Sinop'un Meşhur Yemekleri

Sinop yöresel lezzetler bakımından dikkat çeken şehirlerin arasında yer almaktadır. Sinop’a gittiğiniz zaman şehrin yöresel yemeklerini tatmadan dönmemeniz tavsiye edilmektedir.

Sinop'ta keyifli bir tatil geçirmek için Sinop otelleri sayfasında bulunan konaklama seçeneklerine göz atabilirsiniz.


Sinop Mantısı

Sinop Mantısı Sinop Mantısı

Su, tuz ve yumurta kullanılarak hazırlanan hamur, sert olarak yoğrulmakta ve belirli şekillerde kesilmektedir. Sonrasında ise tuz, kıyma, soğan ve karabiber kullanılarak hazırlanan harç kesilmiş olan hamurun arasına konularak kaynatılmaktadır. Sinop mantısının hazırlanışı klasik mantıya benzemektedir. 

Üzerine dövülmüş ceviz, tereyağı ve biber kullanılarak hazırlanan sos dökülmektedir. Sinop mantısını şehirde yer alan birçok restoranda tatmanız mümkündür. En popüler duraklardan biri ise Teyze’nin Yeri adlı restorandır. 


Mısır Çorbası

Mısır Çorbası Mısır Çorbası

Sinop’un en sevilen ve en fazla tüketilen lezzetlerinin arasında mısır çorbası yer almaktadır. Mısır çorbasının içerisinde barbunya, mısır, domates salçası, kemikli kuzu eti, soğan ve katı yağ bulunmaktadır.

Sinop'ta tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve daha fazlası için Sinop'ta gezilecek yerler yazısına uğramayı unutmayın.


Nokul

Nokul Nokul

Yaş maya, un ve tuz kullanılarak hazırlanmış olan hamura kişinin damak tadına uygun olarak iç harç hazırlanmaktadır. İç harç olarak genellikle üzüm, kıyma, ceviz veya ıspanak kullanılabilmektedir. Özellikle misafir ikramlarında nokul olmazsa olmazlar arasındadır. 


Katlama

Katlama Katlama

Katlama yemeği bir hamur işi olup, Tatarlardan miras bir lezzettir. Hamurun yapılması sırasında çiçek yağı ve tuz kullanılmaktadır. Katlama kızartılacağı sırada ise toz şeker ile tereyağı eklenerek hamur halini aldıktan sonra katlanmaktadır. 

Sinop'ta muhteşem manzaraları ile sizi uzaklara götürecek gezi rehberi için Sinop gezi rehberi sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


İçli Tava

İçli Tava İçli Tava

Sinop’un en fazla yapılan yemeklerinden birisi içli tavadır. İçli tava yapılacağı sırada hamsiler temizlenerek tepsiye dizilmektedir. Sonrasında ise kuru üzüm, soğan, maydanoz ve fıstık eklenmektedir. Hamsi Karadeniz mutfağında vazgeçilmezler arasında yer alırken içli tava şeklinde yapıldığı zaman tadı daha güzel hale gelmektedir. 


Islama

Islama Islama

Islama, Sinop mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer almaktadır. Özenle açılmış olan hamura ceviz ve tavuk eklenerek hazırlanmaktadır. Sinop’a gittiğiniz noktada mutlaka ıslama yaptırmanız gerekmektedir. 

Sinop'ta ailenizle beraber doğa ile iç içe mekanlara yakın her şey dahil bir tatil yapmak için Sinop aile otelleri listemize göz gezdirebilirsiniz.


Sirkeli Pırasa

Sirkeli Pırasa Sirkeli Pırasa

Pırasa sevenlerin de sevmeyenlerin de beğendiği lezzetlerden sirkeli pırasa, kızgın olan yağın içerisine pırasa eklenerek sarımsak ve soğan ile servis edilmesiyle hazırlanmaktadır. Sinop’a ait olan bu yöresel lezzet ise özellikle vejetaryenler tarafından tercih edilmektedir. 

Sinop'taki tatil zevkinizi en yüksek kaliteye taşıyacak oteller için Sinop 4 yıldızlı oteller sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Prenses

Prenses Prenses

Sinop’a gittiğiniz zaman tatlı da yemek isterseniz tadabileceğiniz lezzetlerden biri; Prenses’tir. Tatlıyı, şehrin en ünlü pastaneleri arasında yer alan Şen Pastanesi’nde yiyebilirsiniz. Tatlı yapılacağı sırada iki tane tartolet arasına krema eklenerek üzeri çikolata kaplanarak fındık ve fıstık karışımıyla bir sosun içine batırılmaktadır.