Sivas'ın Meşhur Yemekleri

Sivas mutfağı, İç Anadolu Bölgesi’nin en zengin yemeklerine ve tatlılarına sahip mutfaklardan birisidir. Sivas bölgesini ziyarete gelenler için Sivas mutfağı, birçok güzel lezzeti tatma imkânı sunmaktadır.

İç Anadolu’nun özel şehirlerinden olan Sivas’ın mutfağına ait lezzetlere civar bölgelerin mutfaklarında rastlamak pek mümkün değildir.   Sivas mutfağı, Arnavut ve Bulgar mutfağından etkilenmiştir.

Sivas yöresinde iklim şartları nedeniyle tarım çok gelişemediğinden hayvancılık ön plana çıkmıştır. Bu durum da Sivas mutfağında genellikle et ağırlıklı yemeklerin hâkim olmasına neden olmuştur. Özellikle kuzu ve koyun etinin tüketimi yoğundur.  

Günübirlik eğlenceleriniz için uygun fiyatları ile sizi mutlu edecek oteller için Sivas otelleri fiyat sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.


Etli Ekmek 

Etli Ekmek Etli Ekmek

Sadece Konya yöresinin değil, Sivas şehrinin de meşhur etli ekmeği vardır. Sivas bölgesinde hamurların biraz daha ince hazırlanması fark yaratır. Kıymalı pideye benzeyen, biraz yağlı olan ve içinde soğan bulunan Sivas yöresine ait bu lezzetli etli ekmek, misafirlerin tatmak istedikleri lezzetler arasında yer alır. 

Etli Ekmek lezzetini merak edenler için en iyi adreslerden biri Mücahit Etli Pide ve Lahmacun Salonu’dur. Etli Ekmeğin fiyatı 12,50 TL ve 15 TL arası değişmektedir. 


Hingel  

Hingel Hingel

Sivas mutfağında mantı türü olarak bilinen Hingel, yörenin en meşhur lezzetlerinden biridir. Mantıdan farklı olmasının temel nedeni içine kıyma değil bol patates konulmasıdır. Bu yöntem ve malzemeler ise onun lezzetini farklı hale getirir. Hamur, peynir ve patatesle hazırlanan bu hamur işi üzerine tereyağı veya yoğurt dökülerek servis edilir. 

Lezzetçi Sivas Mutfağı, Hingel yemeğinin tadına bakmak isteyen misafirlerin tercih ettiği ideal adreslerden biridir.

Sivas'ta bulunan eski tarihi yapılardan görkemli ve nefes kesen yerleri ziyaret etmek için Sivas'ta gezilecek yerler yazımızı ziyaret edin.


Madımak Yemeği 

Madımak Yemeği Madımak Yemeği

Madımak otu ile yapılan bu lezzet, ıspanağa benzer bir seçenek olarak Sivas yöresinde bolca tüketilir. Yemeğin üzerine yoğurt dökülerek ve tercihen kıyma eklenerek servis edilir. Sunumda yoğurt kullanılarak ferahlatıcı bir etki yaratılır. 

Kışın tercih edilen yemekler arasında yer almaktadır. Madımak yemeğinin bulunabileceği adreslerden biri Lezzetçi Sivas Mutfağı’dır.


Sivas Köftesi

Sivas Köftesi Sivas Köftesi

Et yemekleri ile meşhur Sivas şehrinde, köftenin en önemli özelliği Sivas’ta yetiştirilen hayvanların etinin kullanılıyor olmasıdır. Sivas köftesinde özellikle güzel lezzet vermesi için sırt, kaburga veya kol etinden çekilmiş kıyma kullanılır. 

Yöreye özgü diğer köftelerden farklı olarak daha geniş ve ince şekil verilen Sivas köftesi, kendi yağıyla pişirilir. Ayrıca bu köfteye baharat katılmaz. Baharatın eklenmemesinin nedeni yiyen kişilerin etin lezzetini daha iyi alabilmesini sağlamaktır. 

Sivas köftesinin tadına bakmak isteyenler için, tercih edilen mekanların başında Tuna Caddesi’nde bulunan Köfteci Ahmet Usta gelmektedir. Köfteci Ahmet Usta Sivas bölgesinde Kirli Usta olarak da bilinir. 

Sivas’a doğru yola çıkmaya karar verdiyseniz, gezilmesi gereken yerleri öğrenmek için Sivas gezi rehberini ziyaret edin.


Divriği Pilavı

Divriği Pilavı Divriği Pilavı

Sivas’ın özel lezzetlerinden biri olan Divriği pilavı içine fıstık, mısır, üzüm, badem, nohut gibi malzemeler ve üstüne tereyağı dökülerek hazırlanır. 

Divriği pilavı malzemesi bol, lezzetli ve doyurucu bir pilav olarak bilinir. Bu pilav genellikle kırmızı et ile tercih edilse de farklı tercih olarak tavuk etiyle de hazırlanabilmektedir. Divriği pilavını yemek isteyenler için Divriği yöresinde bulunan Konak Restoran tercih edilebilir. 

Sivas'ta aileniz ile bir arada keyifli, konforlu ve güvenli bir tatil geçirebileceğiniz otellerin listesi Sivas aile otelleri sayfamızda yer almaktadır.


Kelle Tatlısı 

Kelle Tatlısı Kelle Tatlısı

Sivas bölgesine ait rengi nar gibi olan kelle tatlısı, tatlıyı ilk defa görenler için baklavayı andırır. Kelle tatlısı, içi kadayıfa benzeyen lezzetli bir tatlıdır. Kelle tatlısının içinde fıstık, badem, kuru üzüm ve ceviz gibi kuruyemişler vardır.  

Konak Restoran, tatlı çeşitlerinin fazla olması ile tercih edilen bir mekandır.  Kelle tatlısının tadına bakmak isteyenler için uygun bir adrestir.


Mercimek Badı

Mercimek Badı Mercimek Badı

Asma yaprakları ile servis edilen, mercimek, bulgur ve domates malzemelerinin bolca katılarak hazırlanan mercimek badı, Sivas’ın eşsiz lezzetleri arasında yer almaktadır. Sivaslıların bu yemeği, misafirlerinin önüne sunmayı en çok tercih ettiği yöresel tariflerdendir. 

Çimen Kebap, mercimek badının lezzetine bakmak isteyenler için tercih edilen mekanlardandır. 


Peskutan Çorbası

Peskutan Çorbası Peskutan Çorbası

Sivas bölgesine ait başka bir yerde bulunmayan bu lezzetli çorba, Sivas yöresi için kış aylarının vazgeçilmez bir tadıdır.  

Peskutan yoğurt ve yarmanın pişirilmesi ile hazırlanan kışlık bir çorbadır. Sıcak olarak servis edilmesine rağmen içerisinde bulunan kuru nane ile mideyi ferahlatan bir özelliği vardır. Sivas yöresine özel Peskutan çorbasını merak edenler için uğramaları gereken yer, Sivas’ın yöresel yemeklerinin tercih edildiği Mis Kebap Salonu’dur.  

Sivas'ta lüks mekanları ile açık büfe imkanları sağlayan ve bir çok aktivelere imkan veren Sivas 4 yıldızlı oteller sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Sivas Usulü Babiko

Sivas Usulü Babiko Sivas Usulü Babiko

Beceri ve ustalık isteyen sert hamur üzerine tereyağı ve sarımsaklı ayran dökülerek hazırlanan Sivas usulü Babiko yemeği, şehrin lezzetli yemekler arasındadır. Şahane bir tadı vardır ve uygun fiyatlı bir yemek olarak bilinir.   Sivas usulü Babiko’nun lezzetine bakmak isteyenlerin uğraması gereken ilk yer, Aşçıbaşı Restoran’dır.