Karabük'te Yapılacaklar

Karabük’e geldiğiniz zaman farklı etkinlikler deneyimleyebilirsiniz. Küçük bir Karadeniz şehri olan Karabük bu alanda ziyaretçilerine zengin bir doğa ve köklü bir tarihi bir arada sunmaktadır.  

Safranbolu başta olmak üzere şehrin dört bir yanında hayranlık uyandıran bir tarihe tanıklık edebilir, şehrin yöresel lezzetlerini tadabilir ve kendinizi doğanın huzur veren atmosferine bırakabilirsiniz. 

Hafta sonu tatilinizi ailenizle birlikte geçireceğiniz rahat konaklama imkanları sağlayan otelleri ekibimiz sizin için Karabük bölgesi otelleri sayfasında listeledi.


Karabük’ün En Özel Lezzeti: Safran 

Safran Bitkisi Safran Bitkisi

Bölgede safran yetiştiriciliği önemli bir geçim kaynağıdır. Safranın faydaları ise saymakla bitmez. Fiyatına bakıldığında ise altın kadar değerli olduğu anlaşılmakta olan bu bitkiden yapılmış birçok yemek türünü Karabük’te bulabilirsiniz.

Safran Lokumu, Safranlı Zerde, Özel Safranbolu Baklavası, Kiren Şerbeti gibi birçok yöresel ürünün tadına bakabilirsiniz.

Karabük'ün bünyesinde barındırdığı eşsiz güzelliklere şahit olmak için Karabük'te gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Karabük’ün En Popüler Gezi Noktası: Safranbolu Evleri

Safranbolu Evleri Safranbolu Evleri

Karabük denildiği zaman akla ilk olarak Safranbolu’nun tarihi ve geleneksel evleri gelmektedir. Bu konakların ünü tüm dünyaya yayılmıştır ve sene içerisinde binlerce yerli ve yabancı turist tarafından gezilip görülmektedir.

Safranbolu, şehir merkezine çok yakın bir konumdadır. Karabük il merkezinden 8 km uzaklıkta bulunan ilçeye özel aracınız, minibüsler, taksiler veya belediye otobüsleriyle rahatlıkla ulaşmanız mümkündür. Ulaşım Karabük il merkezinden yaklaşık 10 dakika sürmektedir.

Karabük'te görkemli ve sizi başka diyarlara götürecek yerler için Karabük gezi rehberi sayfamıza uğramayı unutmayın.

Safranbolu onlarca farklı medeniyete ev sahipliği yapmış bir ilçedir. Burada Hitit, Lidya, Helen, Osmanlı gibi medeniyetlerin etkilerini gözlemleyebilirsiniz. Safranbolu konaklarını gezerek farklı bir tarihi doku ile karşı karşıya kalabilir ve tarihin o eşsiz görünümünü içinizde hissedebilirsiniz.

Birçok konak restore edilerek otele dönüştürüldüğü için dilerseniz bu tarihi atmosferde konaklama olanağı da bulabilirsiniz. Bu otellerden herhangi birinde rezervasyon yaptırarak konforlu bir akşam geçirebilir, sabah kalktığınızda yöresel kahvaltınızı yaparak birbirinden çeşitli hediyelik eşyalar bulabileceğiniz çarşılarını ziyaret edebilirsiniz.

Otellerin ücretleri genellikle sundukları hizmetlere göre çeşitlilik göstermektedir ama ortalama 150-250 TL arasında bir fiyat belirlenmektedir. Safranbolu Gezi Evleri giriş ücretleri ise 3 – 5 TL arasında değişmektedir. 

Kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz, sorunlarınıza anında çözüm bulabileceğiniz oteller Karabük butik oteller sayfamızda yer almaktadır.


Karabük’te Doğayı Keşfedin: Tokatlı Kanyonu 

Tokatlı Kanyonu Tokatlı Kanyonu

Karabük şehir merkezi ilçelerine yakın olduğu için hiçbir ulaşım sıkıntısı çekmeden onlarca farklı doğal güzellik gezebileceğiniz, çeşitli spor aktiviteleri yapabileceğiniz bölgelere sahiptir.

Safranbolu ilçesinde bulunan Tokatlı Kanyonu’nda trekking aktivitelerine katılabilirsiniz. Kanyona 3 TL gibi düşük bir ücretle giriş yapıp gün boyu doğanın tadını çıkarabilirsiniz. İçerisinde bulunan Kristal Teras’a çıkarak doğa manzarası izleyebilir, birbirinden güzel doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Ayrıca bölgede çeşitli tarihi yapılar ve mağaralar da bulunmaktadır.

Yenice ilçesinde bulunan Yenice Ormanları ise kampçılık, trekking, kanyoning etkinlikleri yapabileceğiniz bir bölgedir. Burada otellerde konaklayabilir ya da kamp yapabilirsiniz. Yenice Ormanları 15 farklı parkura sahip olup, orman içerisinde ziyaretçiler için yönlendirme tabelaları bulunmaktadır. 

Karabük/Yenice’de bulunan Çitdere Tabiat Koruma Alanı ise  722 hektarlık bir yüzölçümüne sahiptir. İçerisinde birbirinden farklı ağaç türleri ve yabani hayvanlarıyla dikkat çeken bir bölge olup Karabük il merkezine çok yakındır. Burayı da doğa yürüyüşleri için tercih edebilirsiniz.

Karabük'te yılbaşı gecelerinde keyifli vakit geçirmek isteyenler Karabük yılbaşı otelleri sayfamızda bulunan otelleri inceleyebilirler.