Sivas Hediyelik Eşya Rehberi

Sivas, Türkiye’nin tarihi mirası olan bir kenttir. Tarihi geçmişi çok zengin olan Sivas ili, Anadolu’da İpek Yolu’nun bulunduğu ayrıca meşhur Kral Yolu’nun da geçtiği bölgede konumlanmıştır. 

Sivas şehri, kaplıcalarıyla ve doğal güzellikleriyle her yıl yerli ve yabancı on binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Tarihi zenginliklerini koruyama devam eden bu şehirden hediyelik eşya ve hatıra eşyası almadan dönmek istemeyenler için şehirde birçok seçenek mevcuttur.

Aileniz ile birlikte keyifli bir tatil geçirebileceğiniz, Sivas'ta yer alan tüm otellerin listesine ulaşmak için Sivas oteller sayfamıza göz atabilirsiniz.


Sivas Bıçağı 

Sivas Bıçağı Sivas Bıçağı

Günümüzde halen yaşamaya devam eden Sivas’ın geleneksel el sanatı bıçak yapımı, yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir. Sivas’ta bulunan atölyelerde, genellikle büyük ekmek bıçakları, ustura ağzı bıçaklar ve bağ bıçakları yapılır. Sivas’tan değerli bir hediye almak isteyenler için Sivas bıçağı güzel bir hediye seçeneği olabilir. 

Bıçakların fiyat aralığı, boyutuna ve el işçiliğine göre değişkenlik göstermektedir. Sivas bıçağı gibi el sanatları ürünlerini bulabilmek için şehir merkezindeki hanların ve medreselerin içinde bulunan el sanatları dükkanları ziyaret edilebilir. 

Sivas'ta tatilinizi bir adım yukarı taşımak için gezmeniz gereken yerleri listeledik. Sivas gezilecek yerler yazımızı kontrol etmeyi unutmayın.


İmranlı Balı

İmranlı Balı İmranlı Balı

Keven, kekik bitkilerinin oldukça fazla bulunduğu Sivas İmranlı’da uzun yıllardır arıcılık yapılmaktadır. Keven ve kekik bitkilerinden üretilen İmranlı balı, şifalı geven balı olarak bilinir. Balın fiyatı, gramajına ve çerçeve adetine göre değişiklik göstermektedir. 

Tercihe göre şehir merkezindeki pasajdan ya da sadece bal satışı yapan bal dükkanlarından satın alınabilir. 


Zara Çiçek Balı

Zara Çiçek Balı Zara Çiçek Balı

Sivas ilinde kekik ve keven bitkilerinden elde edilen ve bal aromasının da yüksek olduğu Zara balı, Sivas şehrine ait meşhur bir yiyecektir. 

Yetiştiği bölge içinde çok sevilen Zara balı, Sivas için bir marka haline gelmiştir. Balın fiyatı kilosuna ve petek adetine göre değişiklik göstermektedir. 

Temin edebilecek yerler arasında şehrin tescilli ve en bilindik balcısı olan, Zara Kösedağ Bal Evi dükkanından kolayca alınabilir.  

Sivas'ta birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerler için Sivas gezi rehberini inceleyebilir ve tatilinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.


Dokuma Halı

Dokuma Halı Dokuma Halı

Türkiye’de halı dokuma sanayisinde de seçkin bir yeri bulunan Sivas’ın halılarında hayvancılığın yaygın olması nedeni ile de hayvan motiflerine oldukça sık rastlanılır. Ayrıca bu tezgahlarda sembolik ve geometrik desenli halılar da dokunmaktadır. Kentte dokuma halıcılığı hayli gelişmiştir.  

Sivas halılarının önemli özellikleri arasında halı dokunurken kullanılan ipin inceliği, desenleri, zıt renklerin kullanılmaması ve ilmek sayısının fazlalığı dikkat çeker. Selçuklu ve Osmanlı Dönemi’nden günümüze ulaşan Sivas’a özel dokuma halıcılığı ile üretilen bu halılar yüzyıllardır kentte birçok evi süslemektedir.  Halıların fiyat aralığı, halının boyutuna, dokuma tekniğine göre değişkenlik göstermektedir. Sivas’a özgü bu halılar, hediyelik eşya olarak şehir merkezinde yer alan el sanatları dükkanlarından temin edilebilir. 

Sivas'taki tatil zevkinizi en yüksek kaliteye taşıyacak oteller için Sivas 5 yıldızlı oteller sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Nakışlı Çorap 

Nakışlı Çorap Nakışlı Çorap

Sivas’ın Zara, Doğanşar, Hafik, İmranlı ilçelerinde el yapımı olarak devam ettirilen diz kapağına kadar örülen nakışlı çorap, geleneksel bir el sanatı ürünüdür. Bu çoraplarda kullanılan motif ve desenler “gönül kilidi, ergen bıyığı, yârimi eller aldı, elif b” gibi farklı ve ilgi çeken isimlere sahiptir.  

Hediyelik eşya olarak alınabilecek nakışlı çorap, şehir merkezinde bulunan hanların ve medreselerin içerisinde yer alan hediyelik eşya dükkanlarından alınabilir. 


Çubukculuk (Ağızlık)

Çubukçuluk Çubukçuluk

Geçmişi çok eski tarihe dayanan çubukçuluk (ağızlık), Sivas’ın ünlü el sanatlarındandır. Bölgedeki çubukçu sanatkarları, germişek ağacından yaptığı ağızlıkları ziyaretçilerin beğenisine sunar.  Sanatkarların şekillendirdiği ağızlıkların üzerine farklı yazı stilleri ile isimler yazılır ve hediyelik eşya olarak satışa çıkartılır. 

Hediyelik eşya olarak tercih edilebilecek ağızlık, Şifaiye Medresesi içerisinde çeşitli hediyelik eşya ve hatıra eşyası olarak satış yapan dükkanlardan temin edilebilir. 

Sivas'ta ailenizle beraber doğa ile iç içe mekanlara yakın her şey dahil bir tatil yapmak için Sivas tatil köyleri listemize göz gezdirebilirsiniz.


Sivas’ta Alışveriş

Sivas Sivas'ta Alışveriş

Şehirde çok fazla modern alışveriş merkezi bulunmadığından alışveriş için Sivas şehir merkezinde bulunan hanlar ve medreseler tercih edilmektedir. Tarihi Anadolu Selçuklu Devleti Dönemi’nden kalan Şifaiye Medresesi içerisinde, çok çeşitli hediyelik ve hatıra eşyası bulunabilmektedir. 

Kozmetik, kıyafet ve aksesuar alışverişlerinde markayı dikkate alarak alışveriş yapmak isteyenler için Atatürk Caddesi’nde ve İstasyon Caddesi’nde birçok markanın mağazası yer almaktadır.

Belediye Çarşısı ve Bankalar Caddesi alışveriş için diğer tercih edilen yerler arasındadır. Belediye Çarşısı’nın yanında yer alan Hanımeli Çarşısı’nda ise Sivas yöresinin emekçi kadın sanatkarlarının el işlerinin sergilendiği ürünler bulunmaktadır. 

2016 senesinde Sivas’ın ilk AVM’si olarak hizmet vermeye başlayan “Prime Mall” alışveriş merkezi, şehir içerisinde kapsamlı bir alışveriş yapmak isteyenler tarafından tercih edilebilir.