Karabük Tarihi Yerleri

Karabük’ün kuruluşu milattan önceye dayandığı için şehir medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu yüzden de tarihi ve turistik yerleri oldukça çeşitli olan bir Karadeniz ilidir.

Karabük’ün tarihi ve turistik yerleri arasında Safranbolu, Karabük Demir-Çelik Sanayisi Müzesi, İncekaya Su Kemeri, Ulu Cami, İzzet Paşa Cami, Eskipazar ilçesi bulunmaktadır.

Uygun fiyatları ile her bütçeye hitap eden konaklama hizmetleri için Karabük hotel sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Safranbolu, Safranbolu Evleri

Safranbolu Evleri Safranbolu Evleri

Karabük denildiği zaman akla ilk gelen Safranbolu ilçesidir. Karabük eskiden Safranbolu’na bağlı olması sebebiyle tarihi yapılar açısından Safranbolu bir adım daha öndedir. Karabük ile Safranbolu’nun çok yakın olması sebebiyle Karabük’e geldiğiniz zaman birçok tarihi ve turistik yapıları Safranbolu içerisinde gezeceksiniz.

Karabük ile Safranbolu arası yaklaşık 10 km’dir.

Safranbolu’da bulunan tarihi Safranbolu evlerini kesinlikle görmeniz önerilmektedir. Bu evler hem tarihe ışık tutmakta hem de şehre çok farklı bir hava katmaktadır. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olmasından dolayı birçok medeniyetin izlerini taşımaktadır.

Safranbolu evlerinin yanında çarşıları, hamamları, köprüleri ve camileriyle birçok tarihi yapıyı burada gözlemleyebilirsiniz.

Karabük'te eski tarihi yapıları ve görkemli ve nefes kesen yerleri ziyaret etmek için Karabük'te gezilecek yerler yazımızı ziyaret edin.


Eskipazar

Eskipazar Eskipazar

Karabük’e bağlı olan Eskipazar ilçesi de tarihi önem taşıyan bir yerdir. Tarihteki ismi ise Hadrianapolis’tir. Eskipazar’ın Karabük il merkezine uzaklığı ise 38 km’dir. Otobüsler, taksiler veya özel araçlarla bölgeye rahatlıkla ulaşım sağlanmaktadır. 

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Eskipazar ilçesi, köklü tarihiyle dikkat çekmektedir. Bölgede Makedonya Krallığı dışında Selçuklu ve Osmanlı izleri de görülmektedir. Bu özellikleri sebebiyle UNESCO tarafından Dünya Miraslar Listesi’ne alınmıştır.

Günümüzde kazı çalışmaları halen devam etmektedir. İlçede bulunan Hadrianapolis Antik Kenti ise büyük bir tarihi kaynaktır.


Tarihi İncekaya Su Kemeri

İncekaya Su Kemeri İncekaya Su Kemeri

Karabük il merkezine yaklaşık olarak 20 km uzaklıktadır. Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından şehre kazandırılmış bir yapıdır. 116 metre uzunluğu bulunmaktadır. Yapıda Horasan harcı kullanılmıştır. Suyun akış hızını dengede tutmak amacıyla kemer kıvrımlı olarak inşa edilmiştir.

Safranbolu ilçesinin su ihtiyacını karşılamak amacıyla inşa ettirilmiş bir mimari yapıdır. Bu yapı Tokatlı Kanyonu’nun içerisinde yer almaktadır.

Karabük'te doğal güzellikleri ile hayata bir daha tutunmanızı sağlayacak ihtişamlı yerleri ekibimiz sizin için Karabük gezi rehberi sayfasında listeledi.


Cinci Hanı ve Hamamı

Cinci Hanı ve Hamamı Cinci Hanı ve Hamamı

Safranbolu ilçesindeki bu tarihi eser de oldukça önemli ve görülmesi gereken bir yapıdır. Safranbolu Çeşme mahallesinde bulunmaktadır. Karabük il merkezine yaklaşık 15 dakika mesafededir. Rumeli Kazaskeri Cinci Hoca tarafından memleketine özel olarak yaptırılmıştır.

Rumeli Kazaskeri Cinci Hoca Sultan İbrahim döneminin önemli isimleri arasında yer almaktadır. Cinci Hanı’nın tarihi de Sultan İbrahim’e kadar dayanmaktadır.


Hadrianapolis Antik Kenti

Hadrianapolis Antik Kenti Hadrianapolis Antik Kenti

Karabük’e bağlı Eskipazar ilçesinde bulunan tarihi Hadrianapolis Antik Kenti, 4 adet köyü kapsamaktadır. Antik kente ulaşım Eskipazar ilçe merkezinden Budaklar, Büyükyaylalar, Çaylı ve Beytarla köylerine giden dolmuşlarla sağlanmaktadır. 

Antik kent üzerinde yapılan çalışmalara göre tarihi antik kentin kuruluş tarihi M.Ö. 320’li yıllardır. Bölgeye ilk yerleşimler ise Hititler tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Antik kent en parlak dönemini ise Roma zamanında yaşamıştır.

İçerisinde ise saray merdiveni, hamam harabeleri, Roma mezarları ve mahzenler bulunur. Ayrıca yapılan araştırmalara göre Hititler ve Romalılar dışında farklı medeniyetler tarafından da kullanılmış bir şehirdir.

Karabük'te ailenizle beraber doğa ile iç içe mekanlara yakın her şey dahil bir tatil yapmak için Karabük aile otelleri listemize göz gezdirebilirsiniz.


Tarihi Yörük Köyü

Yörük köyü Yörük Köyü

Geleneksel Safranbolu evleriyle ünlü olan Yörük Köyü, Karabük’ün Safranbolu ilçesinde bulunmaktadır. Karabük il merkezine uzaklığı ise yaklaşık 28 km’dir.

Bölgenin hikayesi ise devlet tarafından yerleşik hayata geçirilen yörüklere dayanmaktadır. Günümüzde pek fazla insan yaşamayan bölgedeki yapılardan birçoğu koruma altına alınmıştır. Yörük Köyü’nün en popüler tarihi yapısı ise Sipahioğlu Konağı’dır.


Karabük Saat Kulesi

Karabük Saat Kulesi Karabük Saat Kulesi

Karabük İl Merkezine bağlı Yenişehir mahallesinde bulunan Karabük Saat Kulesi İngiltere’de sipariş edilerek yaptırılmıştır. Kardemir şirketinin kuruluşunun 50. Yılı sebebiyle şehre diktirilmiş bir eserdir. 1987 yılında yapımı tamamen bitirilen eser şehir merkezindeki görkemli yapısıyla dikkat çekmektedir.


Ulu Cami(Aziz Stefan Kilisesi)

Ulu Camii Ulu Camii

Bölgede yaşayan Rumlar tarafından inşa ettirilmiş olan Ulu Cami(Aziz Stefan Kilisesi), Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yer almaktadır.

Osmanlı döneminde camiye çevrilmiştir. Yapım tarihi 1872’dir. Etkileyici mimarisiyle dikkat çeken yapı girişinde ise Rumca yazılmış kitabeler bulunmaktadır. Günümüzde ise aktif olarak ibadete ve ziyarete açıktır.


İzzet Paşa Cami

İzzet Paşa Camii İzzet Paşa Camii

Sadrazam İzzet Paşa’nın memleketinin Safranbolu olmasından dolayı Sadrazam İzzet Paşa döneminde Karabük ve Safranbolu’ya birçok tarihi eser inşa edilmiştir. Bu eserlerden biri de İzzet Paşa Camisi’dir. 

Cami 1794 yılında yapımına başlanmış ve 4 yıl süren çalışmalar ile birlikte 1798 yılında bitirilmiştir. Tasarımında İstanbul’daki Nuruosmaniye Camisi örnek alınmıştır.

Caminin içerisinde külliye, abdesthane, kütüphane, çeşme, dükkan gibi birçok yapı bulunmaktadır. Caminin duvarları çeşitli seramik eserlerle süslenmiştir. Birçok farklı yılda restore edilmiş ve günümüzde aktif olarak kullanılmaktadır.

Karabük'teki tatil zevkinizi en yüksek kaliteye taşıyacak oteller için Karabük 4 yıldızlı oteller sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Karabük Demir-Çelik Sanayi Müzesi

Karabük Türkiye’nin demir ihtiyacının %80’ine yakınını karşılamaktadır. Bu yüzden bölgede demir-çelik sanayisinde çalışan insan sayısı çok fazladır. Türkiye’nin ilk demir-çelik fabrikası da yine burada kurulmuştur.

Demir-çelik sanayisinin bu kadar yoğun olmasından dolayı burada çıkarılan ürünleri sergileyebilmek adına 1984 yılında Karabük Demir-Çelik Sanayi Müzesi açılmıştır.

Müzenin içerisinde demir-çelik sanayisine ait fotoğraflar, demir-çelikten yapılmış her türlü eşya, Türkiye’de ilk olarak üretilen demir-çelik ürünleri ve Türkiye’nin ilk lokomotifleri bulunmaktadır.