Karabük'ün İlçeleri

Karabük Batı Karadeniz bölgesinde bulunan şirin bir sanayi ilidir. Karabük merkezinin nüfusu 2018 sayımlarına göre yaklaşık 135.000’dir. Bölgede geçim kaynağı demir-çelik sanayisidir. Nüfusunun büyük bir çoğunluğunu da üniversite öğrencileri oluşturmaktadır.

Karabük’ün ilçeleri de kendisi gibi küçük olsa da birçok sanatsal ve tarihi eseri içinde barındırmaktadır. Şehrin toplam 5 tane ilçesi vardır. Bunlar, Safranbolu, Yenice, Eskipazar, Eflani, Ovacık’tır. 

Karabük’ün en büyük ilçesi Safranbolu olup, bütün ilçeleri merkeze yakındır. Ulaşım konusunda hiçbir sıkıntı çekmeden bir günde tüm ilçelerini gezebileceğiniz nadir illerdendir.

Tarihi ve turistik mekanlara yakın konaklama seçenekleri için Karabük otel fiyatları adresinden otelleri inceleyebilirsiniz.


Safranbolu

Karabük denildiği zaman ilk akla gelen ilçe Safranbolu olmaktadır. Bunun sebebi Karabük’ün eskiden Safranbolu’ya bağlı olması ve turistik özellikler barındırmasıdır.

Safranbolu’nun nüfusu 2018 sayımlarına göre yaklaşık 70.000’dir. Safranbolu aynı zamanda Karabük il merkezine en yakın ilçe konumundadır. Merkeze sadece 8 km uzaklıktadır. Özel araçlarla, taksilerle veya belediye otobüsleriyle 15 dakika gibi kısa bir sürede ulaşım sağlanmaktadır. 

Safranbolu turistik ve tarihi değerleriyle tüm dünyaya nam salmış bir ilçedir. Nitekim Safranbolu dünyada Karabük’ten daha fazla bilinmektedir. Bölge birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olup, bu medeniyetlerin kültürel özelliklerini taşımaktadır.

İlçenin geleneksel Safranbolu mimarisiyle oluşturulmuş konakları mutlaka görülmelidir. Bunun dışında safranın başrol oynadığı yemek kültürü de çok gelişmiştir. Yıl içerisinde en çok sonbahar ve ilkbahar aylarında turist ağırlamaktadır. Bölgede birçok otel bulunmakta ve birçok aktiviteye olanak sunulmaktadır. 

Safranbolu içerisinde geleneksel evleri, hanları, hamamları, kanyonları, sokakları, mağaraları başta olmak üzere içerisinde birçok tarihi ve doğal güzelliği barındırmaktadır.

Karabük'teki tatilinizde mutlaka gezilmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için Karabük'te gezilecek yerler yazısında listeledi.


Eflani

Eflani şehir merkezine en uzak Karabük ilçesidir. Karabük ile Eflani arası 52 km’dir ve Eflani Karabük’ün kuzeydoğusunda yer almaktadır. Karadeniz iklimi etkisinin en çok görüldüğü ve yeşillik alanların en yaygın olduğu ilçedir.

Eflani’nin nüfusu 2018 sayımlarına göre 9000’dir.

Eflani ilçesi de yemek kültürüyle meşhur bir ilçedir. Eflani bandırması bölgede üretilen yöresel bandırma türüdür ve bu ilçeye yolunuz düştüğü zaman kesinlikle denemeniz önerilmektedir. 

Ayrıca ilçede birçok tarihi kaya mezarları bulunmaktadır.

Karabük'teki turistlerin sürekli ziyaret ettiği mükemmel yerler için Karabük gezi rehberi sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Yenice

Karabük’ün bir diğer ilçesi Yenice ise Safranbolu’dan sonraki en büyük ilçedir. Yenice doğal güzellikleriyle, ormanlarıyla ön plana çıkan bir ilçedir. 2018 yılı nüfus sayımlarına göre nüfusu yaklaşık olarak 21.665’tir. 

Yenice’nin merkeze olan uzaklığı 34 km olup özel aracınızla sadece 30 dakikada ulaşım sağlamanız mümkündür. 

Yenice’de bulunan Yenice Ormanları turistik açıdan çok değerli bir koruma parkıdır. Burada onlarca çeşit orman ve yabani hayat bulunmakta olup, doğa sporlarının merkezi konumundadır. Ayrıca ormanın içerisinde bulunan oteller turizme katkı sağlamaktadır. 

Karabük'te merkezi noktalarda yakın olan spa otellerin listesini Karabük spa otelleri sayfamızda bulabilirsiniz.


Eskipazar

Eskipazar ilçesi Karabük’ün en güneyinde, Ankara’ya en yakın olan ilçesidir. Ankara istikametinden Karabük veya Safranbolu’ya ulaşmak isteyenler Karabük il sınırları içerisinde ilk olarak Eskipazar ilçesini geçmektedir.

Eskipazar ilçesinin nüfusu yaklaşık olarak 13.185’tir.

Eskipazar ilçesi mutfağıyla ön plana çıkan küçük bir ilçedir. Yolunuz düştüğü zaman yiyebileceğiniz yemekler arasında Avuz, Höşmerim tatlısı, Mıhlama, Eskipazar mantısı bulunmaktadır. Özellikle Eskipazar mantısını mutlaka denemeniz önerilmektedir. 

Çocuklarınız ile birlikte tatilde rahat edebileceğiniz otellerin listesi Karabük çocuk dostu oteller sayfasında yer almaktadır.


Ovacık

Karabük’ün en küçük ilçesi güneydoğusunda yer alan Ovacık’tır. Karabük’e olan uzaklığı 43 km’dir. Nüfusu yaklaşık olarak 5088 kişidir. Fazla turistik değeri bulunmamaktadır.