Amasra'da Yapılacaklar

Büyük şehirlerin kalabalığından uzaklaşıp, sakin ve stresten uzak bir tatil geçirmek isteyenlerin en çok tercih ettiği ilçelerden biri olan Amasra, ziyaretçilerine huzurun yanı sıra dolu dolu bir tatil yaşatmaktadır.

Tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile oldukça geniş bir gezilecekler listesi bulunan ilçenin, gezi olanaklarının yanı sıra, lezzetli yemekleri, masmavi denizi ve temiz plajları, doğa ve su sporlarına imkan sunan bölgeleri bulunmaktadır. 

Yaz aylarında denizin güneşin tadını çıkartmak için Bartın'daki tüm otelleri sizin için ayrıntılı bir şekilde Amasra otelleri fiyat sayfamızda listeledik.


Doğa ile İç İçe Zaman Geçirebilirsiniz: Tavşan Adası 

Tavşan Adası Tavşan Adası

Ağlayan Ağaç ve Tavşan Adası, Amasra’da karşılıklı iki bölgedir. Tarihi köprüden geçtikten sonra 350 yaşındaki Selvi ağacını görebilirsiniz. Yıl boyunca denizden ve havadan aldığı nemi depolayan bu ağaç, Nisan – Mayıs ayları arasında depoladığı nemi adeta gözyaşı damlaları gibi yapraklarından atmaktadır. 

Ağlayan Ağaç’ın hemen yanında bulunan çay bahçesinde oturarak hem bu farklı doğa olayını izleyebilir hem de dürbün kiralayarak Tavşan Adası’nın şirin tavşanlarını izleyebilirsiniz. 

Deniz kenarına yakın ve muhteşem görünümlü otellerde eğlenceli aktiviteler ile keyif alabileceğiniz Bartın bölgesi otelleri seçeneklerine göz atabilirsiniz.


Amasra’nın Kendine Has Lezzetlerini Deneyebilirsiniz: Amasra Salatası

Amasra Salatası Amasra Salatası

Amasra’nın deniz ve kale manzaralı restoranlarında, bölgeye özel lezzetlerin tadına bakmadan, Amasra ziyaretinizi sonlandırmamalısınız. 

Balık bakımından oldukça zengin bölgede, taze kalkan, mezgit, tekir ve hamsi yiyebilirsiniz. Balık yemeklerinin haricinde ilçeye özel lezzetler arasında yer alan çöven ekmeği, Amasra salatası ve ballı yoğurt mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında yer almaktadır. 

Amasra'nın birbirinden güzel lezzetlerini farklı mekanlarda tadabilmeniz için Amasra gezilecek yerleri yazımıza göz atabilirsiniz.


Amasra’da Denize Girebilirsiniz: Büyük Liman Plajı 

Büyük Liman Plajı Büyük Liman Plajı

Amasra, Bartın şehrinde denize girmek için en çok tercih edilen ilçedir. İlçe merkezinde ve ilçe merkezine 20 dakika mesafede çeşitli plaj alternatifleri bulunmaktadır. 

Küçük Liman Plajı ve Büyük Liman Plajı merkeze yakın plajlardır. Büyük Liman Plajı aynı zamanda ilçenin en büyük plajı olma özelliğini taşımaktadır. 

Merkezden ortalama 20 km uzaklıktaki plajlar ise Çakraz, Bozköy, Akkonak ve İnkumu plajlarıdır. İnkumu plajı, tüm Bartın’daki en popüler plaj olma özelliğini taşırken, Çakraz Plajı ise bölgenin en güzel denizine ve kumsalına sahiptir. 


Amasra’da Güneşin Doğuşu Ve Batışını İzleyebilirsiniz: Boztepe

Boztepe Boztepe

Amasra’nın birçok noktasından güneşin doğuşu ve batışı izlenmektedir. Eşsiz manzaralar sunan Amasra’da güneşin doğuşu ve batışı özellikle fotoğraf sanatçılarının dikkatini çekmektedir. 

Bu huzur veren manzaranın en iyi izleneceği yerler ise Boztepe mevkii ve Küçük Liman bölgesindeki Direkli Kaya’dır. 

Amasra'da muhteşem manzaraları ile sizi uzaklara götürecek gezi rehberi için Amasra gezi rehberini kontrol etmeyi unutmayın.


Hem Gezi Hem Alışveriş: Çekiciler Çarşısı

Çekiciler Çarşısı Çekiciler Çarşısı

Çekiciler Çarşısı’nın sakinleri yüz yıllardır el yapımı ev ürünleri satarak geçimini sağlamaktadır. Çarşıyı gezebilir, gelenekselleşmiş ahşap sanatının ürünlerini satın alabilirsiniz. 

Çarşıda yer alan ahşap ustalarını izlemek ise bambaşka bir keyif yaşatmaktadır. Satın alacağınız ürünün tüm yapım aşamalarını izlerken, çarşı içerisinde ve çevresinde yer alan kafelerde çayınızı yudumlayabilirsiniz. 

Bartın’a doğru yola çıkmaya karar verdiyseniz, gezilmesi gereken yerleri öğrenmek için Bartın gezi rehberi sayfasını ziyaret edin.


Tarihle İç İçe Bir Gün Geçirebilirsiniz: Amasra Tarihi Yerler

Kemere Köprüsü Kemere Köprüsü

Amasra’nın tarihi 3000 yıl öncesine dayanmaktadır. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan ilçe, tarihi eserler açısından oldukça geniş seçeneklere sahiptir.

Amasra Kalesi, Cenova Şatosu, Ethem Ağa Konağı, Amasra Küçük Kilise, Kuşkaya Yol Anıtı gibi tarihi yapıların yanı sıra Amasra Müzesi de tarihi ve kültürel geziler için tercih edilen seçenekler arasında yer almaktadır. 

Amasra’nın tarihi yapıları, genellikle ilçe merkezinde ya da ilçe merkezine yakın konumda olduğu için bir gün içerisinde rahatlıkla gezebilirsiniz. 

Amasra Müzesi de ilçe merkezindeki konumu ile ulaşımın oldukça rahat olduğu tarihi yapılar arasında yer almaktadır. Müze kartın geçerli olduğu müzede, kartınız yoksa giriş ücreti 10 TL’dir. Haftanın tüm günleri ziyarete açık olan Amasra Müzesi, yaz aylarında 08.00 – 19.00, kış aylarında ise 08.00 – 17.30 saatleri arasında hizmet vermektedir. 

Kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz, sorunlarınıza anında çözüm bulabileceğiniz oteller Amasra butik otelleri sayfamızda yer almaktadır.


Amasra’da Sörf Yapabilirsiniz: Amasra Yelken Kulübü

Amasra Yelken Kulübü Amasra Yelken Kulübü

Amasra ilçe merkezinde Büyük Liman bölgesinde yer alan Amasra Yelken Kulübü, ilçede sörf, kano ve yelken kiralanacak tek yerdir. 

Eğitim ve organizasyon programlarının da düzenlendiği kulüpte, dilerseniz eğitim alarak ya da sadece kiralama ile sörf ve yelken yapma imkanı bulabilirsiniz. 


Amasra’nın Eğlence Dolu Etkinliklerine Katılabilirsiniz: Amasra Yağlı Direk Şenliği

Amasra Yağlı Direk Şenliği Amasra Yağlı Direk Şenliği

Amasra, özellikle bahar ve yaz aylarında birçok etkinliğe ev sahipliği yapmakta olan bir ilçedir. Bu etkinliklerin içerisinde en çok tercih edilen ise her yıl Temmuz ayında düzenlenen Amasra Yağlı Direk Şenlikleri’dir. 

Şenlikte düzenlenen yarışmada, katılımcılar tekneye bağlanan yağlı direğin ucundaki Türk Bayrağı’nı almaya çalışmaktadır.

Oldukça eğlenceli anlar yaşatan bu yarışmanın haricinde etkinlik boyunca ilçeye gelen ünlü sanatçılar sahne almakta ve belgesel gösterimleri yapılmaktadır. Festivalin bir güzel yanı da tüm etkinliklerin ücretsiz olmasıdır. 

Amasra tatiliniz Temmuz ayının ilk haftasına denk geliyorsa, burada yapılacaklar listesine bu etkinliği mutlaka eklemelisiniz. 

Amasra'da plaja yakın lüks hizmetleri ile her türlü imkanları sağlayan oteller için Amasra lüks oteller sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


Deniz Tutkunları İçin: Amasra Tekne Turları

Amasra Tekne Turları Amasra Tekne Turları

Amasra’nın koylarını ve Bartın Irmağını keşfetmek için bölgede yapılacak en keyifli aktivitelerden biri düzenlenen tekne turlarına katılmaktır. 

Amasra’da tekne turları oldukça uygun fiyata düzenlenmektedir. Tekne turlarının haricinde özel olarak motoryatlar da kiralanmaktadır. Tur fiyatları ve motoryat kiralama ücretleri, her yıl değişmekle birlikte, kiralamalar pazarlığa açıktır. 

Küçük motoryatlar 60 – 70 TL’ye kiralanabilmekte ve bu şekilde 45 -50 dakika sürecek Amasra Adaları turuna çıkılabilmektedir. Mağaralara yanaşmak isteyenler 10 kişi kapasitesini geçmeyen küçük motorları seçmeli çünkü büyük tekneler bu bölgelere yanaşamamaktadır.