Pamukkale'de Yapılacaklar

Pamukkale ve çevresi, hem doğal hem tarihi birçok güzelliğe ev sahipliği yapan yerlerden biridir. Bölge içerisindeki doğal oluşumlu yapılar tarihten günümüze dek önemini korumuştur. Özellikle ilkbahar ve yaz sezonunda binlerce yerli ve yabancı turist Denizli’yi keşfetmek için bölgeyi ziyaret etmektedir.

2300 yıldır şifa kaynağı olan Pamukkale ve yöresinde yapılacak birbirinden farklı etkinlikler bulunmaktadır. Doğaseverler ve tarih severleri memnun etmeyi başaran bölgeye gidilip de yapılması gereken çok fazla seçenek bulunmaktadır.

Pamukkale'de gezilecek yerler yakın göz alıcı dizaynları ile sizi cezbedecek oteller için Pamukkale oteller sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Hem Şifa Bulun Hem de Doğa ile İç İçe Zaman Geçirin: Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri dünyaca ünlü doğal oluşumlu bir alandır. UNESCO Dünya Mirası ilan edilmiş olan travertenler ilçenin adının duyulmasında en büyük etkiye sahip yerlerden biridir.

Yaz mevsiminde genellikle turist kafilesi ile gezintiye çıkılan travertenler kalsiyum oksit içerikli sulardan oluşmuştur. Etrafındaki kayaların çökmesi ile sıcak sular yüzeye çıkmıştır. Termal suların barındırdığı mineraller ile oksijenin buluşup çökelmesi doğal oluşumu meydana getirmiştir. 

Pamukkale gezisinde vazgeçilmezlerden biri olan traverten gezisi ister bireysel ister turla yapılabilmektedir. Ancak gezinti sırasında doğal güzelliğin bozulmaması adına ayakkabıların çıkarılması gerekmektedir.

Pamukkale Travertenleri ‘ne giriş ücretlidir. Müze Kart’ı olmayanlar için giriş ücreti 35 TL’dir. Yaz ve kış mevsiminde doğal güzelliklerin bulunduğu alana giriş saati değişiklik göstermektedir. Yaz mevsiminde 08:00 ve 21:00 saat aralığında, kış mevsiminde ise 08:00 ve 17:00 saatleri aralığında doğal güzellikler ziyaretçilere açıktır.

Pamukkale'de eski tarihi yapılardan tutun görkemli ve nefes kesen yerler için Pamukkale'de gezilecek yerler yazımızı ziyaret edin.


Dağ Tepesi’nden Tarihi Seyredin: Hierapolis Antik Kenti

Hierapolis Antik Kenti Hierapolis Antik Kenti

Hierapolis, M.Ö. 2. yüzyılda Bergama’nın kurucusu Telephos’un eşinin adını taşıyan bir antik kenttir. Antik kent araştırma literatürlerine adını Kutsal Şehir olarak yazdırmıştır. İçerisinde birçok dini yapının olmasından kaynaklı olarak Kutsal Şehir olarak görülmesi arkeolojik öneme sahiptir.

Apollon Kutsal Alanı, Agora, Direkli Kilise ve Nekropol Alanı Hierapolis’in tarihi zenginlikleridir. Antik kent üzerinde bulunan dağ tepeye çıkmak zorlu olsa da sonunda yaşanacak deneyim buna değerdir. 

Hierapolis Antik Kenti’ne giriş Müze Kart’ı olmayanlar için 50 TL’dir.

Pamukkale'de görkemli ve sizi başka diyarlara götürecek yerler için Pamukkale gezi rehberi sayfamıza uğramayı unutmayın.


Doğa Yürüyüşüne Çıkın: Yeşildere Şelalesi 

Yeşildere Şelalesi Yeşildere Şelalesi

Yeşildere Şelalesi, bölge halkı tarafından Ağlayan Şelale olarak da isimlendirilmektedir. Ağlayan bir kayanın görünümüne sahip olan şelale, doğanın ortasında varlığını sürdürmektedir.

Genellikle yaz mevsiminde gezilmesi gereken yerlerden biri olan şelalede doğa yürüyüşü yapmak en popüler aktivitelerden biridir. İsteğe göre yöre ve çevresi bireysel veya turlar eşliğinde gezilebilmektedir.

Şelale içerisinde yemek yemek için de tesis bulunmaktadır. Doğa yürüyüşünün ardından tesiste eşsiz lezzetlerden tatmanız önerilmektedir.

Pamukkale'de yeni evlenen çiftler için romantik balayı tatili seçeneklerini Pamukkale balayı otelleri sayfasında yer almaktadır.


Hem Eğlenip Hem de İlçenin Kültürüne Tanıklık Edin: Pamukkale Festivalleri 

Pamukkale Festivalleri Pamukkale Festivalleri

Pamukkale, tarihi, turistik ve doğal güzelliklerini yerel ve uluslararası alanda anlatabilmek amacıyla birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Haziran ayında Pamukkale Festivali, ağustos ayında Leodikeia- Aphrodisas Gençlik ve Spor Festivali, Yatağan Bıçakçılık ve Kefe Yaylası Şenlikleri, Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali ve AK Vadi Festivali yediden yetmişe her kesimin ilgisini çekebilecek organizasyonlar arasında yer almaktadır. 

Festival ve şenlikler genellikle yağışların azaldığı ilkbahar mevsiminden başlayarak sonbahar mevsimine kadar devam etmektedir. Her sene binlerce çocuk, genç ve yetişkinin katıldığı bu organizasyonlar yöre halkını tanımak için en güzel seçenekler arasındadır.

Pamukkale'de gezilecek yerlere yakın uygun fiyatlı konaklama seçenekleri için Pamukkale apart oteller listesinden tercih edebilirsiniz.