Amasra Aktiviteleri

Bartın’ın doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile dikkat çeken turistik ilçeleri arasında yer alan Amasra, spor aktiviteleri açısından da geniş seçeneklere sahip bir bölgedir. 

Doğa ve kültür tatillerinin yanı sıra, ilçede deniz turizmi, yayla turizmi, kamp ve karavan turizmi de oldukça gelişmiştir.

İlçe sınırları içerisinde trekking, yamaç paraşütü, su altı dalış, rüzgar sörfü gibi aktiviteleri gerçekleştirmek mümkündür. 

Bir diğer yandan ilçe mağara turizmi, tekne turları ve avcılık gibi farklı aktivitelere de ev sahipliği yapmaktadır. 

Amasra'da gezilecek muhteşem yerlere yakın uygun fiyatlı konaklama hizmetleri için Amasra otelleri listemize göz atabilirsiniz.


Amasra Kamp -  Karavan 

Amasra Kamp & Karavan Amasra Kamp & Karavan

Amasra’da kampçılık ve karavan ile konaklamaya elverişli birçok alan bulunmaktadır. Çakraz mevkii, Delikli Şili ve Bozköyaltı, kampçılık için en çok tercih edilen bölgeler arasında yer almaktadır. 

Çakraz Mevkii’nde yer alan Yüksel Camping ve Akarsu Camping, kamp turizmi için uygun iki işletmedir. 

Akarsu Camping, denize sıfır konumu ile 1.5 dönümlük geniş arazisi ise ilçenin en çok tercih edilen kamp alanıdır. 

Çadır ve karavancılar için uygun bir bahçesi olan işletmede kampçıların kullanımı için 3 adet banyo, 1 adet mutfak, elektrik, su, sıcak su ve isteğe bağlı olarak sabah kahvaltısı ve akşam yemeği hizmeti sunulmaktadır.

Nisan – Kasım ayları arasında hizmet veren tesiste, çadırla konaklama ücreti 30 - 40 TL, kahvaltı ise 15 - 20 TL’dir. Karavanda konaklama ücreti ise 4 kişiye kadar elektrik dahil 30 – 40 TL’dir. Çadır haricinde tesis içerisinde yer alan bungalowlarda konaklama hizmeti verilmektedir. 

Bartın'da günübirlik eğlenceleriniz için uygun fiyatları ile sizi mutlu edecek oteller için Bartın otel fiyatları sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.


Amasra Yüzme

Amasra Yüzme Amasra Yüzme

İlçede deniz turizmi oldukça gelişmiştir. Amasra’nın merkezinde ve çevresinde yer alan plajlar yaz boyunca hem yerel halk hem de bölgeyi ziyarete gelen turistler tarafından tercih edilen bölgelerdir. 

Haziran ayında başlayan deniz sezonu, Ekim ayının sonunda kadar devam etmektedir. Çakraz, Bozköyaltı, Delikli Şile bölgelerinde bulunan plajların temiz denizi ve ilçe merkezindeki Küçük Liman ve Büyük Liman plajları yüzmek için en uygun noktalardır. 

Amasra'ya geldiğinizde bölgede mutlaka gezilmesi gereken yerleri sizin için Amasra'da gezilecek yerler yazısında listeledik.


Amasra Yayla Turizmi

Amasra Yayla Turizmi Amasra Yayla Turizmi

Yayla turizmi açısından da talepleri karşılayan durumda olan ilçede, özellikle Mayıs ayının son haftasından itibaren, yaylalara çıkış başlamaktadır.

Hem bölgeyi ziyarete gelen turistler hem de yöre halkı tarafından tercih edilen alanlar ise Gökçeağaç ve Gürcüoluk dağlarının içinde yer alan yaylalardır. 

Günübirlik gezilerin yanı sıra, bu yaylalar konaklama imkanı da sunmaktadır. 

Amasra'da aileniz ile birlikte güzel bir vakit geçirmek için ekibimizin hazırlamış olduğu Amasra gezi rehberini incelemeyi unutmayın.


Amasra Mağara Turizmi

Amasra Mağara Turizmi Amasra Mağara Turizmi

Çakraz, karbonatlı kayaçlar açısından zengin bir bölgedir. Bu jeolojik yapı, mağaraların oluşumu için uygun ortam oluşturmaktadır. 

53 doğal odadan meydana gelen Gürcüoluk Mağarası ilçede mağara turizminin gerçekleştiği bölgedir. Dikit sarkıt, traverten, soğan ve makarna oluşumları ile Türkiye’nin önemli mağaraları arasında yer alan mağara, Kültür Bakanlığına bağlı DÖSEM tarafından turizme uygun hale getirilmiştir. 

Mağara içerisine yürüyüşe uygun yollar açılması ve ışıklandırılma çalışmalarından sonra bu bölge Amasra turizminde önemli bir konum haline gelmiştir. 


Amasra Av Turizmi

Amasra Avcılık Amasra Avcılık

Amasra’nın Çakraz Mevkii, av ve yaban hayatına sahip bölgeler arasında yer almaktadır. Bıldırcın, çulluk, tavşan ve çok miktarda yaban domuzu bulunan bölgede, gerekli izinler dahilinde mevsimine göre av organizasyonları düzenlenmektedir. 

A ve B grubu seyahat acenteleri ile iletişime geçerek, bu organizasyonlara katılım sağlanabilmektedir. 

Bartın'a gittiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı. Bartın gezi rehberi sayfasını kontrol edebilirsiniz.


Amasra Sualtı Dalış

Amasra Sualtı Dalış Amasra Sualtı Dalış

Çakraz Plajı’nın 1.5 mil açıkları ve Karacakaya önleri sualtı dalış aktivitelerinin gerçekleştirildiği bölgeler arasında yer almaktadır. 

Amasra merkezde yerel bir dalış kulübü bulunmamakta ancak Ereğli Dalış Kulübü, bu konuda ilçede dalış yapmak isteyenlere destek vermektedir. 

Bir diğer alternatif ise Ankara’dan hareketle düzenlenen günübirlik Amasra turlarının dalış alternatifi sunanlarıdır. Bu turlara katılarak dalış yapmak isteyen misafirler için Küçük Liman Plajı’nda özel eğitmenler eşliğinde dalış aktiviteleri düzenlenmektedir. 

Günübirlik dalış dahil turlar, birçok firma tarafından düzenlenmekte ve ücretleri ortalama 180  - 200 TL’dir. 


Amasra Yamaç Paraşütü

Amasra Yamaç Paraşütü Amasra Yamaç Paraşütü

Amasra’da yamaç paraşütü için uygun olan bölgeler Bozköy Tepesi ile Delikli Şili yakınındaki Köyüstü Tepesi’dir. Çakraz mevkiinde yer alan bu bölgeler, birçok doğa sporunda olduğu gibi yamaç paraşütüne de elverişli alanlara sahiptir. 

Yamaç Paraşütü eğitmenlerle birlikte gerçekleşmekte ve fiyat ortalaması 120 – 160 TL arasında değişmektedir.

Amasra'da her bütçeye uygun fiyatları ile rahat konaklama hizmetleri sunan yerler için Amasra pansiyon sayfamıza göz atabilirsiniz.


Amasra Rüzgar Sörfü

Amasra Rüzgar Sörfü Amasra Rüzgar Sörfü

Yamaç paraşütü ile dikkat çeken bölgeler arasında yer alan Bozköyaltı, Çakraz ve Delikli Şili, rüzgar sörfü için de elverişli alanlara sahiptir.

Amasra ilçe merkezinde Büyük Liman bölgesinde yer alan Amasra Yelken Kulübü, ilçede sörf, kano ve yelken kiralanacak tek yerdir. 

Eğitim ve organizasyon programlarının da düzenlendiği kulüpte, dilerseniz eğitim alarak ya da sadece kiralama ile sörf ve yelken yapma imkanı bulabilirsiniz. Fiyat bilgisi için yelken kulübü ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. 


Amasra Trekking

Amasra Trekking Amasra Trekking

Amasra ilçesinde otellerin yoğun olduğu Çakraz Mevkii ile Delikli Şili’den başlayarak dağlara kadar uzanan bölümlerde trekking için uygun birçok parkur yer almaktadır. 

  • Çakraz - Delikli Şili - Kemen Tepesi – Göçgüne rotası orta derece zorluk seviyesine sahip parkurlar arasında yer almaktadır. Sadece gidiş olarak parkurun tamamlanma süresi ortalama 2 saattir. En çok tercih edilen trekking rotaları arasındadır.
  • Çakraz - Kızılca yokuşu - Ali Obası - İncivez Köyü ilçenin en çok tercih edilen ikinci trekking parkurudur. Sadece gidiş olarak parkurun tamamlanma süresi ortalama 3 saattir. 
  • Çakraz - Bozköy Virajı - Gürcüoluk Mağarası ile en çok tercih edilen üçüncü trekking parkurudur. Bu parkurun sonunda mağara gezisi yapma imkanı da bulunmaktadır. Sadece gidiş olmak üzere parkurun ortalama tamamlanma süresi 2 saat 30 dakikadır. 

Amasra ilçesinde farklı firmalar tarafından düzenlenen trekking organizasyonları bulunmaktadır. Bu organizasyonlarda trekking tutkunlarına özellikle Çakraz bölgesine hakim yerel rehberler eşlik etmektedir. Tur fiyatları 110 – 130 TL arasındadır. 

Amasra'da ailenizle beraber doğa ile iç içe mekanlara yakın her şey dahil bir tatil yapmak için Amasra tatil köyleri listemize göz gezdirebilirsiniz.


Amasra Deniz Motoru

Amasra Deniz Motoru Amasra Deniz Motoru

Amasra’nın koylarına düzenlenen tekne turları yapılacak en keyifli aktiviteler arasında yer almaktadır. 

Çakraz - Değirmenağzı- Amasra - Tavşan Adası - Katır izi ve Çakraz - Delikli Şili – Göçgün – Gökyar - Çambu – Tekkeönü - Kurucaşile tekne turu düzenlenen iki farklı rotadır. Ortalama 2 saat süren tekne turlarına katılım ücreti 40 – 60 TL arasındadır.