Amasra Doğal Güzellikleri

Batı Karadeniz’in şirin sahil ilçelerinden biri olan Amasra, tarihi yapıları kadar doğal güzellikleriyle de turistik açıdan tercih edilen bölgeler arasında yer almaktadır.

Yemyeşil doğası, masmavi denizi, plajı, mesire yerleri ve şelalesi ile özellikle yaz ve bahar aylarında Türkiye’nin dört bir yanından gelen misafirlerini ağırlamaktadır. 

Amasra'da uygun fiyatları ile her bütçeye hitap eden konaklama hizmetleri için Amasra hotel sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Tavşan Adası

Tavşan Adası Tavşan Adası

Tarihi Amasra Kemere Köprüsü’nün karşısında yer alan Tavşan Adası, ilçenin kara ile bağlantısı olmayan tek bölgesi olma özelliğini taşımaktadır. 

Doğal güzelliklerinin yanı sıra bu ada tavşanları ile meşhurdur. Düzenlenen tekne turları ile bölgeye gelerek burada tavşanları görme imkanı bulunabilmektedir. 

Ada içerisinde bir de mağara yer almaktadır. 70 metre uzunluğundaki bu mağara yüzülerek geçilebilmektedir. 

Bartın'daki günübirlik aktiviteleriniz için rahat konaklama hizmetleri veren yerler için Bartın'daki oteller sayfasını kontrol edebilirsiniz.


Güzelcehisar Lav Sütunları

Güzelcehisar Lav Sütunları Güzelcehisar Lav Sütunları

Ülkemizde nadir görülen lav sütunları, Amasra’nın Güzelcehisar Mevkii’nde yer almaktadır. Yüksekliği 30 metre olan lav sütunlarının çapları 50 – 100 cm arasında değişmektedir. 

Dünyanın en eski 3 yanardağından birinin kalıntılarının da bulunduğu bölgede oluşan lav sütunları ve sütunların çevresindeki doğal güzellikler, mutlaka görülmesi gereken yerler olarak tanımlanmaktadır. 

Amasra'da tatilinizi bir adım yukarı taşımak için gezmeniz gereken yerleri listeledik. Amasra'da gezilecek yerler yazımızı kontrol etmeyi unutmayın.


Göldere Şelalesi

Göldere Şelalesi Göldere Şelalesi

Amasra ilçe sınırları içerisinde yer alan Göldere Şelalesi, küçük bir şelale olmasına rağmen sunduğu manzara ile bölgenin en çok dikkat çeken doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. 

Yemyeşil ağaçların arasından akan şelale, yaz aylarında sahip olduğu buz gibi suyu ile ziyaretçilerine doğa ile iç içe saatler sunmaktadır. 


Amasra Plajı

Amasra Plajı Amasra Plajı

İlçe merkezinin kuzeyinde yer alan Amasra Plajı, sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin tercih ettiği bölgeler arasındadır. 

Deniz, kum ve güneş üçlüsünü bir arada sunan bölge, aynı zamanda tarihi yapılara da oldukça yakın konumda yer almaktadır. 

Amasra'da birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerler için Amasra gezi rehberi sayfamıza göz atabilirsiniz.


Amasra Ağlayan Ağaç

Amasra Ağlayan Ağaç Amasra Ağlayan Ağaç

Amasra İlçesi’nin Boztepe Mevkii’nde yer alan Ağlayan Ağaç, yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çeken doğal güzellikler arasında yer almaktadır. 

Bir Selvi olan Ağlayan Ağaç, denizden ve havadan aldığı nemi yıl boyunca içinde hapsetmekte ve bahar aylarında bu nemi damla halinde akıtmaktadır. Yaklaşık olarak 350 yaşında olan bu ağaç hem tarihi yapılar arasında hem de doğal güzellikler arasındadır. 

Bartın'daki birbirinden farklı yerler ile tutkunuzu yeniden keşfetmenize imkan sağlayacak Bartın gezi rehberi sayfamızı okumayı unutmayın.


Gürcüoluk Mağarası

Gürcüoluk Mağarası Gürcüoluk Mağarası

Amasra ilçe merkezine 10 km mesafede yer alan Gürcüoluk Mağarası 169 metre uzunluğundadır. 

Tek galeriden oluşan mağaranın içerisinde damlataş sütunları odacıklar oluşturmuştur. Odacıkların haricinde mağara içerisinde yer alan sütun, sarkıt ve dikitler mağaranın dikkat çeken özellikleri arasında yer almaktadır. 

Amasra – Çakraz karayolu üzerinde yer alan mağaraya ulaşım oldukça kolaydır. 


Amasra Boztepe

Amasra Boztepe Amasra Boztepe

Amasra ilçesinin en iyi şekilde izleneceği nokta olan Boztepe Mevkii, özellikle gün batımı manzarası ile meşhurdur. 

Tarihi Amasra Kemere Köprüsü, Boztepe ile ana karayı birbirine bağlamaktadır. Doğa ile iç içe ve eşsiz biz deniz manzarasını izleyerek bir gün geçirmek isteyen ziyaretçilerin, Amasra ziyareti sırasında en çok tercih ettiği bölge Boztepe’dir. 

Amasra'da birçok eğlenceli aktiviteler ile yüzünüzü güldürecek oteller için Amasra tatil otelleri sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Amasra Büyük Liman Plajı

Büyük Liman Plajı Büyük Liman Plajı

Amasra’nın en kalabalık plajı olan Büyük Liman Plajı, hem turistik hem de ticari açıdan önemli bölgeler arasında yer almaktadır. 

Her yıl gerçekleşen Karadeniz Yat Rallisi’ne de ev sahipliği yapan Büyük Liman Plajı, temiz denizi, uzun sahili, devasa midyeleri ve istiridyeleri ile ilçenin yaz aylarında en çok ziyaret alan bölgesi olma özelliğini taşımaktadır. 


Amasra Delikli Şili

Amasra Delikli Şili Amasra Delikli Şili

Amasra ziyareti sırasında görülebilecek en farklı doğa harikalarından biri olan Delikli Şili, kayanın ortasına açılmış büyük delik ile ziyaretçileri oldukça şaşırtmaktadır. 

Adını, Delkianus ve Shilla adlı genç aşıklardan alan bölgeye düzenlenen tekne turları sırasında, deliğin içinden geçerken dilek dilenmektedir. 

Bir yarımada görünümünde olan Delikli Şili, kuzey – güney doğrultusunda Karadeniz’e uzanmaktadır. Doğu yönünde bir plajın da bulunduğu bölgeye Amasra tarafından bakıldığında denizin içinde boşluk varmışçasına bir göz yanılması yaşatmaktadır. 


Güzelcehisar Koyu

Güzelcehisar Koyu Güzelcehisar Koyu

Karadeniz’in en büyük sahilleri arasında yer alan Güzelcehisar Koyu, Amasra’nın doğal güzellikleri arasında en beğenilenlerinden biridir. 

Bölgede hiçbir yerleşimin olmaması, günümüze kadar bozulmadan gelmesini sağlamaktadır. Koy içerisinde bulunan doğal plaj, özellikle yaz aylarında Bartın halkının en çok tercih ettiği yerler arasındadır.

Doğal sit alanı olarak ilan edilen Güzelcehisar Koyu, İnkumu bölgesine 5 km mesafede yer almaktadır. Karadeniz Bölgesi’nin Ölüdeniz’i olarak tanımlanmaktadır. 

Amasra'da denize bir kaç dakika yürüme mesafesinde olup sizi cezbedecek oteller için Amasra denize sıfır oteller sayfamıza göz atmayı unutmayın.


Amasra Bakacak Mevkii

Amasra Bakacak Mevkii Amasra Bakacak Mevkii

Sahip olduğu coğrafi yapı dolayısı ile Amasra’nın tüm doğal güzelliklerini kuşbakışı olarak izleme imkanı sunan Bakacak Mevkii, manzarasının ve doğasının yanı sıra tarihi açıdan da ilçenin en önemli bölgeleri arasında yer almaktadır. 

Fatih Sultan Mehmet'in Lala'sına seslenerek, "Lala Lala Çeşm-i Cihan Bu Mu Ola?" (dünyanın göz bebeği) dediği yer burasıdır.