Karabük'ten Alınacak Hediyelik Eşyalar

Karabük bütün ilçeleri şehir merkezine yakın olan şirin bir Karadeniz ilidir. Karabük denildiği zaman akla safran ile yapılan lokumlar ve Safranbolu Evleri gelmektedir. Köklü bir tarihin ve zengin bir kültürün ev sahibi bu şehirde satın alabileceğiniz birbirinden özel ürünler bulunmaktadır.

Karabük’te en çok hediyelik eşya bulabileceğiniz ilçe Safranbolu’dur. Safranbolu ilçesi il merkezine 10 km uzaklıkta olduğu için ulaşım konusunda hiçbir sıkıntı yaşanmamaktadır. İster özel aracınızla ister minibüs veya belediye otobüsleri ile en fazla 15 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz.

Karabük’e geldiğiniz zaman Safranbolu’nun geleneksel evlerini görmeden ve safran lokumunu denemeden dönmemelisiniz. Bunlarla ilgili hediyelik eşyaları da Safranbolu başta olmak üzere tüm ilçelerinde ve Karabük il merkezindeki dükkanlardan temin edebilirsiniz.

Karabük'te tarihi yerlere yakın olup birbirinden farklı uygun fiyatları ile göz alıcı oteller için Karabük otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Safran Lokumu

Safran Lokumu Safran Lokumu

Karabük’e gidildiğinde yiyecek anlamında en çok tercih edilen hediyelik ürün safran lokumudur. Safran lokumlarının lezzeti kadar faydalarıyla da ön plana çıkan bu lokumun sinir sistemini düzenlemeye yardımcı olduğu, kanser türlerine karşı savaştığı, karaciğeri temizlediği ve antioksidan özellikleri bulunduğu söylenmektedir. 

Safran lokumu, hem lezzetiyle hem de birbirinden çeşitli türleriyle tüm dünyaya da nam salmıştır. Cevizli, narlı, fıstıklı, damla sakızlı gibi birçok çeşidi bulunmaktadır.

Safran lokumunu Karabük merkezdeki birçok dükkandan satın alabilirsiniz. Karabük ve Safranbolu Otogarı’nda da bulunan bu lokumların fiyatı otogarlarda biraz daha pahalı olabilmektedir. Safranbolu’da bulunan “İmren Lokumları” bölgenin en meşhur işletmesidir. Burada safranlı lokumun 350 gram ortalama fiyatı 22 - 30 TL’dir.

Lokum konusunda bir numara olan bu mekanda birçok çeşit lokum ve hediyelik lokum paketleri bulabilirsiniz. İmren lokumlarının Safranbolu’da 4 ayrı şubesi bulunmaktadır. En büyük ve merkez şubesi İnönü Mahallesi’nde yer almaktadır.

Karabük'te tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve daha fazlası için Karabük'te gezilecek yerler yazısına uğramayı unutmayın.


Ahşap Hediyelik Ürünler

Karabük Ahşap Hediyeler Karabük Ahşap Hediyeler

Karabük tarihiyle ve Safranbolu evleriyle nam salmış bir ilimizdir. Bu evlerin yapımında da en çok ahşap kullanıldığı için bölgede her türlü ahşap hediyelik eşya alabilirsiniz.

Çeşme Mahallesi’nde hediyelik eşya satan onlarca dükkan bulabilirsiniz. Bu dükkanda fiyatlar ürünün kalitesine ve boyutuna göre farklılık göstermektedir. Ahşaptan yapılmış vazolar, Safranbolu evleri, küçük buzdolabı ürünleri, duvar süslemeleri gibi birçok ahşap malzemesini bu dükkanlardan satın alabilirsiniz. 

Karabük merkezde hediyelik eşya arıyorsanız “Buhara Hediyelik Eşya” dükkanını Fevzi Fırat Caddesi üzerinde ziyaret edebilirsiniz. Bu cadde üzerinde birçok hediyelik eşya alabileceğiniz dükkan yer almaktadır. 

Safranbolu’da hediyelik eşya alacaksanız “Arslan Silver & Ahşap Hediyelik Eşya” dükkanına bakabilirsiniz. Bunun dışında Safranbolu çarşılarında ve otogarında da bol miktarda hediyelik eşya alabileceğiniz dükkan bulunmaktadır.

Hediyelik eşyaları alırken bazı konularda dikkatli olmanız gerekmektedir. Öncelikle alacağınız ürünün garantili ve kaliteli olması kesinlikle şarttır çünkü uzak bir yere götürecekseniz maket evlerin kırılma ihtimali olmaktadır. 

Onlarca farklı çeşit ahşap üründen en uygun fiyata sahip olanlar magnet ve anahtarlıklar olup, fiyatları 3 TL – 10 TL arasındadır. 

Karabük'e gelmeden önce tatil planı yapabilmeniz için mutlaka gidilmesi gereken yerleri sizin için Karabük gezi rehberi sayfasında listeledik.


Geleneksel Safranbolu Ev Maketleri

Safranbolu Ev Maketleri Safranbolu Ev Maketleri

Karabük’te alabileceğiniz bir başka hediyelik eşya da Safranbolu’daki tarihi ve geleneksel evlerin maketleridir. Bu konakların maketlerini alarak Karabük hatırası olarak evinizin en güzel köşesine yerleştirebilirsiniz.

Bu maketleri hem merkezde hem de Safranbolu’daki Eski Çarşı, Demirciler Çarşısı veya Lonca Çarşısı’nda bulabilirsiniz.

Evlerin fiyatları boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Örneğin 25x16 cm boyutlarında tek katlı Paçacıoğlu Konağı’nın fiyatı ortalama 25 - 30 TL’dir.

Bütün konakların maketini temin edebileceğiniz çarşılarda daha gerçekçi özel yapım maketler de bulunmaktadır. Bu maketlerin fiyat ortalaması ise 100 TL -150 TL arasındadır.

Karabük'te yılbaşında bir çok eğlenceli aktiviteler ile yüzünüzü güldürecek oteller için Karabük yılbaşı otelleri sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Yemeni İşlemeli Hediyelik Eşyalar 

Yemeni İşlemeli Ürünler Yemeni İşlemeli Ürünler

Karabük’ten alabileceğiniz bir diğer hediyelik eşya da yemeni işlemeli ürünlerdir. Bu ürünler çok çeşitlilik gösterse de genel olarak ayakkabıları dikkat çekmektedir. Bu ürünleri Safranbolu Lonca Çarşısı’ndan alabilirsiniz.

Lonca Çarşısı Kurtuluş Savaşı döneminde askerlerimize yemeni ayakkabı üretmesiyle bilinen bir çarşıdır. Bu yüzden bu çarşıda her türlü yemeni süslemeli eşya bulabilirsiniz. Ayakkabının dışında örtüler, danteller, televizyon örtüleri, halılar vb. gibi birçok farklı seçenek bulunmaktadır.

Yemeni ayakkabıların fiyat aralığı 100 TL – 150 TL arasındadır. 

Karabük'te tatilinizde masaj ve terapilerin bir arada sunulduğu tesislerde konaklamak isterseniz Karabük spa otelleri listemizden birini tercih edebilirsiniz.