Sivas’ta Yapılacaklar

Sivas, Karadeniz Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi arasında kaldığı için önemli bir konuma sahiptir. Fiziksel konumunun yanı sıra iklimi ve bitki örtüsüyle de geçiş özelliklerine sahip Sivas’ta doğal hayatta yapılabilecek birçok aktivite bulunmaktadır. Doğal güzelliklerin geniş yer kapladığı şehirde her mevsime uygun yapılabilecek uğraşlar bulunmaktadır.

Sivas’ta doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi ve turistik mekanlar da oldukça büyük öneme sahiptir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehirde tarihi mekanlar gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır. 

Hafta sonu tatilinizi ailenizle birlikte geçireceğiniz rahat konaklama imkanları sağlayan otelleri ekibimiz sizin için Sivas bölgesi otelleri sayfasında listeledi.


Yüzüklerin Efendisi’nden Esinlenen Evleri Ziyaret Edin: Hobbit Evleri

Hobbit Evleri Hobbit Evleri

Sivas’ta bulunan Yamaç Hobbit Evleri, Yüzüklerin Efendisi filminden esinlenilerek, Sivas Belediyesi tarafından inşa edilmiştir. İlk yapımda 7 tane olan evler sonraki seferde taleplerin fazla olmasından kaynaklı 24’ü bulmuştur.

Türkiye’nin en iyi yönetilen Rekreasyon Projesi seçilen Hobbit Evleri’nde fotoğraf karelerini süsleyecek ölümsüz anlar bulunmaktadır. Evler günlük kiralanabilmektedir.


Tarihi Yolculuğa Çıkın: Sivas Kongre Binası Atatürk ve Etnografya Müzesi

Sivas Kongre Binası Atatürk ve Etnografya Müzesi Sivas Kongre Binası Atatürk ve Etnografya Müzesi

2 Eylül – 18 Aralık tarihleri arasında Mustafa Kemal Atatürk ve Temsil Heyeti, müzenin bulunduğu binayı Milli Mücadele Karargahı olarak kullanmıştır. Cumhuriyet tarihi içerisinde müzenin önemi büyüktür. 19. yüzyıl Geç Osmanlı sivil mimarisi örneklerinden olan yapının dış cephesi taş malzemeyle kaplıdır içi ise ahşaptır. Avlusu bulunan iki katlı yapı, 1980 yılına dek Kongre Lisesi olarak kullanılmıştır.

Günümüzde müze olarak ziyarete açılan Kongre Binası’nın bir bölümü de etnografik eserlerin sergilendiği bir yerdir. Sivas’ta mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerdendir.

Sivas'ta tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve daha fazlası için Sivas'ta gezilecek yerler yazısına uğramayı unutmayın.


Trekking ile Doğayı Yakından Keşfedin: Şuğul Vadisi

Şuğul Vadisi Şuğul Vadisi

Şuğul Vadisi, son zamanlarda halka tanıtım için yapılan çalışmalarla adından söz ettirmeyi başarabilen ender doğal güzelliklerindendir. Vadideki kanyonda bulunan doğal yürüyüş parkuru, çeşitli düzeltmeler sonucu uzatılarak trekking severlerle buluşturulmuştur.

Trekking sonrasında ise dinlenmek isteyenler için kır kahvesi ve balık lokantası da vadinin girişinde yer almaktadır. Şuğul Vadisi, Sivas’ın Gürün ilçesindedir.

Sivas'a gelmeden önce tatil planı yapabilmeniz için mutlaka gidilmesi gereken yerleri sizin için Sivas gezi rehberi sayfasında listeledik.


Kuş Gözlemi Yapın: Tödürge Gölü

Tödürge Gölü Tödürge Gölü

Tödürge Gölü, Sivas’ın en büyük gölü olma özelliğine sahiptir. Gölün derinliği 4 metre ile 10 metre arasında değişiklik göstermektedir. Göl genellikle tabanındaki kaynaklardan ve akan su kaynakları aracılığıyla beslenmektedir. 

İçerisinde 17 çeşit balık bulunmaktadır. Etrafında ise birçok kuş türü olduğundan kuş gözlemciliği için uygun yerlerdendir. Tödürge Gölü, Sivas’ın Hafik ile Zara ilçeleri arasındadır.

Sivas'ta kaliteden ödün vermeyen ve bir çok aktiviteyi yapabileceğiniz oteller için Sivas 4 yıldızlı oteller sayfamıza göz atabilirsiniz.


Tarihi Köprünün Üzerinden Geçin: Sivas Eğri Köprü

Sivas Eğri Köprü Sivas Eğri Köprü

12. yüzyıl Selçuklu Dönemi’nde yapılan köprü, 800 yıldır herhangi bir restorasyona uğramadan günümüze dek kalmayı başarabilmiş tarihi bir köprüdür. Köprü sayesinde Sivas ile Karayün Bucağı arasında ulaşım sağlanabilmektedir. Kızılırmak üzerinde bulunan köprünün uzunluğu 180 metre yüksekliği ise 5 metredir, üzerinde 18 kemer bulunmaktadır.

Başladığı yerden hafif bir biçimde yükselip devam eden ve en yüksek noktasına ulaşınca 130 derecelik açıyla sola dönmesinden kaynaklı köprü “eğri” adını almıştır. Farklı görünüme sahip bu köprü üzerinden geçip gün batımına karşı fotoğraflar çekebilirsiniz.


Gününüzü Doğal Güzellikler Arasında Piknik Yaparak Geçirin: Paşabahçe Piknik ve Mesire Alanı

Paşabahçe Piknik ve Mesire Alanı Paşabahçe Piknik ve Mesire Alanı

Sivas’ta genellikle ilkbahar mevsiminin sonuna doğru doğanın canlanmasıyla beraber piknik sezonu başlamaktadır. Piknik yapmayı seviyorsanız mutlaka Paşabahçe Piknik ve Mesire Alanı’na uğramalısınız. Sivas’ın merkezindeki mesire alanı, Dörteylül Köyü’ne bağlıdır. Genellikle yerel halkın çokça tercih ettiği alanlardan biridir.

Paşabahçe Piknik ve Mesire Alanı’na gitmek için genellikle özel araç veya taksi tercih edilmektedir. Giriş ücretlidir, araba için giriş ücreti 5 TL’dir.


Kış Sporları ile Stresten Uzaklaşarak Vakit Geçirin: Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi

Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi

Yıldız Dağı, Sivas’ın en eğlence ve macera dolu yerlerinden biridir. Kış sporlarının yapıldığı ve kış turizminin yoğun olduğu bölgede kayak yapmak, Sivas halkı için ve gezip gören ziyaretçiler için olmazsa olmazlar arasındadır. 

Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi’nde telesiyej bulunmaktadır ve biniş ücrete tabidir. Ayrıca kayak yapmak isteyenler için kayak takımı, kask ve kızak kiralaması sezon fiyatına göre ücretlendirilmektedir.

Yıldız Dağı’nda yaz mevsimine uygun tesisler de bulunmaktadır. Her türlü spor faaliyetine uygun alanın bulunduğu Yıldız Dağı, her yaşa ve zevke hitap edebilmektedir.

Sivas'ta doğa ile iç içe mekanlara yakın kaliteli hizmet sunan konaklama seçeneklerini Sivas 3 yıldızlı oteller sayfasında bulabilirsiniz.


Ata Sporumuz Olan At Biniciliği ile Keyifli Zaman Geçirin: Sivasspor Binicilik ve Atlı Cirit Tesisleri

Sivasspor Binicilik ve Atlı Cirit Tesisleri Sivasspor Binicilik ve Atlı Cirit Tesisleri

Sivas’ın yerel kültürü içerisinde at biniciliği bulunmaktadır. Sivas’ı ziyaret ettiğinizde mutlaka Sivasspor Binicilik ve Atlı Cirit Tesisleri’nde ata binmeli ve farklı olan bu deneyimi yaşamalısınız. 

Şehrin gürültüsünden uzak bir noktada bulunan tesiste doğal ortam içerisinde farklı anlar yaşayabilirsiniz.