Sivas Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Sivas, İç Anadolu ile Doğu Anadolu’yu birbirine bağlayan karayolu ve demir yolu üzerindedir. Birçok ulaşım ağının gelişmiş olduğu Sivas şehrini ziyaret etmek oldukça kolaydır. Hemen hemen birçok şehirden direkt otobüs seferi bulunması da Sivas’a ulaşımı kolay kılmaktadır.

Sivas’ın komşu olduğu iller arasında hem Karadeniz illeri hem de Doğu Anadolu ve İç Anadolu illeri bulunmaktadır. Her bölgeye yakın konumu bulunan yörenin doğal ve tarihi güzellikleri meraklıları tarafından keşfedilmeyi beklemektedir. 

Sivas'taki günübirlik eğlenceleriniz için rahat konaklama hizmeti veren otelleri Sivas otel sayfamızda listeledik.


Karayolu ile Sivas’a Ulaşım

Sivas’a karayolu üzerinden otobüs ve özel araç ile ulaşım sağlanabilmektedir. 


Özel Araç ile Sivas’a Ulaşım

Ankara’dan Sivas’a Özel Araç ile Ulaşım

Ankara’nın Sivas’a uzaklığı 440 kilometredir. Yolculuk yaklaşık olarak 5 saat 15 dakika sürmektedir. Ankara’dan yola çıkan yolcuların Kırıkkale ve Yozgat güzergahını takip etmeleri gerekir. Yozgat’tan sonra 224 kilometrelik yolculuk sonrası Sivas’a ulaşım sağlanabilmektedir. 

Sivas'ta tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve daha fazlası için Sivas'ta gezilecek yerler yazısına uğramayı unutmayın.


İstanbul’dan Sivas’a Özel Araç ile Ulaşım

Ankara ile İstanbul arası yaklaşık olarak 886 kilometredir. İstanbul’dan çıkan Sivas yolcularını 10 saatlik bir yolculuk beklemektedir. İstanbul’dan başlanan yolculuğa Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Ankara üzerinden devam edilir. Ankara’ya ulaşım sağlandıktan sonra Kırıkkale ve Yozgat güzergahları takip edilerek Sivas’a ulaşım sağlanır. 


Antalya’dan Sivas’a Özel Araç ile Ulaşım

Antalya’nın Sivas’a 804 kilometre uzaklığı bulunmaktadır. Yolculuk süresi ise yaklaşık olarak 9 saat 45 dakikadır. Antalya’da çıkan yolcuların Konya, Aksaray ve Kayseri güzergahlarını takip etmeleri gerekmektedir. Kayseri’den sonra 197 kilometrelik yolculuk sonrası Sivas’a ulaşım sağlanmaktadır.

Sivas'ta doğal güzellikleri ile hayata bir daha tutunmanızı sağlayacak ihtişamlı yerleri ekibimiz sizin için Sivas gezi rehberi sayfasında listeledi.


Otobüs ile Sivas’a Ulaşım

Ankara’dan Sivas’a Otobüs ile Ulaşım

Ankara ile Sivas arasında otobüs yolculuğu yaklaşık 7 saat sürmektedir. Birçok firma tarafından sunulan saat başı seferler mevcuttur. Yolculuğun bilet fiyatı ise 70 TL’den başlamaktadır. 


İstanbul’dan Sivas’a Otobüs ile Ulaşım

İstanbul ile Sivas arasında otobüs yolculuğu yaklaşık 14 saat sürmektedir. Yolculuğun bilet fiyatı ise 100 TL’den başlamaktadır.


Antalya’dan Sivas’a Otobüs ile Ulaşım

Antalya ile Sivas arası otobüs ile yolculuk süresi 13 saat 10 dakikadır. Günün belirli saatlerinde seferler düzenlenmektedir. Bilet fiyatları ise 100 TL’den başlamaktadır. 

Sivas'ta uygun fiyatları ile her bütçeye hitap eden tatil köyleri için Sivas tatil köyleri sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Sivas’a Havayolu İle Ulaşım

Sivas’a havayolunu kullanıp gelmek istediğiniz takdirde şehir sınırları içerisinde bulunan Sivas Nuri Demirbağ Havalimanı’na iniş yapabilirsiniz. Sivas’ın merkezine yaklaşık 22 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanına farklı firmalar tarafından uçuş seferleri düzenlenmektedir. 

Havalimanına iniş yaptıktan sonra şehrin merkezine gitmek için Sivas Belediyesi’ne ait otobüslerle ulaşım sağlanabilmektedir. Sivas şehri haricinde Tokat şehrine de havalimanından servis hizmeti bulunmaktadır.


Sivas’a Tren Yolu İle Ulaşım

Sivas’a demiryolunu kullanıp gelmek istediğiniz takdirde Ankara, İstanbul, Kayseri ve Kars şehirlerinden ulaşma imkanınız bulunmaktadır. Her gün TCDD’nin belirlemiş olduğu saatler içerisinde Doğu Ekspresi ile Kars ve İstanbul’a tren seferi bulunmaktadır. 

4 Eylül Mavi Treni seferleri Sivas’tan Malatya, Diyarbakır, Kayseri ve Ankara yönüne yapılmaktadır. Van Gölü Ekspresi seferleri Sivas’tan Ankara’ya ve Tatvan’a yapılmaktadır. Güney Kurtalan Ekspresi ise Sivas’tan Kayseri, Ankara, Malatya, Diyarbakır ve Kurtalan’a yapılmaktadır. Tren seferlerinin saati değişiklik göstermektedir.

Yeni evlenen çiftlere özel olarak balayınız için en iyi otelleri sizin yerinize Sivas balayı otelleri adresinde tüm detayları ile listeledik.


Sivas’ta Şehir İçi Ulaşım

Sivas şehrinde şehir içi ulaşım yalnızca otobüs, minibüs, taksi ve bisikletle yapılabilmektedir. Şehirde henüz bir raylı sistem bulunmamaktadır. Sivas içerisinde genellikle belediye otobüslerinin kullanımında indirimden faydalanmak için Kent Kart edinmek gerekmektedir. Öğrenci kent kartlı biniş ücreti 1,50 TL, tam biniş ise 2,00 TL’dir. Kartı olmayan yolcular ise 2,75 TL ile seyahat edebilmektedir.

Sivas’ın merkezi ile ilçeleri arasında ulaşım ise Semt Garajı adı verilen garajdan kalkan otobüslerle sağlanmaktadır. Sivas şehrinin yüzölçümü geniş olduğundan kaynaklı ilçeler arasındaki mesafe de oldukça fazladır. İlçelere otobüsle gitmek yerine özel araç veya taksiler aracılığıyla da ulaşım sağlanabilmektedir.