Pamukkale Doğal Güzellikleri

Denizli’nin Pamukkale İlçesi köklü tarihi, kültürel yapısı ve eşsiz doğal güzellikleri ile her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin popüler seyahat noktalarından biri haline gelmiştir. İlçede gezip görebileceğiniz birçok doğal güzellik vardır. Türkiye’deki ve dünyadaki diğer doğal güzelliklere kıyasla Pamukkale’deki bu doğal güzelliklerin tarihi binlerce yıl öncesine dayandığı için burayı seyahat eden gezginleri tarihle doğanın iç içe geçtiği gezi durakları hayretler içerisinde bırakmaktadır. 

İlçenin doğal güzellikleri içerisinde Pamukkale Travertenleri, Kaklık Mağarası, Kleopatra Havuzları, Yeşildere Şelalesi, Karahayıt Kaplıcaları ve Pamukkale Natural Park öne çıkmaktadır. 

Günübirlik eğlenceleriniz için uygun fiyatları ile sizi mutlu edecek oteller için Pamukkale oteller sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.


Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri Pamukkale Travertenleri

Denizli merkezine 18 kilometre, Pamukkale merkezine 6 kilometre uzaklıkta bulunan Pamukkale Travertenleri, konum itibariyle Yeniköy Yolu üzerinde yer almaktadır. İlçe seyahatinizde mutlaka görmeniz gereken doğal güzelliklerdendir.

Denizli’nin simgesi haline gelmiş dünyada benzeri bulunmayan Pamukkale Travertenleri, görenleri hayretler içerisinde bırakan bir şifa kaynağıdır. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan travertenlerin geçmişi 14 bin yıl öncesine dayanmaktadır.

Pamukkale Travertenleri, bölgedeki sıcaklığı 35 ile 100 derece arası değişen kaynak sularının akışıyla yıllar içerisinde oluşmuş bir doğa harikasıdır. Sıcak suların kayalara akmasıyla ilk olarak sular jel halini almış ardından da kaya çökeleği oluşmuştur. Bu şifalı suların içerisindeki kalsiyum ve karbonhidrat yeryüzüne çıktığında içerisindeki karbondioksit ve karbon monoksit uçup havaya karışmaktadır.  

Gazlar havaya karıştıkça da oluşan kayaların rengi beyazlaşmakta ve traverten oluşumu gerçekleşmektedir. Bu doğal güzelliği görmeye geldiğinizde ilk dikkatinizi çekecek şey bu kayaların üstünde ve içerisinde biriken şifalı sular ve ufak havuzlar olacaktır.

Pamukkale Travertenleri’nin aslının ve doğallığının korunması ve kirlenmemesi amacıyla bu bölgeye ayakkabı ile girilmesi yasaklanmıştır. Müze Kart’a sahip değilseniz Pamukkale Travertenleri bölgesine giriş ücreti kişi başı 35 TL’dir.

Hafta içi ve hafta sonu tüm günler bu bölgeye ziyaretçi girişi vardır. Yaz ve kış sezonu olmak saatleri değişmektedir. Yazın 08:00 ve 21:00 saat aralığında, kışın 08:00 ve 17:00 saat aralığında bu doğal güzelliği ziyaret edebilirsiniz. 

Denizli'de açık büfe imkanları ile herkese hitap edecek mükemmel dizaynlı oteller için Denizli otel sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


Kaklık Mağarası

Kaklık Mağarası Kaklık Mağarası

Denizli şehir merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunan Kaklık Mağarası, Pamukkale seyahatinizde mutlaka görmeniz gereken doğal güzelliklerdendir. İlk insanların yaşadığı bu mağara özellikle bilim adamları ve araştırmacıların gözlemlediği ve araştırmalarına konu ettiği özel bir alandır.

Kaklık Mağarası içerisinde sizin de keşfedebileceğiniz birçok saklı detay ve doğal güzellikler vardır. Öyle ki mağaradaki havayı solumak ve burada vakit geçirmek bile huzur vermektedir. Burada ilk fark edecekleriniz arasında damlataşı, sarkıt ve dikitler olacaktır. Bu yapılar Pamukkale Travertenleri’ndeki oluşumlara benzemektedir.

Pamukkale Travertenleri’nin adeta bir minyatürü gibi olduğundan Kaklık Mağarası, “Küçük Pamukkale” ve “Mağara Pamukkale” şeklinde de isimlendirilmektedir. İçerisinde bulunan termal suların şifası herkesçe bilinmektedir. İçerisinde kükürt bulunmakta olup, suya berraklık ve saflık sağlamaktadır. Bu suyun cilt hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

Kaklık Mağarası’nda karşılaşabileceğiniz bir diğer doğal güzellik de mağaranın daima su akan duvarlarında yetişmiş sık yosunlar ve yapraklı sarmaşık türü bitkiler olacaktır. Gün içerisinde gelen güneş açısına bağlı olarak yeşilin farklı tonlarını bitkilerde görebilir ve bu görsel şölenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Pamukkale seyahatinizde Kaklık Mağarası doğal güzelliğini görmeyi planlıyorsanız mağara çevresinde belediye tarafından halkın hizmetine sunulan kafeterya, seyir alanları, küçük yüzme havuzu, küçük amfi tiyatro ve kamelya çardakları kullanabilirsiniz.

Kaklık Mağarası’na Giriş Ücreti 3 TL’dir. 

Pamukkale'de birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerlerde keyifli vakit geçirmek için Pamukkale'de gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Karahayıt Kaplıcaları

Karahayıt Kaplıcaları Karahayıt Kaplıcaları

Pamukkale seyahatinizde mutlaka görmeniz gereken doğal güzelliklerden biri olan Karahayıt Kaplıcaları, tıpkı Pamukkale Travertenleri gibi şifalı suları bünyesinde barındırmaktadır. Pamukkale’nin 5 kilometre kuzeyindeki Karahayıt Kasabası’nda bulunan bu kaplıcaların Pamukkale Travertenleri’nden farkı suyunun sıcaklığıdır.

Bilimsel olarak suyunun şifası ispatlanmış olan Karahayıt Kaplıca suları 60 derece sıcaklıktadır. Mide, karaciğer, bağırsak, safra yolu enfeksiyonlarına, safra kesesi ve safra yolları iltihaplarına ve şeker hastalığına iyi geldiği bilinmektedir.

Karahayıt Kaplıcaları’nın yanında bir de çamur banyosu yapabileceğiniz şifalı alanlar bulunmaktadır. Suyun içindeki bu çamur ciltle temas ettiğinde kırışıklıklara, siğillere ve selülite iyi geldiği söylenmektedir.

Şifalı kaplıca suları haricinde bölgede yemyeşil bir doğa içerisinde minyatür bir Pamukkale Travertenleri havası olduğundan bu doğal güzellikleri kaplıcayı kullanmayacak dahi olsanız mutlaka ziyaret etmeniz önerilmektedir. Karahayıt Kaplıcaları’nda Pamukkale seyahatinizin en güzel fotoğraf karelerini yakalayabilir, sağlıklı ve huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

Pamukkale'de binlerce yıllık tarihi yerler ile sizi geçmişe götürecek yerler için Pamukkale gezi rehberi sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Yeşildere Şelalesi

Yeşildere Şelalesi Yeşildere Şelalesi

Pamukkale seyahatinizde gezeceğiniz yerler arasında mutlaka yer vermeniz gereken doğal güzelliklerden biri de Yeşildere Şelalesi’dir. Yeşildere Şelalesi, Denizli merkezine 42 kilometre ve Pamukkale merkezine 27 kilometre mesafede bulunmaktadır. Bir diğer ismi de Ağlayan Kaya Şelalesi’dir.

Ağlayan Kaya ismi bölgedeki yeşil dere şelalesinin ağlayan bir kayaya benzemesinden kaynaklanmaktadır. Bu eşsiz doğal güzelliğin keşfinden sonra buraya bir tesis kurulmuş ve doğayla iç içe, yemyeşil bir alan inşa edilmiştir. 

Turlarla ve bireysel olarak ziyaret edebileceğiniz Yeşildere Şelalesi’ne yaz döneminde geldiğinizde şelalenin yarattığı etkiyle oluşan serinlik etkisi ilk hissedeceğiniz şey olacaktır. 

Bunaltıcı yaz sıcaklarından kaçış için harika bir fırsat olan Yeşildere Şelalesi’nin buz gibi suyunda ellerinizi ve yüzünüzü yıkayarak yol yorgunluğunuzu üzerinizden atabilirsiniz. Alabalık ve kümes hayvanlarının da yetiştirildiği bu Hocanın Yeri adlı tesiste bu lezzetleri deneyebilirsiniz.

Denizli’ye doğru yola çıkmaya karar verdiyseniz, gezilmesi gereken yerleri öğrenmek için Denizli gezi rehberi sayfasını ziyaret edin.


Pamukkale Natural Park

Pamukkale Naturel Park Pamukkale Naturel Park

Denizli merkezine 30 kilometre, Pamukkale merkezine 2 kilometre mesafede bulunan Pamukkale Natural Park, seyahatinizde mutlaka yer vermeniz gereken doğal güzelliklerdendir. Konum itibariyle Pamukkale Natural Park travertenlerin hemen girişinde yer almaktadır.

Bu park içerisinde aileniz ve sevdiklerinizle birlikte hem huzurlu hem de eğlenceli vakit geçirebileceğiniz çamur havuzu, yüzme havuzu ve yapay bir göl vardır. Pamukkale’nin yeşil ve beyaz renkte doğal güzelliklerini gözler önüne seren Pamukkale Natural Park’ın şifalı su ve çamurlarından faydalanabilirsiniz. 

Gündüz ve akşam vakitlerinde ayrı bir güzelliğe bezenen Pamukkale Natural Park’ta yaz döneminde akşamları konserler de verilmektedir. Natural Park içerisindeki kafeteryalarda ve restoranlarda dilerseniz bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Pamukkale Natural Park’a giriş eğer müze kart sahibiyseniz ücretsizdir. Müze kart olmadan yapılan girişlerde 25 TL şeklinde ücretlendirilmektedir. 

Pamukkale'de özellikle mütevazi konaklama talebi olanlar için uygun fiyat seçeneğinde listelenmiş olan Pamukkale pansiyon kategorimize göz atabilirsiniz.


Kleopatra Havuzları

Kleopatra Havuzları Kleopatra Havuzları

Kleopatra Havuzları, Denizli merkezine 32, Pamukkale merkezine 2 kilometre mesafede ve Akköy Pamukkale yolu üzerinde yer almaktadır.

Hem doğayla iç içe olmak istiyor hem de eğlenceli bir Pamukkale seyahati planlıyorsanız buraya seyahat planınızda mutlaka yer vermelisiniz. Pamukkale’deki Kleopatra Havuzları’nın asıl ünü bölgedeki şifalı sulardan gelmektedir. İyi geldiği hastalıklar arasında tansiyon, damar sertliği, romatizma, cilt ve deri hastalıkları, kalp hastalıkları ve sinir hastalıkları vardır. 

Suyunun içilebildiği ender havuzlardan olan Kleopatra Havuzları’nın mide spazmına iyi geldiği söylenmektedir. Bu adla anılmasının sebebi, bölgede anlatılan efsaneye göre Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın bir dönem burada bulunmasıdır. Bir diğer ismi de Antik Havuz’dur.

Bu havuzların su sıcaklığı dört mevsim boyunca 36 derece olduğu için yaz ve kış döneminde kullanılabilmektedir. Kleopatra Havuzları’nın oluşumu milattan önce 7. yüzyıla dayanmaktadır. Deprem sonrasında bu bölgede bir göçük oluşmuştur. Civardaki termal sular bu göçüklerin içine dolduğunda da Kleopatra Havuzları oluşmuştur.

Pamukkale Kleopatra Havuzları’na giriş ücretlidir. Havuza giriş ücreti kişi başı 32 TL’dir. Bölgedeki antik kente giriş ücreti ise ayrıca ödenmekte olup 35 TL’dir. Antik kente müze kart ile giriş yapanlar sadece havuz giriş ücreti ödemektedir. Havuz girişi 6 yaşına kadar olan çocuklar için ücretsiz, 6 - 13 yaş arası çocuklar için 13 TL’dir.

Kleopatra Havuzları’na giriş saatleri yaz ve kış döneminde değişmektedir. 15 Nisan ile 2 Ekim arasındaki yaz döneminde bölgeye ziyaretçi giriş çıkış saati 08:00 ile 21:00, 3 Ekim ile 14 Nisan arasındaki kış döneminde 09:00 ile 20:00 saat aralığındadır.

Pamukkale'de dinlenmek ve uzun zamandır ihtiyaç duyduğunuz o hayalinizdeki tatili yapmak için Pamukkale termal oteller herşey dahil sayfasına göz atmayı unutmayın.