Sığacık'ta Gezilecek Yerler

Sığacık, Seferihisar ilçesine bağlı turistik mahallelerden bir tanesidir. Ufak bir yarımada üzerinde konuma sahip olup, uzun yıllar boyunca balıkçı köyü olarak kullanılmıştır. Türkiye'nin ilk Citta Slow (Sakin Şehir) ünvanına sahip bölgesi olduğu için dikkatleri üzerine toplamaktadır.

Sığacık bünyesinde gezilip görülebilecek birçok tarihi yer ve doğal güzellik bulunmaktadır. Kasım ayında düzenlenen Mandalina Festivali ile tüm dünyaya adını duyurmuştur. Huzurlu ve sakin bir tatil planı yapanlar için en ideal noktalar arasındadır. Ayrıca sahil kasabası özelliği taşıyor olması, Sığacık beldesinde deniz turizminin canlanmasında da olumlu etki bırakmıştır.

Aileniz ile birlikte keyifli bir tatil geçirebileceğiniz Sığacık'ta yer alan tüm otellerin listesine ulaşmak için Sığacık otelleri sayfamıza göz atabilirsiniz.


Teos Antik Kenti

Teos Antik Kenti Teos Antik Kenti

Önemli bir antik liman kenti olan Teos Antik Kenti, Seferihisar'ın Sığacık Mahallesi sınırlarında yer alan en önemli tarihi yapılardandır. Seferihisar ilçe merkezine 8 kilometre ve Sığacık merkeze ise 1 kilometre uzaklıktadır. Rivayete göre Şarap Tanrısı Dionysos’un oğlu Athamas tarafından M.Ö. 1000’li yıllarda ilk kez kurulmuştur. ilk yerleşim ise M.Ö. 1080’li yıllarda gerçekleşmiştir. 

Teos Antik Kenti, Sığacık gezilecek yerler açısından zengin seçenekler ile karşımıza çıkmaktadır. Kocakır Tepesi üzerine kurulu olan bir adet akropol, Helenistik Dönem’de en önemli mimar olan Hermogenes’in yaptığı Dionysas Tapınağı, bir adet meclis toplanma alanı olan Bouleuterion ve günümüze kadar ayakta kalmayı başarabilmiş bir adet antik tiyatro, Teos içerisinde gezilecek yerler arasındadır. Ayrıca gezi rehberi ile birlikte detaylı bilgi alarak keşfe çıkmanız da mümkündür.  

Teos Antik Kenti giriş ücreti 10 TL’dir.


Teos Marina

Teos Marina Teos Marina

480 tekne kapasitesine sahip Teos Marina, ilk kez 2010 yılında hizmete açılmıştır. 2011’de Beş Altın Çıpa kalitesinde hizmet vermeye başlayarak Uluslararası Kalite Standartları içerisinde değerlendirilmiştir. Batısında ormanlık bir alan, kuzeyinde Ege Denizi ve Sığacık Kalesi, doğusunda ve güneyinde ise Sığacık merkez ile çevrilidir. Seferihisar merkeze 5 kilometre ve Sığacık merkeze ise 2 kilometre uzaklıktadır.

Sığacık gezilecek yerler arasında bulunan marinada vakit geçirmek isteyenler için kıyı kesimi boyunca yemek yiyebileceğiniz restoranlar ve alışveriş yapabileceğiniz mağazalar sıralanmıştır. Teos Marina üzerinden Semos Adası’na feribot seferleri de düzenlenmektedir. 

Hafta sonu tatilinizi ailenizle birlikte geçireceğiniz rahat konaklama imkanları sağlayan otelleri ekibimiz sizin için İzmir otelleri sayfasında listeledi.


Sığacık Pazarı

Sığacık Pazarı Sığacık Pazarı

Seferihisar Sığacık Pazarı, İzmir ilinin en güzel pazarları arasında kabul edilmektedir. Sığacık merkezde kurulan pazar, Seferihisar ilçe merkezinden 5 kilometre uzaklıktadır. Sunduğu birçok ürün ile pazar, genellikle kalabalık oluyor. Sığacık Pazarı yerli halkın kendi elleri ile yaptığı ve yetiştirdiği meyveleri, sebzeleri, börekleri, reçelleri, kurabiyeleri ve daha fazla güzel ürünü satışa sunmaktadır. 

Seferihisar Sığacık Pazarı ayrıca turp otu, ısırgan otu, şevketi bostan ve radika gibi Ege Bölgesi’nde yetişen otları da bulabileceğiniz büyük bir yerdir. Bunların yanı sıra Sığacık'ta gezilecek yerler listesine ekleyerek ev yapımı kıyafet ve aksesuar gibi yöresel hediyelik eşyalardan alıp hem kendinizi hem de sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Pazar günleri Sığacık'ta olursanız, mutlaka alışveriş için pazar alanını tercih etmelisiniz.


Sığacık Kalesi

Sığacık Kalesi Sığacık Kalesi

Seferihisar Sığacık Limanı’nın kuzeydoğusunda olan Sığacık Kalesi’nin ilk olarak deniz üssü amacıyla Selçuklu Dönemi’nde inşa edildiği düşünülmektedir. Daha sonraları ise Aydınoğulları ve Osmanlı Dönemi’nde restore edilerek günümüzdeki halini almıştır. Tarihi bir doku taşıması sebebiyle ile Sığacık gezilecek yerler listesine eklenmiştir. Sığacık Kalesi'nin Seferihisar merkeze uzaklığı 5 kilometre ve Sığacık merkeze uzaklığı ise 2 kilometredir.

Kale üzerinde yapılan en büyük yenileme çalışması Kanuni Sultan Süleyman döneminde gerçekleştirilmiştir. Rodos Seferi’ne hazırlanan Kanuni Sultan Süleyman, Piri Reis’in önerisi ile kaleyi yenileme emri vermiştir. Sığacık'ta bulunan bu kale ayrıca 1521 ile 1522 yılları arasında bir taş ocağı olarak da kullanılmıştır. Ayrıca gezi rehberi eşliğinde detaylı bir bilgi alarak keşfe çıkmayı da tercih edebilirsiniz.

Sığacık'ta doğal güzellikleri ile hayata bir daha tutunmanızı sağlayacak ihtişamlı yerleri ekibimiz sizin için Sığacık gezi rehberi sayfasında listeledi.


Sığacık Ekmeksiz Plajı

Sığacık Ekmeksiz Plajı Sığacık Ekmeksiz Plajı

Turkuaz rengi deniz suyuna ve ince kumlu sahil şeridine sahip Sığacık Ekmeksiz Plajı'nın açılış tarihi 2020'dir. Seferihisar'ın Maldivleri olarak değerlendirilmekte ve denize girmek için güzel ve ideal bir yer olarak kabul edilmektedir.

Günümüze kadar iyi bir şekilde zarar görmeden gelebilmeyi başarmış plaj üzerinde hiçbir tesis bulunmamaktadır. Bundan dolayı gitmeden önce ihtiyaçlarınızı karşılamanız önerilmektedir. Sığacık'ta huzurlu bir atmosferde vakit geçirmek isteyenlerin Sığacık'ta gezilecek yerler arasına eklemesi önerilmektedir.

Sığacık Ekmeksiz Plajı'na giriş ücretsizdir.

İzmir'deki birbirinden farklı yerler ile tutkunuzu yeniden keşfetmenize imkan sağlayacak İzmir gezi rehberi sayfamızı okumayı unutmayın


Sığacık Büyük Akkum Plajı

Sığacık Büyük Akkum Plajı Sığacık Büyük Akkum Plajı

Deniz turizmi amacıyla her yıl yerli ve yabancı turistlerin gözde bir güzergahı olan Ege Bölgesi'nin Sığacık beldesinde en çok tercih edilen plajlardan bir tanesi, ince kumlu Sığacık Büyük Akkum Plajı’dır. Yalnızca yüzme amacıyla değil, rüzgar sörfü için de tercih edilen Sığacık Büyük Akkum Plajı, Seferihisar Belediyesi tarafından işletilen mavi bayraklı bir plajdır. Sunduğu güzel ve sakin atmosferi ile gezilecek yerler arasına girmeyi başarmıştır.

Akkum Plajı üzerinde şezlong, şemsiye, WC ve duş gibi olanaklar sağlanmaktadır. Bunlara ek olarak yiyecek ve içecek ihtiyacınızı giderebileceğiniz restoran ve kafe hizmeti de sunulmaktadır. Seferihisar ilçe merkezine 6 kilometre uzaklıkta olan plajın Sığacık merkeze uzaklığı 1 kilometredir.

Sığacık Büyük Akkum Plajı için herhangi bir giriş ücreti yoktur. Fakat hizmetlerden yararlanabilmeniz için belirli bir ücret ödenmesi gerekmektedir. 


Kaleiçi Sokakları 

Kaleiçi Sokakları Kaleiçi Sokakları

Taş evler ile süslü olan Sığacık Kaleiçi Sokakları, Sığacık gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmelidir. Seferihisar Kaleiçi Sokakları’ndaki evler, kendisine özgü güzel mimarisi ile ziyaret eden herkesin ilgisini çekmektedir. Seferihisar'da düzenlenen belediye otobüsü seferleri ile kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir. Bu evlerde hem yerli halk yaşamakta hem de otel amacıyla kullanılmaktadır. 

Bunların yanı sıra Kaleiçi Sokakları’nda olan restoranlar, en güzel yöresel lezzetleri tatmanıza da olanak tanımaktadır. Rakı balık yapmak isteyenler için de gözde bir yer olduğu düşünülmektedir. Ayrıca Sığacık Pazarı, her pazar günü Kaleiçi Sokakları arasında kurulmaktadır. Aynı zamanda sakin ve huzurlu bir atmosferi ile Türkiye'nin ilk Citta Slow (Sakin Şehir) unvanına layık görülen bir bölgedir.

Sığacık'ta her bütçeye uygun fiyatları ile rahat konaklama hizmetleri sunan yerler için Sığacık pansiyon sayfamıza göz atabilirsiniz.


Değirmen

Değirmen Değirmen

Ata Demirer'in hem senaryosunu yazıp hem de başrol oyunculuğunu üstlendiği Olanlar Oldu filmi ile Seferihisar ilçesinde olan değirmenlerin popülaritesi artmıştır. Sığacık Büyük Akkum Plajı'na oldukça yakın bir noktada bulunan değirmen, güzel bir deniz manzarası ile ziyaretçilerini karşılamaktadır.

Günümüze kadar iyi bir şekilde gelmeyi başaran değirmenler, Seferihisar'ın muhteşem manzarasını gözler önüne sermektedir. Sığacık gezilecek yerler listenize ekleyerek muhteşem bir gün geçirebilirsiniz.


Sığacık Günübirlik Gezilecek Yerler

Seferihisar Sığacık, hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile öne çıkan küçük bir mahalledir. Bünyesinde birbirinden popüler turistik noktalar barındırmaktadır. Ayrıca Türkiye'nin ilk sakin şehri ünvanını kazanmıştır. Gezilecek yerler, Sığacık ile sınırlı kalmayıp, çevresinde de gezilip görülebilecek önemli yerler bulunmaktadır.


Akarca Plajı

Akarca Plajı Akarca Plajı

Seferihisar’ın popüler plajlarından bir tanesi olan Akarca Plajı, Seferihisar Sığacık merkeze 6 kilometre uzaklıktadır. Deniz suyu oldukça berrak ve soğuktur. Ayrıca mavi bayraklı plajlardan bir tanesidir. Sakin ve güzel atmosferi ile günübirlik gezilecek yerler planında mutlaka yer verilmelidir.


Klazomenai Antik Kenti Zeytin İşliği

Klazomenai Antik Kenti Zeytin İşliği Klazomenai Antik Kenti Zeytin İşliği

Urla ilçesinde yer alan Klazomenai Antik Kenti Zeytin İşliği, Seferihisar Sığacık merkeze 30 kilometre uzaklıktadır. 12 İon kentinden bir tanesi olarak tarihi önemini günümüzde hala korumaya devam etmektedir. Antik kenti öne çıkaran bir diğer özelliği ise gümüş sikkelerin bastırıldığı ilk yerlerden bir tanesi olmasıdır. Tarihi öneminden dolayı günübirlik gezilecek yerler listesinde mutlaka bulundurulmalıdır.

Sığacık'ta kendinizi evinizdeki rahatlıkta hissedebileceğiniz apart oteller için Sığacık apart oteller listemize uğramayı unutmayın.


Kent Belleği ve Anı Evi

Kent Belleği ve Anı Evi Kent Belleği ve Anı Evi

Seferihisar ilçesine bağlı Camikebir mevkiinde yer alan Kent Belleği ve Anı Evi, Sığacık merkeze 6 kilometre uzaklıktadır. Seferihisar’ın günümüze kadar gelen tarihi belgeleri ve fotoğrafları müze içerisinde sergilenmektedir. İlk olarak öğretmen Hamza Bey tarafından 1929 yılında inşa edilmiş yapı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1986 yılında bir kültür varlığı olarak tescillenmiştir.