Giresun'da Şehir İçi Ulaşım

Giresun tertemiz doğası ve tarihi noktalarıyla Karadeniz’in en sakin ilçelerinden birisidir. Kuzey Anadolu dağları ve Karadeniz arasında bulunan ilimizde görülecek çok sayıda tarihi nokta ve bunların yanında doğal alanlar mevcuttur.

Şehrin en güzel noktalarını gezmek istediğinizde kullanabileceğiniz araçlar farklılık göstermektedir. Şehir merkezi ile ilçe arasında hızlı bir ulaşım için taksi yerine sürekli seyahat eden ilçe dolmuşlarını tercih etmek mantıklı bir seçenektir. 

Ulaşım altyapısı Karadeniz’in zorlu coğrafyası nedeniyle çok fazla gelişmemiştir. En hızlı ulaşım yolu araçlarla yapılabilmektedir. Metre, tramvay gibi hizmetler verilememektedir. 

Giresun'daki günübirlik eğlenceleriniz için rahat konaklama hizmeti veren otelleri Giresun otelleri sayfamızda listeledik.


Araba, Motosiklet ve Bisiklet Kiralama

Giresun şehir merkezinde hızlıca dolaşabilmek ve bunu yaparken belirli araçlara muhtaç olmamak için kendi aracınızı kiralama şansınız bulunmaktadır. Motorlu veya motorsuz araçları kiralayabilirsiniz. Yakın mesafeler için bisiklet kiralayabilir, uzak mesafeler içinse uygun bir rakam ile araç kiralamayı düşünebilirsiniz. 

Bisiklet ve motosiklet ihtiyacınızı karşılamak için birkaç tane kiralama dükkanı şehirde bulunmaktadır. Bu tercihiniz genellikle il merkezinde gezmek için yapılmaktadır. Birçok tarihi mekanı gezmek için gün boyu yürümek yerine bu iki araçtan birisini kiralamak mantıklı bir seçim olacaktır.

Yaz tatillerinde deniz, güneş ve konfordan vazgeçemeyenler için özel olarak hazırladığımız Giresun'da gezilecek yerler yazısını mutlaka inceleyiniz.

Giresun merkezde ve ilçelerinde güzel bir hafta sonu geçirmek için kendinize ait bir araç kiralama şansınız vardır. Şehir içerisinde bulunan birkaç tane büyük çapta araç firmalar havalimanında ve şehir merkezindeki ofislerinde hizmet vermektedir. Dizel, otomatik, yüksek model araçlar 110 TL ile 250 TL arasında günlük kiralama bedelleri ile sunulmaktadır. 

Ekonomik bir araç için Renault Symbol veya Ford Focus’a ait dizel araçları tercih etmek mantıklıdır. Yüksek yakıt bedelleri ve kiralama bedeli ödememek için bir grup için uygun seçimler arasında yer almaktadır. 

Giresun'da görkemli ve sizi başka diyarlara götürecek yerler için Giresun gezi rehberi sayfamıza uğramayı unutmayın.


Belediye Otobüsleri ve Dolmuşlar

Giresun şehir merkezinde tüm noktalara ulaşılmasını sağlayan, belediye tarafından işletilen otobüsler bulunmaktadır. Şehir içinde özel olarak belirlenen iki hat ile belirli noktalara günlük seferler defalarca düzenlenmektedir.

İlk hat sabah 06:45’de hizmete başlayıp akşam üzere 17:45’de motor kapatmaktadır. İkinci hat son seferini 18:45’te yapmaktadır. Belediye otobüsleri şehir içerisinde belirlenen saatler dışında hizmet vermektedir. Bilet ücretleri 1 – 2 TL arasında değişmektedir. 

Şehirde ulaşılamayan güzergahlara özel olarak işletilen dolmuşları kullanarak daha hızlı bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Belediye otobüslerine göre çalışma saatleri daha uzundur. Belli bir saatten sonra şehir merkezinde tercih edilebilecek tek toplu taşıma araçları dolmuşlar olmaktadır. 

Giresun'da lüks mimari tasarımları ile eşsiz açık büfe kahvaltı sunan ve jakuzili otellerin listesini Giresun lüks oteller sayfamızda bulabilirsiniz.


Giresun’u Gezerken Ulaşımda Bilinmesi Gereken Detaylar

  • Giresun şehir içinde en hızlı ulaşım aracı taksilerdir. Havalimanından merkeze gelmek için bu araç ilk tercih olmakla birlikte ortalama fiyat 65 TL ile 75 TL arasında değişecektir. Havalimanından ulaşım için havaş hizmeti tercih edilmesi mantıklıdır.
  • Toplu taşıma araçları yaz ve kış aylarında aynı saatte çalışmaktadır. Saat 19’dan son toplu taşıma aracı bulmak mümkün olmamaktadır. Eğlenmek için dışarı çıkması düşünenler dönüş yolunda taksi hizmetinden yararlanmaktadır.
  • Şehir içi otobüs ve dolmuş biletleri normal birisi için 1,5 TL’dir. Öğrenci indirimi ile birlikte 1 TL’ye satılmaktadır. 
  • Giresun şehir merkezine hava yolu, kara yolu ve deniz yolu ile gelmek mümkündür. En hızlıcı hava yoludur. Diğer seçenekler hem uzun sürmektedir hem de maliyetli olmaktadır. 
  • Giresun Otogarı’nda tüm ilçelerine giden özel dolmuş hizmeti bulunmaktadır. En yakınından en uzağına kadar bu araçları kullanarak ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Mesafenin yakınlığına ve uzaklığına göre ücretler belirlenmektedir. 
  • Şebinkarahisar’dan merkeze günde düzenli aralıklar ile 7 sefer düzenlenmektedir. Diğer ilçelerde bu sayı daha fazla olmaktadır. Özellikle sahil kenarındaki ilçelerde dolmuşlar 30 dakika da bir hareket etmektedir.
  • Havaş hizmeti sadece kıyı boyundaki Eynesil, Görele, Tirebolu, Keşap, Espiye ve Bulancak ilçelerine sağlanmaktadır. Diğer ilçeler için dolmuşlar kullanılmaktadır. 

Giresun'da bir çok aktiviteyi içerisinde barındıran ihtişamlı otelleri sizin için Giresun 4 yıldızlı oteller sayfasında listeledik.