ruhen ve bedenen rahatlayacağınız anlar için kaplıcaları tercih edebilirsiniz.

Karaciğer, mide ve böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenen termal sularda hastalıklarınıza çare bulabilirsiniz. Sıcak suların altında yorgunluk atmak, hem sağlığınıza hem de cildinize oldukça iyi gelecektir. 

Ankara'nın tarihi ve turistik mekanlarında gezi yapmak için Ankara'daki tüm otelleri sizin için ayrıntılı bir şekilde Ankara otel sayfamızda listeledik.


Adrenalin Dolu Anlar Yaşayın: Ayaş Yamaç Paraşütü

Ayaş Yamaç Paraşütü Ayaş Yamaç Paraşütü

Ayaş ilçe sınırları içerisinde bulunan Kumludoruk Tepesi son zamanlarda yamaç paraşütü tutkunlarının gözdesi haline gelmiştir. Ekstrem sporseverlerden birisiyseniz, yamaç paraşütüne katılabilir ve Ayaş'ı kuş bakışı izleyebilirsiniz.

İlçenin konumuna göre yaklaşık 300 metre yükseklikte bulunan Kumludoruk Tepesi'nden kendinizi profesyonel paraşütçülerin kontrolünde boşluğa bırakabilirsiniz. Daha önce hiç yapmadıysanız kurslara da katılabilir ve Ayaş'ta başlayan maceranızı farklı noktalara da taşıyabilirsiniz.

Muğla ve Fethiye'deki yarım saat uçuşlara nazaran burada saatlerce uçabilirsiniz. Ayaş'ı gökyüzünden izlemek sizin için çok farklı bir deneyim olacaktır. 

Ayaş'ta doğal güzellikleri ile sizi büyüleyecek yerler için Ayaş'ta gezilecek yerler makalemizi kontrol etmeyi unutmayın.


Ayaş’ın Meşhur Domatesini Tadın: Ayaş Domates Festivali

Ayaş Domates Festivali Ayaş Domates Festivali

Ayaş, kaplıcalarının yanı sıra domatesleriyle de meşhurdur. Birkaç yıldır, Eylül ayının sonlarına doğru düzenlenmekte olan Domates Festivali ilçenin en eğlenceli organizasyonlarından biridir.

Verimli domates toprakları sayesinde üretimin bir hayli fazla olan ilçede, festival sırasında organik domatesleri tatmanız mümkündür. Ayrıca festival boyunca konserler, folklor gösterileri ve ödüllü oyunları da düzenlenmektedir. 

Festivallerin yanı sıra yol boyunca uzanan domates tarlalarından organik domates satın almayı unutmayın. Hatta aracınızı yol kenarına çekip tarlalardan kendiniz dahi toplayabilirsiniz.

Ayaş'ta muhteşem manzaraları ile sizi uzaklara götürecek gezi rehberi için Ayaş gezi rehberi sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


Ayaş’ta Eğlenmek İsteyenler İçin: Geleneksel Dut Festivali

Ayaş Dut Festivali Ayaş Dut Festivali

Her yıl Haziran ayının sonlarına doğru, Ayaş ilçe merkezi ve Gölet mevkii üzerinde düzenlenmektedir. Festival boyunca folklor gösterileri, dut yeme yarışı, en iyi dut yetiştiricisi yarışması, Ankara’nın ünlü sanatçılarının konserleri ve bunun gibi farklı aktiviteler yapılmaktadır.

Ayrıca festivalde yörenin geleneksel lezzetleri de stantlar açılarak gelen ziyaretçilere tanıtılmaktadır. Eğer Haziran ayının sonlarında Ayaş’a gitme planınız varsa mutlaka Geleneksel Dut Festivali’ne katılmanız önerilmektedir.

Ankara'da yerli ve yabancı turistlerin sürekli ziyaret ettiği mükemmel yerler için Ankara gezi rehberi sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Ayaş’ta Özel Lezzetler Keşfedin: Ayaş Yöresel Yemekleri

Ayaş Yöresel Yemekleri Ayaş Yöresel Yemekleri

Birçok yerin olduğu gibi Ayaş’ın da kendisine ait çeşitli geleneksel lezzetleri bulunmaktadır. Bu denenmesi gereken lezzetlerin başında ise Ayaş kapaması, Ayaş güveci ve Ayaş sarması yer almaktadır. İlçe içerisinde yer alan restoranlarda bu tatları denemeniz mümkündür.

Köşe başı karşınıza çıkacak bu restoranlarda tadı damağınızda kalacak bu güzel lezzetleri yemeden kesinlikle dönmeyin. 

Ayaş'ta tatilinizde spa hizmetlerinin bir arada sunulduğu tesislerde konaklamak isterseniz Ayaş spa otelleri listemizden birini tercih edebilirsiniz.


Ayaş’ta Yöresel Ürünlerden Satın Alın: Ayaş Tiftiği

Ayaş Tiftiği Ürünleri Ayaş Tiftiği Ürünleri

Ayaş tiftiği ile örülen eldivenler ve çoraplar, Türk el sanatları açısından çok büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca sadece bunlarla da kalmayıp tığ oyaları, titanyum el nakışı, dekoratif pano, bindallı, iğne oyası ve kumaş boyama gibi farklı ürünler de satılmaktadır. 

Hatıra olarak saklayabileceğiniz bu ürünlerden alarak hem kendinizi hem de sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Bu hediyelik ürünler, Ayaş’ta geçirdiğiniz anları hatırlamak için de oldukça güzel bir seçenektir. 

Ayaş'ta günübirlik geziler haricinde ilçe içerisinde yarım pansiyonlarda konaklama alternatifi Ayaş yarım pansiyon oteller listesinde bulunmaktadır.