Amasra Alışveriş Rehberi

Amasra, gezilip görülecek yerleri ve sunduğu farklı aktivite seçeneklerinin yanı sıra turistik alışveriş seçenekleriyle de dikkat çeken ilçeler arasında yer almaktadır. 

Ev yapımı reçel, marmelat, pekmez çeşitlerinin yanı sıra, geleneksel ahşap işçiliğinin örneklerinden oluşan ev eşyaları ve kişisel eşyalar, ilçenin satın alınabilecek turistik ürünleridir.

Amasra’da yöreye has ürünlerin satın alınabileceği yerler Çekiciler Çarşısı ve Galla Pazarı’dır. 

Amasra'da gezilecek yerler yakın göz alıcı dizaynları ile sizi cezbedecek oteller için Amasra oteller sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Çekiciler Çarşısı

Çekiciler Çarşısı Çekiciler Çarşısı

Amasra’da alışveriş denince akla ilk gelen yer Çekiciler Çarşısı’dır. Hediyelik olarak alınacak ürünlerin tamamına burada ulaşılabilmektedir. Çarşı sakinleri yüzyıllardan beri gelenekselleşmiş olan ahşap işçiliği ile tasarladıkları el yapımı ürünleri burada satışa sunmaktadır. 

El emeğine ve doğallığa önem veren yerli ve yabancı turistler, hediyelik eşya alışverişi için ilçe merkezinde yer alan bu çarşıyı tercih etmektedir. 

Amasra'daki tatilinizde mutlaka gezilmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için Amasra'da gezilecek yerler yazısında listeledi.

Ahşap işçiliği ile tasarlanmış ürün seçenekleri arasında kalemlik, anahtarlık, masaj aletleri gibi kişisel ürünlerin haricinde, kaşıklık, baharatlık, tuzluk, nihale, peçetelik, şimşir kaşık gibi ürünler de yer almaktadır. 

Ürünlerin her birinin fiyatları değişmektedir. Fiyat aralığı 5 – 150 TL ortalamasındadır.  

Çarşı içerisinde dükkanların haricinde atölyeler de yer almaktadır. Bu atölyelerde satın alacağınız ürünlerin üretim aşamasını izleme şansının yanı sıra, tercihinize göre özel sipariş ürünler yaptırma şansınız da bulunmaktadır. 

Çekiciler Çarşısı Amasya ilçe merkezinde ziyaretçilerini beklemektedir. 

Amasra'da binlerce yıllık tarihi yerler ile sizi geçmişe götürecek yerler için Amasra gezi rehberi sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Galla Pazarı

Galla Pazarı Galla Pazarı

200 yıllık bir gelenek haline gelmiş olan Galla Pazarı, köy kadınlarının ürünlerini sattığı bir pazardır. 

Galla’nın kelime anlamı kadın demektir. Bu pazar yeri 200 yıldan bu yana yörenin kadınlarının kalkınması amacı ile kurulmaktadır. 

Kış aylarında Salı ve Cuma günleri kurulan pazar, yaz aylarında haftanın 7 günü hizmet vermektedir. 

Amasra'da uygun fiyatları ile her bütçeye hitap eden tatil köyleri için Amasra tatil köyleri sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.

Pazarda kurulan tezgahlarda, köylü kadınların bahçelerinde ürettikleri sebze ve meyveler, ev yapımı reçel, marmelat, salça ve pekmezler, süt ve süt ürünleri satılmaktadır. 

Organik yiyeceklerin yanı sıra bu pazarda dikkat çeken ürünlerin arasında el yapımı örtü ve yemeniler, süs eşyaları, takı çeşitleri ve kıyafetler yer almaktadır. 

Galla Pazarı’nda organik sebzelerin fiyatları 2.5 - 3 TL’den, farklı gramajlardaki reçel, marmelat, salça ve pekmezlerin fiyatları 5 – 7 TL’den, süt ve süt ürünleri 5 - 7 TL’den başlamaktadır. Tekstil ürünlerinin fiyatları ise, el işçiliğine ve ürün çeşidine göre değişmektedir. 

Amasra ilçe merkezinde yer alan Galla Pazarı, Çekiciler Mevkii’nde kurulmaktadır.

Amasra'da dinlenmek ve uzun zamandır ihtiyaç duyduğunuz o hayalinizdeki tatili yapmak için Amasra tatil otelleri sayfasına göz atmayı unutmayın.