Sinop'ta Gezilecek Yerler

Doğa ile iç içe bir liman kenti olan Sinop, Karadeniz Bölgesi’nin orta kesiminde yer almaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basmadan önceki durağı olan şehir, hem Cumhuriyet tarihi hem de önceki dönemler için önemli bir yere sahip olduğundan, tarihi yapılar bakımından zengin bir gezi deneyimi sunmaktadır.

Bu özelliğinin yanı sıra Sinop, yemyeşil doğası ve kıyı şeridinde yer alan plajları ile hem doğa turları hem de deniz tatilleri için oldukça elverişli bir yerdir. Şehrin tüm güzelliklerini keşfetmek için en az 3 – 4 gününüzü ayırmanız önerilmektedir. Sinop gezilecek yerler planlamanızı yaparken özellikle; Hamsilos Koyu, Karakum Plajı, Tarihi Balatlar Kilisesi, Sinop Kalesi ve Erfelek Tatlıca Şelalelerini gezip görmeniz önerilmektedir. Bunların arasında bulunan Sinop plajları ve koyları da mutlaka tatil çerçevesinde değerlendirilmesi gereken yerlerden biridir.

Tarihsel açıdan bakıldığında ise Sinop'un milattan önce 8. yüzyılda yerleşim alanı olarak kullanıldığı ancak o dönemlerde çıkan büyük bir yangın sonrası bölgenin terk edilip karanlık bir döneme geçildiği ifade edilmektedir. 

Sinop'ta tarihi yerlere yakın olup birbirinden farklı uygun fiyatları ile göz alıcı oteller için Sinop otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Sinop Kalesi

Sinop Kalesi Sinop Kalesi

Şehirde keyifli bir tarih turu için başlangıç noktası olarak alabileceğiniz Sinop Kalesi’nin M.Ö 8.yy’da göçmenler tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir. Şehir merkezinde yer alan kale, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde onarım görmüş ve kullanılmıştır. 

Tarihi bir geziye olanak sunmasını yanı sıra Sinop Kalesi’nin oldukça güzel bir deniz manzarası bulunmaktadır. Kalenin üst katında ise kafe hizmet vermektedir. Sinop gezilecek yer planlamasında tarihi Sinop Kalesi olmazsa olmazlardandır.


Boyabat Kalesi

Boyabat Kalesi Boyabat Kalesi

Sinop’un Boyabat İlçesi’nde kayalar üzerine konumlanan kale, hem ihtişamlı görünümü hem de çevresindeki yemyeşil doğası ile dikkat çekmektedir. Boyabat Kalesi, Geç Roma ve Erken Bizans ve Osmanlı dönemlerinden izler taşımaktadır. Özellikle Roma Bizans dönemlerine ait oldukça önemli yapılar bulunmaktadır.

Zirvesinde şanlı Türk Bayrağı’nın dalgalandığı Boyabat Kalesi’ne patika yoldan araç ile konforlu bir şekilde ulaşmanız mümkündür. İçerisinde yer alan dik merdivenleri aşarak kaleye ulaşım ise zorlu bir ulaşım alternatifi olsa da oldukça keyiflidir. Bazı bölgeleri koruma altına alınmış olan bu tarihi yerler, Sinop'ta görülmeye değer oldukça özel yapılara sahiptir. Harika bir görünüme ve manzaraya sahip olan bu kaleye herhangi bir giriş ücreti de yoktur.


Erfelek Tatlıca Şelaleleri

Erfelek Tatlıca Kaplıcaları Erfelek Tatlıca Kaplıcaları

Sinop gezi listenize mutlaka eklemeniz önerilen yerlerden biri de Erfelek Tatlıca Şelaleleri’dir. Sunduğu manzaraya hayran kalacağınız bu alan, 2 kilometre uzunluğundaki vadiye yayılan 28 irili ufaklı şelaleden oluşmaktadır. 

Şelalenin çevresine yerleştiren ahşap platformlarla tepeye tırmanarak vadiyi bölen suları kuşbakışı olarak izlemeniz mümkündür. Yaz aylarında bir başka güzel olan Erfelek Kaplıcaları, Sinop gezilecek yerler planlamanızda mutlaka olması gereken bölgelerden biridir. Sinop şehir merkezine 1 km mesafede yer alan Erfelek Tatlıca Şelaleleri’ne özel araçla giriş ücreti 11 TL’dir. 

Özel aracı bulunmayan ziyaretçiler ise Erfelek dolmuşları ile vadiye ulaşabilmektedir. 


İnaltı Mağarası

İnaltı Mağarası İnaltı Mağarası

Adını içinde yer aldığı köyden alan İnaltı Mağarası, Sinop’un Ayancık ilçesine 40 km uzaklıkta yer almaktadır. Ayancık denizden 1070 metre yükseklikteki mağaraya 50 metrelik bir mesafeye kadar araçla ulaşım sağlanırken, geri kalan kısımda merdivenler bulunmaktadır. 

658 metre uzunluğundaki İnaltı Mağarası’nda baykuş ve yarasaların kanat seslerini duyarak keyifli bir gezi yapmanız mümkündür. Sinop'ta gezilecek yerler arasında gösterilen bu mağara, her sene yerli ve yabancı turistlerin de ilgi odağı olmaktadır. Mağaranın içerisinde yer yer yarasalara da denk gelmeniz mümkün. Giriş ücreti ise 5 TL’dir. 


Akgöl

Akgöl Akgöl

İnaltı Mağarası’na yalnızca 15 dakika uzaklıkta yer alan Akgöl, şehrin en huzur veren durakları arasındadır. Yeşilin tüm tonlarına tanıklık edeceğiniz bu bölge, özellikle kamp için tercih edilmektedir. 

Güne orman içinde başlayacağınız, akşam yemeğinizi göl kenarında yiyeceğiniz ve geceyi yıldızları izleyerek noktalayacağınız Akgöl’de tuvalet ve banyo ihtiyaçlarının karşılanabileceği alanlar mevcuttur. İnternet erişimi ve elektrik kullanımı ise sınırlıdır. Şehrin gürültüsünden kaçıp biraz olsun kafa dinlemek ya da kamp yapıp eğlenmek isteyenlerin Sinop gezilecek yerler listesine mutlaka eklemesi gereken nadir bölgelerden biridir. 

Merkez ile de oldukça yakın bir mesafede olan bu göl, pek popüler olmasa da Sinop bölgesinde bulunan güzellikler arasına adını yazdırmayı başarmıştır. Özellikle Eylül ayında gidip görmeniz önerilmektedir. 


Hamsilos Fiyordu

Hamsilos Fiyordu Hamsilos Fiyordu

Hamsilos Koyu, Türkiye’nin tek fiyordu olarak bilinmektedir. Şehir merkezine yaklaşık olarak 20 dakika sürüş mesafesinde yer alan koy, 1. derece doğal SİT alanı ilan edilmiş olup, çevresinde yer alan tabiat parkı doğa ile iç içe anlar için şehirde en çok tercih edilen yerlerden biridir. 

Türkiye sınırının en uç noktalarından birinde yer alan Hamsilos Fiyordu’na araçla ulaşım mümkün olmakla birlikte, çevresini mutlaka yürüyerek keşfe çıkmanız önerilmektedir. Sinop'ta gezilecek yerler arasında belki de en özel bölgelerden biridir Hamsilos. Bu bölge aynı zamanda ''saklı bir koy'' olarak da anılmakla birlikte Türkiye'nin en kuzeyinde bulunan fevkalade bir bölgedir.

Dünya'da eşi benzeri olmayan ve kendiliğinden oluşan tek koy olma özelliğine sahip olan bu koy, buzulların aşınması sonucu oluşmuş olup muhteşem ötesi manzarası ve deniziyle de ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaktadır.

Sinop'ta doğal güzellikleri ile hayata bir daha tutunmanızı sağlayacak ihtişamlı yerleri ekibimiz sizin için Sinop gezi rehberi sayfasında listeledi.


Sinop Arkeoloji Müzesi

Sinop Arkeoloji Müzesi Sinop Arkeoloji Müzesi

Bu müze, hem Sinop’un hem de ülkemizin en eskilerinden biri olup, temelleri 1921 yılında atılmıştır. Tunç Devri’nden Helenistik Dönem’e, Bizans’tan Osmanlı’ya kadar pek çok zamana ait eserin sergilendiği müzenin tüm hazırlıkları 1941 yılında bitmiş ve hizmete açılmıştır. Bu müze Sinop tarihi için de oldukça büyük bir öneme sahiptir.

İsa, Meryem ve melek figürlü ikonalar özellikle yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Bu eserlerin yanı sıra testiler, sikkeler, paralar ve giyimler ise müzede görebileceklerinizden bazılarıdır. 

Sinop Arkeoloji Müzesi’ne giriş 5 TL olmakla birlikte, Müze Kart geçmektedir. 


İnceburun Feneri

İnceburun Deniz Feneri İnceburun Deniz Feneri

Sinop gezilerinin olmazsa olmaz durakları arasında yer alan İnceburun Feneri, 1863 senesinde inşa edilmiştir. Denizden yüksekliği ise 38 metre olan fenerin, 12 metre uzunluğa sahip bembeyaz kulesi hayranlık uyandırmaktadır. 

Eşsiz manzarası ile ziyaretçilerini büyüleyen fener, aynı zamanda Türkiye’nin en kuzey noktasında konumlanmaktadır.

Sinop Merkez’e bağlı Sarıkum Köyü’nde yer alan İnceburun Feneri’ne, Akliman ve İnceburun tabelalarını takip ederek ulaşılmaktadır. 


Sinop Etnografya Müzesi

Sinop Etnografya Müzesi Sinop Etnografya Müzesi

18.yy’dan günümüze miras bir yapının restore edilmesi ile hizmete açılan Sinop Etnografya Müzesi, şehrin gelenekleri, kültürü ve yaşam biçimi hakkında sunduğu detaylı içeriği ile öne çıkmaktadır. Müzenin üst katında yer alan odaların her biri gerçek hayattan kesitler sunmaktadır. 

Geçmiş zamanlarda burada yaşamış kişilerin yemek yerken kullandıkları eşyalardan taktıkları takılara kadar pek çok parçayı inceleyebileceğiniz müzeye giriş 5 TL olup Müze Kart geçmektedir. 


Pervane Medresesi

Pervane Medresesi Pervane Medresesi

Pervane Medresesi, Selçuklular Dönemi’nde, Sinop’un düşman baskısından kurtarılışı için yapılmıştır. Medrese geniş bir avlu ve 16 odadan oluşmaktadır. 

2002 yılında onarımdan geçen ve Sinop Valiliği tarafından işletilen medresede el sanatları çarşısı hizmet vermektedir. 

Sinop'ta denize bir kaç dakika yürüme mesafesinde olup sizi cezbedecek oteller için Sinop denize sıfır oteller sayfamızı incelemeyi unutmayın.


Diyojen Heykeli

Diyojen Anıtı Diyojen Anıtı

Sinop merkezin girişinde ziyaretçileri karşılayan Diyojen Heykeli, 5.5 metre uzunluğundadır. İskender’e söylediği “Gölge etme, başka ihsan istemem” sözü ile meşhur filozof sürgün edilmiş olsa da Sinop’ta doğduğu için bu heykel onun anısına yaptırılmıştır. 

Sinop’un simgelerinden biri olan bu heykel genellikle fotoğraf çektirmek için tercih edilmektedir. 


Alaaddin Camii

Alaaddin Camii Alaaddin Camii

Alaaddin Camii, 1200’lü yıllarda Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. 3 tarafından Ayet-el Kürsi ile çevrelenmiş olan yapının mihrabı mermerden inşa edilmiştir. Avlusunda Candaroğulları’na ait bir türbe bulunan cami en son 2009 yılında onarımdan geçmiştir. 

Günümüzde hem ibadete hem de ziyarete açık olan Alaaddin Camii, şehir merkezinde yer aldığından ulaşım oldukça rahattır. 


Tarihi Sinop Cezaevi Müzesi

Tarihi Sinop Cezaevi Müzesi Tarihi Sinop Cezaevi Müzesi

Sabahattin Ali için 1932 yılında “Dışarda deli dalgalar, gelir duvarları yalar. Beni bu sesler oyalar, aldırma gönül aldırma…” dizelerinde ilham olan Sinop Cezaevi, günümüzde şehri ziyaret edenler için oldukça farklı bir müze gezisine imkan tanımaktadır. Türk filmlerinin efsaneleri arasında gösterilen ''Pardon'' filmi de bu cezaevinde çekilmiştir.

Devasa koğuşları, yüksek duvarları ve geçmiş yıllarda burada kalan mahkumların pişmanlığını ve ruh halini yansıtan atmosferi ile şehrin mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında bulunan müzeye giriş ücreti 5 TL’dir. 


Sinop Günübirlik Gezilecek Yerler

Sinop, Türkiye’nin en kuzeyinde yer alan bir ildir. Merkezine yakın noktalarda bulunan tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile beraber keşfedilmesi gereken eşsiz bir yerdir.


Boyabat Evleri

Boyabat Evleri Boyabat Evleri

Boyabat Evleri Sinop’un merkezine yaklaşık 87 km uzaklıktadır. Geleneksel Türk mimarisinin örnekleri arasında sayılan Boyabat Evleri oldukça şirin ve sıcak bir görünüme sahiptir. Restorasyon çalışmaları ile günümüzde gezilip görülebilecek yapılar arasında yerini almaktadır.

Sinop'ta yeni evlenen çiftlere özel olarak balayınız için en iyi otelleri sizin yerinize Sinop balayı otelleri adresinde tüm detayları ile listeledik.


İstifan Limanı

İstifan Limanı İstifan Limanı

İstifan Limanı Sinop’un merkezine yaklaşık 75 km uzaklıktadır. Deniz manzarası izleyip sakin anların tadını çıkarmak isteyenlerin görmesi gereken yerlerden biridir.

Oldukça güzel bir denize de sahip olan bu liman, yapılacak geziler ve özellikle de kamplar için de idealdir. Bahar ve yaz aylarında sık sık tercih edebileceğiniz bölgelerden olan bu limanı bilhassa Mart ve Ağustos aylarında ziyaret etmelisiniz. Hava koşullarının da iyi olduğu bu dönemler sonrasında tatil sezonuyla birlikte biraz daha kalabalıklaşma ihtimali olan bu bölgeyi, tadında keşfetmek için en doğru zamanlardan biridir.