Karabük Doğal Güzellikleri

Karabük Batı Karadeniz bölgesinde yer alan bir ildir. Şehrin gezilmesi ve görülmesi gereken birçok doğal güzelliği bulunmaktadır. Hem tarihi zenginliği hem de bulunduğu coğrafi konum sebebiyle Karabük’e gitmeden önce mutlaka bir liste hazırlamanız önerilmektedir.

Daha önceden Safranbolu’ya ait bir mahalle iken Demir-Çelik fabrikasının açılmasından sonra hızlı gelişip il olmuştur.

Karabük’ün doğal güzellikleri arasında Çitdere Tabiat Koruma Alanı, Hadrianapolis Antik Kenti, Safranbolu, Tokatlı Kanyonu, İncekaya Su Kemeri ve Yörük Köyü gibi yerler bulunmaktadır.

Günübirlik eğlenceleriniz için uygun fiyatları ile sizi mutlu edecek oteller için Karabük otel fiyatları sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.


Safranbolu

Safranbolu Safranbolu

Karabük eskiden Safranbolu’nun bir mahallesi iken fabrikanın açılmasıyla birlikte 1995 yılında il yapılarak, Safranbolu Karabük’e bağlanmıştır.

Safranbolu turistik açıdan binlerce doğal güzelliğe ve tarihsel yapıya ev sahipliği yapmaktadır.

Safranbolu’da bulunan Tokatlı Kanyonu, Mencilis Mağarası, Hızar Mağarası, Uluyayla, Sarıçiçek Yaylası, Sırçalı Kanyonu gezilebilecek doğal güzellikler arasında yer almaktadır. 

Karabük'te birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerlerde keyifli vakit geçirmek için Karabük gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Yenice Ormanları

Yenice Ormanları Yenice Ormanları

Hafta sonu farklı bir şeyler planlayanların tercih ettiği bölgelerden birisi olan Yenice Ormanları, Karabük’ün Yenice ilçesinde bulunmaktadır. 

Barındırdığı bitki türleri ve yaban hayatıyla koruma altına alınmış bir bölgedir. Ayrıca bölgede birçok kamp alanı, mesire yeri de bulunmaktadır. Ormanın içerisinde şelaleler, Yenice ırmağı, farklı renkte birçok çiçek bulunmaktadır.

Tertemiz havasıyla birlikte soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan nadir ağaç türleri de bölgede bulunmaktadır.

Karabük’ten özel araçla yaklaşık 30 dakikada ulaşım sağlanmaktadır.


Tokatlı Kanyonu ve Kristal Teras

Tokatlı Kanyonu Tokatlı Kanyonu

Tokatlı Kanyonu ve Kristal Teras, Safranbolu ilçesinin Tokatlı Köyü’nde bulunmaktadır. Bu bölge kanyonlar açısından da zengin bir bölgedir. Tokatlı Kanyonu 3 ayrı kanyonun birleşmesiyle oluşmuş ve çeşitli sporlar açısından elverişli bir kanyondur.

Kanyon üzerinde doğa yürüyüşleri için uygun parkurlar bulunmaktadır. Kristal Teras ise ziyaretçilerine kanyonun eşsiz manzarasını doyasıya izleme olanağı sunmaktadır. 

Kanyona giriş ücreti 3 TL’dir. 

Karabük'te aileniz ile birlikte güzel bir vakit geçirmek için ekibimizin hazırlamış olduğu Karabük gezi rehberi sayfasını incelemeyi unutmayın.


Yörük Köyü

Yörük Köyü Yörük Köyü

Yörük Köyü, Karabük merkeze sadece 20 km uzaklıkta bulunmakta ve Safranbolu’ya bağlıdır. Köy oldukça eski ve geleneksel Safranbolu evlerine sahiptir. Sokaklarında gezerken huzur bulabileceğiniz bu köy 1997 yılında koruma altına alınmıştır.

İçerisindeki evlerden 93 tanesi tescillenmiştir.


Şeker Kanyonu

Şeker Kanyonu Şeker Kanyonu

Şeker Kanyonu, Karabük’ün Yenice ilçesinde yer almaktadır. Turistler tarafından yoğun olarak ziyaret edilen kanyonun bulunduğu bölgeye ulaşım taksilerle ve özel araçlarla sağlanmaktadır. Muhteşem doğasıyla dikkat çeken kanyonun uzunluğu toplam 6.5 km’dir.

Kanyonun birçok bölgesi ise zorlu yürüyüş parkurlarına sahiptir. Bölgede yapılan en önemli etkinlik ise kaya tırmanışlarıdır. Kanyonun giriş kısmında bulunan asma geçit ise kanyonun en dikkat çekici kısmıdır.


Sorgun Yaylası 

Sorgun Yaylası Sorgun Yaylası

Karabük’te Yenice ile Eskipazar ilçeleri arasında yer alan Sorgun Yaylası, eşsiz manzarasıyla dikkat çekmektedir. Ulaşım özel araçlar ile yapılmaktadır. Yemyeşil görüntüsü ve tertemiz havasıyla özellikle yerli turistler tarafından yoğun olarak ziyaret edilen bir bölgedir. Yüksekliği yaklaşık olarak 1650 metredir.

Bölgede yapılan etkinlikler arasında ise kampçılık ve fotoğrafçılık yer almaktadır. 


Bulak(Mencilis) Mağarası

Bulak Mağarası Bulak Mağarası

Safranbolu’ya bağlı Bulak köyünde bulunan Mencilis mağarası diğer bir ismiyle Bulak Mağarası şehrin doğal güzelliklerinden biridir. Birbirine bağlı olarak 3 kattan meydana gelen mağarada sarkıtlar, dikitler ve sütunlar birbirleriyle dans edercesine sıralanmıştır.

Mağaranın ilk giriş katında bir nehir bulunmaktadır. Bu nehirden içme suyu çıkartılmaktadır. Nehir mağaranın içinde şelaleye dönüşmektedir. Atmosferiyle sizi kesinlikle büyüleyecek olan bu mağaraya ulaşım da son derece kolaydır. Her gün belirli saatlerde Safranbolu Eski Çarşı’dan mağaraya özel minibüsler kalkmaktadır.

Mencilis Mağarası’na giriş ücreti 5 TL’dir. 

Karabük'te bir çok özel aktiviteleri ile lüks bir konaklama deneyimi yaşayabileceğiniz Karabük 5 yıldızlı oteller listemize uğramayı unutmayın.


Eğriova Göleti

Eğriova Göleti Eğriova Göleti

Karabük’ün Yenice ilçesinde bulunan Eğriova Göleti, Batı Karadeniz’in en yüksek tepesinde yer almaktadır. Uzunluğu yaklaşık olarak 1 km’dir. Derinliği ise değişken olmakla birlikte ortalama 7 metredir.

Eğriova Göleti, Yenice Ormanları’nın içerisinde yer almaktadır. Fotoğraf tutkunları ve kamp severler tarafından yoğun olarak ziyaret edilmektedir.


Çitdere Tabiat Koruma Alanı

Çitdere Tabiat Koruma Alanı Çitdere Tabiat Koruma Alanı

Çitdere Tabiat Koruma Alanı, Türkiye’nin eşsiz doğal güzelliklerinden biridir. Yaklaşık olarak 730 hektarlık bir alana yayılmış ormanlarıyla hem yabani hayat açısından hem de endemik kuş türü sayısı bakımından Türkiye’nin en zengin koruma alanlarından biri olma özelliği taşımaktadır.

İçerisinde 33 farklı ağaç türü barındırmaktadır. Ihlamur, meşe, karaçam gibi ağaçların yanı sıra gürgen, kayın, akçaağaç, kuşburnu gibi birçok türe ev sahipliği yapmaktadır. İçerisindeki yaban hayatı da oldukça çeşitlidir. Vaşak, yaban kedisi, ayı, yaban domuzu gibi birçok hayvan bu bölgede yaşamaktadır.

Her yıl binlerce turistin ilgisini çeken bu tabiat koruma alanı Karabük’ün Yenice ilçesinde bulunmaktadır. Karabük’ten yolculuk araç ile 30 dakika sürmektedir. Şehir merkezinden bölgeye minibüs ve belediye otobüsü ile ulaşım imkanı bulunmamaktadır. 


Baklabostan Şelalesi

Baklabostan Şelalesi Baklabostan Şelalesi

Baklabostan Şelalesi, il merkezine sadece 17 km uzaklıkta bulunan doğal bir cennet niteliğindedir. Bu şelalenin etrafı ormanlarla kaplıdır.

Baklabostan Şelalesi, Başköy sınırları içerisinde yer almaktadır. Özel aracınızla veya kiraladığınız araçlarla bu bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksi kullanarak gitmek isterseniz ortalama 23 dakikada 54 - 60 TL gibi bir fiyata ulaşabilirsiniz.

Ciğerlerini oksijen ile doldurmak isteyenlerin yoğun olarak ziyaret ettiği bir yer olan Baklabostan Şelalesi çeşitli zamanlarda reklamı yapılarak televizyon ekranlarındaki gezi programlarında da sık sık yer almasıyla ünlenmiştir.

Köknar, akçaağaç, kızılçam gibi ağaçların bulunduğu geniş bir alanın içerisinde yer almaktadır. Şelalenin yüksekliği yaklaşık olarak 10 metredir. Düştüğü yerde muhteşem bir görünüme sahip devkazanı oluşturmuştur.

Yeni evlenen çiftlere özel olarak balayınız için en iyi otelleri sizin yerinize Karabük balayı otelleri adresinde tüm detayları ile listeledik.


Karabük Katır Yolu

Katır Yolu Katır Yolu

Safranbolu – Eflani yolu üzerinde bulunan tarihi yol yaklaşık olarak 33 km uzunluğa sahiptir. Genellikle doğa yürüyüşleri için tercih edilmektedir. Güzergah üzerinde yer alan tarihi yapılar ise ziyaretçilere dolu dolu bir gezi deneyimi yaşatmaktadır. Yolun en etkileyici kısmı ise Malagöz Köprüsü üzerinden geçiş anıdır.