Pamukkale’nin Meşhur Lezzetleri

Pamukkale etnik yapısı ve köklü tarihinin etkisiyle gelenekselleşmiş ve oldukça zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. İlçe lezzetlerinde patlıcan, yemek çeşitlerinde fazlaca bulunmaktadır. Mutfağın temelini sebze yemekleri oluştururken et yemekleri de burada geniş bir yer kaplamaktadır. Kaçamak, Çaput Aşı ve Yoğurtlu Patlıcan Gömmesi tercih edilen lezzetler arasında öne çıkmaktadır. Çorba lezzetleri de pek çok yörede olduğu gibi burada da oldukça fazla çeşitlilik göstermektedir. Kuru Börülcesi bunlardan biridir. 

Salata lezzetlerinde ise Ege Bölgesi’ne benzerlik gösteren bir çeşitliliğe sahiptir. Taratorlu Börülce salatası, Pamukkale seyahatinizde de karşınıza çıkacak lezzetlerdendir. Salatada olduğu gibi tatlıda da Ege mutfağından benzerlikler taşıyan Pamukkale’de Pekmezli Un Helvası oldukça lezzetli tatlılardandır.

Yemeklerde mantarı da sık sık tercih eden Pamukkale mutfağının Mantarlı Saç Kavurması da oldukça ünlüdür. Ülke genelinde ve ilçede oldukça sevilen Zafer Gazozu da bölgenin simgelerinden biri haline gelmiştir. Üstelik Pamukkale’de bu lezzetlere ulaşmak da oldukça kolaydır. İlçenin pek çok yerinde restoran ve kafeler bu lezzetleri sunmakta olup travertenlere yakın işletmelerde de ilçenin en ünlü lezzetlerini bulabilirsiniz.

Pamukkale'de açık büfe imkanlarıyla bütçe dostu oteller için Pamukkale otelleri fiyat sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


Pekmezli Un Helvası

Pekmezli Un Helvası Pekmezli Un Helvası

Bilinen un helvalarından farklı olan bu tatlıda rafine şeker yerine pekmez kullanılmaktadır. Çok az malzemeyle oluşturulmuş lezzetli bir seçenektir. Özellikle kış aylarında tercih edilmektedir.

İçerisinde tereyağı, sıvı yağ, süt, pekmez ve un bulunmaktadır. 

Hafta sonu tatilinizi ailenizle birlikte geçireceğiniz rahat konaklama imkanları sağlayan otelleri ekibimiz sizin için Denizli bölgesi otelleri sayfasında listeledi.


Çaput Aşı

Çaput Aşı Çaput Aşı

Pamukkale’nin en ünlü yemekleri arasında olan Çaput Aşı, bilinen pilavlardan farklıdır. İçerisinde hem asma yaprağı hem de kuzu eti veya tercihen dana eti bulunduran bu yemek, Ege mutfağında ününün fazla olmasının yanında Pamukkale yöresinin de vazgeçilmezlerindendir. İçerisinde pilav, tereyağı, et suyu, kuzu eti, koruk suyu, tuz, karabiber ve kimyon bulunmaktadır.

Pamukkale'de tatilinizi bir adım yukarı taşımak için gezmeniz gereken yerleri listeledik. Pamukkale'de gezilecek yerleri size özel olarak sunuyoruz.


Zafer Gazozu

Zafer Gazozu Zafer Gazozu

Türkiye’nin severek tükettiği bu gazoz, ilk olarak Denizli’de üretilmiş olup, Pamukkale’nin her işletmesinde bulmanız mümkündür. Doğal şeker kullanılarak üretilmektedir. İlk üretiminden bu yana hiçbir değişikliğe uğramadan günümüze kadar kalitesini korumuştur. 

Başlangıcından bu yana farklı çeşitleri çıkmıştır. Elma ve erik, vişne, limon ve ananas, mandalina bulabileceğiniz çeşitlerdir. Cam ve plastik şişe olmak üzere iki şekilde üretilmektedir. Pamukkale’ye uğramışken ferahlamak isteyenlerin kesinlikle tercih edilmesi gereken bir içecektir. 


Kuru Börülce Çorbası

Kuru Börülce Çorbası Kuru Börülce Çorbası

Kuru Börülce, Pamukkale yöresinin vazgeçilmez çorbalarından biridir. Soğuk kış aylarında içinizi ısıtacak ve içerdiği minerallerle de vücudunuzun besin değerini arttıracak bir kış çorbasıdır. Yapılışı oldukça pratiktir. 

İçerisinde börülce, kuru nane, tereyağı, limon suyu, soğan, pul biber, pirinç, karabiber, tuz, biber salçası, bulgur, sivribiber, domates ve su bulunmaktadır. 

Pamukkale'ye tatile geldiğinizde mutlaka gezilmesi gereken yerleri sizin için Pamukkale gezi rehberi sayfasında listeledik.


Yoğurtlu Patlıcan Gömmesi

Yoğurtlu Patlıcan Gömmesi Yoğurtlu Patlıcan Gömmesi

Yoğurtlu Patlıcan Gömmesi pek çok yörede görülen, Pamukkale’de de sık sık tercih edilerek tüketilen yemeklerden biridir. İçerisindekiler patlıcan, yoğurt, sarımsak, soğan, maydanoz, nane ve taze biberdir.

Patlıcanın pişirilip üzerine sosunun dökülmesiyle yapılan bu yemek oldukça pratik ve lezzetlidir. Yoğurtlu Patlıcan Gömmesi’ni tatmadan Pamukkale’den ayrılmamalısınız.


Kaçamak

Kaçamak Kaçamak

Kaçamak, bazı yörelerde bilinen adıyla Pura, mısır unundan yapılan bir yemektir. Boşnak kültüründe de bulunan bu lezzet, mısır ununun özenle pişirilip üzerine çeşitli malzemeler dökülerek hazırlanmaktadır. Bu malzemeler sırasıyla su, tuz, tereyağı, kırmızı toz biberdir. 

Tercihen üzerine kavrulmuş kıyma, tereyağlı salça, eritilmiş peynir, yoğurt ve pekmez gibi malzemeler eklenebilmektedir. 

Pek çok lezzetle bir araya getirilerek oldukça leziz bir yemeğe dönüşen kaçamak, yörenin en leziz ve en tercih edilen yemeklerinden biridir. Kolesterolü tetiklemeyecek bir yemek olması bakımından da sağlıklıdır. Genellikle kahvaltıda tüketilen Kaçamak sıcak yenilirse daha lezzetli olmaktadır.

Denizli'ye gittiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı. Denizli gezi rehberi sayfasını kontrol edebilirsiniz.


Taratorlu Börülce Salatası

Taratorlu Börülce Salatası Taratorlu Börülce Salatası

Pek çok faydasının olduğunu bilinen börülceden yapılan bu salata, oldukça pratik ve lezzetlidir. Börülceden dolaylı vitamin ve mineral açısından çok zengin bir salatadır. 

İçerisinde börülce, su, tuz, çeviz içi, bayat ekmek, limon, sarımsak, zeytinyağı, mayonez, yoğurt ve pul biber bulunmaktadır. Ege ve Marmara’da da Pamukkale’de olduğu kadar yaygındır. Ana yemeklerin aperatifi sayılan bu salatayı Pamukkale’de mutlaka tatmanız önerilmektedir. 

Pamukkale'de aileniz için uygun olan alkolsüz tesettür termal otellerini sizin için Pamukkale islami termal oteller sayfamızda listeledik.


Mantarlı Saç Kavurması

Mantarlı Saç Kavurması Mantarlı Saç Kavurması

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan saç kavurma, Pamukkale’de mantarla kavuşarak ünlü bir lezzet haline gelmiştir. İçerisinde kuzu but, kuşbaşı, tereyağı, soğan, sivri biber, sarımsak, mantar, domates, tuz, karabiber, kekik ve pul biber bulunmaktadır. 

Mantarı pek çok yemeğinde tercih eden Pamukkaleliler için yapımı maharet ve sabır gerektirse de oldukça lezzetli olması dolayısı ile sıklıkla hazırlanmaktadır.  Pamukkale’ye uğrayanlar için tatmadan dönülmemesi gerekilen bir lezzettir. 

Pamukkale'de hayalinizdeki tatili doyasıya yaşamak için Pamukkale tatil otelleri sayfasını ekibimiz sizin için hazırladı.