Tarsus Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Akdeniz'e dökülen Berdan Nehri'nin hemen ağız kısmında yer alan Tarsus İlçesi, Çukurova ve Orta Anadolu'yu birbirine bağlar konumdadır.

Mersin iline bağlı ilçe, il merkezinin en doğusunda yer almaktadır. Tarsus’un batısında Mersin merkez, doğusunda Adana, güneyinde Akdeniz ve kuzeyinde Çamlıyayla bulunmaktadır. 

Karayolu ile ulaşım oldukça kolaydır. Bu seçeneğin yanı sıra daha hızlı bir ulaşım için havayolu da tercih edilmektedir.  

Tarsus'ta günübirlik eğlencelerinizde uygun fiyatları ile sizi mutlu edecek oteller için Tarsus hotel sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.


Tarsus’a Özel Araç ile Ulaşım

İstanbul Tarsus arası 918 km olup, ortalama 11 saatlik bir yolculuk süresi vardır. Özel araç ile gitmek isteyenleri uzun bir yolculuk beklemektedir. Gebze Sakarya Yolu üzerinden Düzce'ye geçiş yaptıktan sonra Ankara'ya doğru bir yolculuk yapılmaktadır. Ankara'dan Aksaray'a geçerek Tarsus yol güzergahı takip edilmektedir. 

Ankara Tarsus arası mesafe 467 km’dir. Bu yolculuğun toplam süresi ortalama 5 saattir.  Ankara'dan yola çıktıktan sonra Aksaray Tarsus yol güzergahı takip edilerek kolay bir şekilde ulaşım sağlanmaktadır. 

Mersin Merkez Tarsus arası mesafe ise ortalama 25 km’dir. Bu yol ortalama yarım saat sürmektedir. Merkez'de bulunan Gazi Mustafa Bulvarı üzerinden güneydoğu yönüne doğru yola çıkarak ulaşım sağlanmaktadır.

Antalya Tarsus arasında iki farklı güzergah mevcuttur. Sahil kesiminden gitmek isteyenler, 507 km yolculuk yaptıktan sonra Tarsus'a ulaşmaktadır. Antalya kıyı kesiminde Side’ye, oradan Alanya'ya geçerek yolculuğa başlanmakta, sonrasında ise Aydıncık - Silifke Yolu takip edilmektedir. Son olarak Silifke'den Edremit'e geçiş yaptıktan sonra Mersin Merkez'e, oradan da Tarsus'a ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır. 

Diğer Antalya Tarsus güzergahı 591 km'dir. Antalya Merkez'den Konya Manavgat Yolu’na geçiş yaptıktan sonra Bozkır Yolu takip edilmelidir. Bozkır’dan sonra Adana Konya Yolu’na ulaşılmakta, oradan da Tarsus Ankara Otoyolu güzergahı üzerinden ilçeye varılmaktadır.

Tarsus'a özel aracınızla ya da otobüs ile geldiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerleri Tarsus'ta gezilecek yerler yazısından öğrenebilirsiniz.


Tarsus’a Otobüs ile Ulaşım

İstanbul'dan Tarsus'a giden otobüs firmaları bulunmaktadır. Hem İstanbul Avrupa Yakası'ndan hem de Anadolu Yakası'ndan bilet fiyatları 109 – 130 TL arasındadır. Otobüs ile İstanbul Avrupa Yakası ortalama 13 saat, Anadolu Yakası Tarsus arası yolculuk ise 11 saattir. 

Belirli birkaç otobüs firmasının Ankara'da Tarsus'a seferleri bulunmaktadır. Ortalama 6 saatlik otobüs yolculuğu sonrası Tarsus Otogar'a ulaşım sağlanmaktadır. Firmaların bilet fiyatları 65 – 80 TL arasındadır.  

Adana Otogar'dan Tarsus Otogar'a ortalama yarım saatlik bir yolculuk sonrası ulaşım sağlanmaktadır. Otobüs firmalarının ortalama bilet fiyatları 14 – 20 TL’dir.  

Antalya Otogar - Tarsus Otogar arası yaklaşık olarak 7 saat sürmektedir. Birçok otobüs firmasının direkt seferleri vardır. Bilet fiyatları 70 – 90 TL arasındadır.  

Mersin il merkezinden Tarsus İlçesi’ne Mersin Belediyesi'nin özel otobüs firması ulaşım hizmeti vermektedir. Hemen hemen her saat başı otobüsleri bulunan firmanın bilet fiyatları 30 – 40 TL’dir. Yarım saatlik bir yolculuk sonrası Tarsus'a varılmaktadır.

Muhteşem manzaraları ile sizi uzaklara götürecek gezi rehber için Tarsus gezi rehberi sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


Tarsus’a Havayolu ile Ulaşım

Mersin’de havalimanı bulunmadığı için uçak ile gelmek isteyenler Adana Şakirpaşa Havaalanı'nı kullanmaktadır. Ankara, İstanbul ve Antalya gibi birçok şehirden, havayolu firmaları Adana’ya seferler düzenlemektedir.

Uçuş fiyatları yakın ya da gelecek zamanlı alınan tarihe göre değişkenlik göstermektedir. Bilet erken alınırsa Sabiha Gökçen Havalimanı üzerinden 107 – 150 TL ödeyerek Adana'ya ulaşım sağlanabilmektedir. Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan Adana Şakirpaşa Havaalanı'na ulaşım bilet önceden alındığında 96 – 120 TL arasındadır.

Tarsus'ta plaja yakın hizmetleri ile her türlü imkanları sağlayan oteller için Tarsus 3 Yıldızlı oteller sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

Adana Şakirpaşa Havaalanı'ndan Tarsus'a HAVAŞ otobüsleri ile 2 saatlik bir yolculuk sonrası ulaşım sağlanmaktadır. Bu otobüsler, uçak seferleri ile uyumlu saatlerde Tarsus ilçe merkezine hareket etmektedir. Ulaşım ücretleri 14 – 17 TL arasındadır.  

Adana Şakirpaşa Havaalanı ile Tarsus arası 40 km'dir. Adana'ya indikten sonra HAVAŞ otobüsü tercih etmeyen ziyaretçiler, havaalanı çevresinden araba kiralayarak ilçeye ulaşım sağlayabilmektedir. 

Tarsus'ta daha büyük oteller yerine, kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz uygun fiyattaki oteller Tarsus butik otelleri sayfamızda yer almaktadır.