Sivas Aktiviteleri

Meşhur Kral Yolu ile tarihi İpek Yolu’nun olduğu yerde kurulu Anadolu’nun en eski yerleşim birimlerinden Sivas şehri, bu bölgeye ve bölgenin tarihine ilgi duyan yerli ve yabancı turistler için görülmesi gereken şehirlerin başında gelmektedir.

Sivas Bölgesi, Osmanlı ve Selçuklu Dönemi’nden kalan birçok tarihi zenginlik ve birtakım doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini etkilemekte çok başarılıdır.

Şifalı suların bulunduğu kaplıcaları, merkezi konumu ve kültürel mirasıyla ile dikkat çeken Sivas, misafirlerine unutamayacakları aktivite seçenekleri sunmaktadır. Ziyaretçiler doğa aktivitelerine katılarak, farklı deneyimler elde edebilmektedirler.

Sivas'ta gezilecek muhteşem yerlere yakın uygun fiyatlı konaklama hizmetleri için Sivas otelleri listemize göz atabilirsiniz.


At Binme 

At Binme At Binme

Kültür şehri olan Sivas, doğa ve hayvan sevgisi ile ziyaretçilerini günlük stresten ve yoğun iş temposundan kurtarabilecek çok zevkli imkanlar sunmaktadır. Yaz aktiviteleri olarak tercih edilen binicilik sporu, aile ve çocuklar için en gözde etkinlik haline gelmiştir. Doğal güzellikleriyle konuklarına farklı alternatifler sunmaktadır. 

Sivas şehri, binicilik aktivitesi olarak geniş bir yelpazeye sahiptir.   Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak ve doğal ortamın içinde vakit geçirip ailesiyle birlikte yemek yemek isteyenler için, en çok tercih edilen mekan, Sivasspor Binicilik ve Atlı Cirit Tesisleri’dir. M. Lütfullah Bilgin Spor Tesisleri, Gültepe Mahallesi’nde yer alır. Ayrıca tesiste safari turları düzenlenmektedir. 


Dağcılık 

Dağcılık Dağcılık

Sivas’ın sahip olduğu görkemli dağları ve doğal güzellikleri sayesinde dağa tırmanma ve doğa yürüyüşleri, oldukça popüler aktiviteler arasındadır. Macera tutkunu ve adrenalini seven misafirler için dağ yürüyüşü, en çok tercih edilen aktivitedir.  Yıldız Dağı da tırmanma sporlarında en gözde olan dağdır. Bu dağ, dağcılık ve kaya tırmanışı için oldukça elverişli yüzey yapısına sahiptir.   

Yıldız Dağı, 2550 metre yükseklikte ve Sivas’ın en kuzeyinde yer almaktadır. Gabro türü kayalardan oluşmuştur. Kasım ayından Mart ayına kadar karla kaplı olan Yıldız Dağı, şehir merkezine 58 metre uzaklıkta olup, kar kalitesi ve sağlam zemin yapısı ile dikkat çeker. Yıldız Dağı, jeoturizm misafirlerin doğa yürüyüşü ve tırmanmak için en çok tercih ettiği dağdır. 

Sivas'a geldiğinizde bölgede mutlaka gezilmesi gereken yerleri sizin için Sivas'ta gezilecek yerler yazısında listeledik.


Snowboard

Snowboard Snowboard

Kış sporları için geniş bir yelpazeye sahip Sivas, snowboard aktivitesiyle ziyaretçilerini karşılamaktadır. Heyecanlı, eğlenceli ve adrenalin dolu vakit geçirmek isteyen herkesin tercih ettiği snowboard, kış aylarının keyfini sürmek isteyen Sivas ziyaretçilerine Yıldız Dağı’nın zirvelerine davet ediyor.  Kış sporları için en çok tercih edilen Yıldız Dağı’nda snowboard için tam bilet ücreti 45 TL, öğrenci bileti ise 35 TL’dir. 

Snowboard yaparken Yıldız Dağı’nda kendinizi korumak için alacağınız ekipmanlar fiyata dahil değildir. Kullanım süresine göre ücretlendirilir. Kask ve kayak gözlüğü fiyatları günlük 10 TL’dir.


Tödürge Gölü Buz Altı Dalışları

Tödürge Gölü Buz Altı Dalışları Tödürge Gölü Buz Altı Dalışları

Sivas’ın Zara ilçesinde yer alan Tödürge Gölü’nde dalış meraklıları için düzenlenen buz altı dalış kış sporu, uzman olan kişiler tarafından büyük ilgi görür.  Tödürge Gölü, buz altı dalışın tercih edilen en önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir. Gölde her sene geleneksel buz altı dalışları yapılmaktadır. 

Gölün yüzeyi 22 cm buzla kaplı olduğunda dalış için elverişli bir ortam oluşur.  Kış aylarında yüzeyin ve hava şartlarının uygun olması şartıyla düzenlenen bu etkinlik, her yıl dalış meraklıları tarafından ilgi görür. Bu işle ilgilenen kişilerin mutlaka dalış eğitimi almış ya da alanında uzman kişiler olması gerekmektedir. 


Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık Fotoğrafçılık

Ziyaretçilerine zengin bir tarih ve manzara sunan Sivas şehri, fotoğraf karelerini güzelleştiren doğal güzellikleriyle misafirlerin fotoğraf arşivlerinde güzel anılar bırakacaktır. İlk olarak Türkiye’nin meşhur doğal güzelliğine sahip Sızır Şelale’si, Sivas’ta görülebilecek en güzel yerlerin başında gelir. Bu şelalede çekim yapan ziyaretçilerin kendi şehirlerine döndüklerinde sevdiklerine yeşilin farklı tonlarının yer alacağı fotoğraf karelerini gösterebilecekleri kesindir. 

Belediye tarafından inşa edilen Hobbit Evleri, dünya çapında büyük ilgi gören sinema gişelerinde rekor kıran Yüzüklerin Efendisi film serisinden esinlenerek tasarlanmıştır. Bu evlerin fotoğraflarını çeken ziyaretçiler sanki Hobbit filminde yer almış gibi fotoğraflara sahip olabilirler. Divriği Ulu Cami, Sivas Eğri Köprü, Zara Tödürge Gölü, Gürün Gökpınar Gölü, Çifte Minareli Medrese, Karşıyaka Mesire Alanı, Eğriçimen Yaylası, Kale Cami, Sivas Kongre Müzesi, Paşabahçe Piknik ve Mesire Alanı ve Hafik Gölü fotoğraf çekilebilecek tarihi ve doğal güzellikleri bulanan diğer alanlardır.  

Sivas il genelinde yapılmakta olan tüm etkinliklere ulaşmak için Sivas gezi rehberi sayfasına göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.


Kampçılık

Kampçılık Kampçılık

Sivas şehri, misafirlerine doğa içerisinde konaklama ve manzaranın tadına varabileceği imkanlar da sunmaktadır. Sivas ilinde kamp için ziyaretçilerin hem su altı sporlarıyla ilgilenebileceği hem de doğanın içerisinde kamp yapabileceği Gökpınar Gölü Kamp Alanı mevcuttur. 

Sivas merkeze 147 kilometre uzaklıkta Gürün ilçesine 10 kilometre mesafedeki göl, ziyaretçilere doğal akvaryum havası yaratmaktadır. Derinliği 15 metre olan Gökpınar Gölü, yerli ve yabancı ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir. Dalış merakı olanlar için gölde uzman dalış eğitmenleri tarafından dalış eğitimi de verilmektedir. 


Doktor Sivas Balıklar

Doktor Sivas Balıklar Doktor Sivas Balıklar

Sivas Bölgesi’nin Kangal ilçesindeki şifalı kaplıcalardan biri olan bulunan balıklı baplıca, yaz aylarında tercih edildiği gibi kış aylarında da tedavi arayan birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır.  Doktor Sivas Balıkları, balıklı kaplıcada şifa arayan ziyaretçilerin birçok hastalığına iyi gelmektedir.  

Yer altından çıkan, 37 derece sıcaklığında ve selenyum içeren kaynak suyun şifa veren etkisi, sedef hastalığı başta olmak üzere cilt hastalıkları olan insanların tedavi bulacağı yerler arasında en çok tercih edilen kaplıcadır.


Şenlik ve Festival

Sivas Festivalleri Sivas Festivalleri

Sivas, yöresel şenlikler ve festival etkinliklerinde misafirlerine birçok tercih sunan bir Anadolu şehridir. Aşık Veysel’in doğduğu büyüleyici tarihi ile Sivas kentinde kültürel ve sanatsal etkinliklere oldukça önem verilmektedir. Düzenli olarak her sene kutlanan festival ve şenlikler, şehre gelen ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşatabilir. Sivas’taki festival ve şenliklerin listesi aşağıdaki gibidir: 

Sivas'ta her bütçeye uygun fiyatları ile rahat konaklama hizmetleri sunan yerler için Sivas pansiyon sayfamıza göz atabilirsiniz.


Sivas Kongresi ve Sanat Etkinlikleri

Sivas Kongresi ve Sanat Etkinlikleri Sivas Kongresi ve Sanat Etkinlikleri

Sivas’ta 01-04 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Sivas Kongresi ve Sanat Etkinlikleri’nin şehir için önemi çok büyüktür. Bu tarihler arasında Kurtuluş Savaşı ve 4 Eylül 1919 tarihinde gerçekleştirilen Sivas Kongresi festival süresince ölümsüzleştirilmektedir. Sivas Valiliği ve Sivas Belediyesi iş birliği ile şehir merkezindeki birçok noktada gerçekleştirilir. 


Uluslararası Kangal Köpek Festivali

Uluslararası Kangal Festivali Uluslararası Kangal Festivali

09-11 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen Uluslararası Kangal Köpek Festivali, Kangal cinsi köpekler, “Bekçi Köpeği” ve “Sürü Köpeği” kategorilerinde birinci olmak için yarışmaktadırlar. Yarışta kazanan köpeğin sahibine büyük bir ödül verilmektedir. Etkinlik her yıl Sivas Belediye Başkanlığı tarafından gerçekleştirilir. 


Divriği Halk Ozanları Festivali

Divriği Halk Ozanları Festivali Divriği Halk Ozanları Festivali

Her sene Temmuz ayında gerçekleştirilen festival, Halk ozanı Aşık Veysel’in anılması için Sivaslıların buluştuğu yöresel bir etkinliktir. Birçok halk ozanının toplandığı festivalde halk şairleri, kendilerini izlemeye gelen ziyaretçilere hünerlerini sergilemektedir.

Doğal şifa ve huzurun merkezi olan termal otellerde keyifli vakitler geçirebileceğiniz konaklama seçenekleri Sivas termal oteller sayfasında yer almaktadır.


Merder Bal, Yoğurt ve Madımak Festivali

8 Eylül tarihinde Merakum ve Dumanlı Çayı yöresinde yer alan dört belde ve on beş köy tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen ve geleneksel hale gelen festival, Sivas’ın merkezinde gerçekleştirilir.


Tokuş Köyü Yoğurt Festivali

Sivas’ta 21 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen Tokuş Köyü Yoğurt Festivali, Sivas halkının buluştuğu yöresel bir etkinliktir. Festival türküler, kurban kesimi ve halaylar eşliğinde gerçekleştirilir.