Giresun Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Giresun, Doğu Karadeniz’de bulunan yemyeşil doğası ile dikkat çeken illerimizden birisidir. Kuzeyinde Karadeniz, doğusunda Trabzon ve batısında Ordu bulunmaktadır. Güneyinde Erzincan, Sivas ve Gümüşhane illeri ile komşudur.

Giresun merkez nüfusu 135 binin üzerinde yer alırken ilçeleri ile birlikte nüfusu 450 binin üzerindedir. Bölge halkı geçimini turizm faaliyetleri, tarım ve hayvancılık ile sağlamaktadır. Milattan önce kurulan şehir merkezine günümüze kadar birçok medeniyet sahip olmuştur. 

Şehir merkezine ulaşabilmek için özel aracınızı, otobüs hizmetini ve hava yolunu tercih edebilirsiniz. Ulaşım konusunda en hızlı olanı hava yolu olarak dikkat çekmektedir.

Giresun'daki günübirlik aktiviteleriniz için rahat konaklama hizmetleri veren yerler için Giresun otel sayfasını kontrol edebilirsiniz.


Giresun’a Havayolu ile Ulaşım

Ordu ile Giresun illeri arasında bulunan Ordu-Giresun Havalimanı’nın hizmet vermeye başlaması ile şehir merkezine ulaşım daha kolay bir hal almıştır. 2015 yılında denizin doldurulması ile yapılan havalimanının açılması ile hizmet başlamıştır.

Havalimanın Giresun şehir merkezine uzaklığı 30 kilometredir. Karadeniz Sahil Yolu üzerinde araç ile havalimanına 30 dakika içerisinde ulaşılabilmektedir. İl merkezinin doğusunda yer alan havalimanına taksi hizmetiyle de seyahat etmeniz mümkündür. 90 - 100 TL ücretlendirme yapılmaktadır. 

Havaş hizmetini kullanarak Giresun merkezin yanı sıra Keşap, Espiye, Tirebolu ve Eynesil içlerine de ulaşabilirsiniz. Bu hizmet Giresun, Keşap için 13 - 15 TL diğerleri içinse 22 TL ile 25 TL arasında değişmektedir. Yolculuk biraz yavaş gerçekleşse de uygun bir ücret karşılığında şehir merkezine rahatlıkla ulaşma şansınız bulunmaktadır.

Giresun'da doğal güzellikleri ile sizi büyüleyecek yerler için Giresun'da gezilecek yerler makalemizi kontrol etmeyi unutmayın.


Giresun’a Otobüs ile Ulaşım

Otobüs hizmetini kullanarak Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerimiz üzerinden il merkezine ulaşmanız mümkündür. Ankara için ulaşım da üç farklı rota bulunmaktadır. Otobüs firmaları en kısa rota olan Kırıkkale, Çorum, Samsun, Ordu güzergahını kullanmaktadır.

Bu sayede yolculuk 8 ile 10 saat arasında sürmektedir. Otobüs ücretleri firmaya ve hizmete göre değişerek 80 TL ile 85 TL arasında değişmektedir.

İstanbul üzerinden otobüs ile Giresun’a ulaşmak mümkündür. Aktarmasız bir şekilde il merkezine giden otobüs hizmetleri bulunmaktadır. Bu hizmeti veren firmalar otobüs bileti olarak 115 TL ile 120 TL arasında ücret almaktadır. Yolculuk 16 saatin üzerinde sürmekte ve Samsun üzerinden şehre ulaşılmaktadır.

İzmir seyahatiniz için iki farkı ana yol mevcuttur. Bursa ve Ankara rotaları arasında 90 kilometrelik fark olsa da otobüs firmaları güzergahlarını yolcu durumuna göre tercih etmektedir. Bu yolculuk 21 saat sürmekte ve bilet fiyatları 115 TL ile 130 TL arasında değişmektedir. 

Giresun'da birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerler için Giresun gezi rehberi sayfamıza göz atabilirsiniz.


Giresun’a Araç ile Ulaşım

Münferit aracınız ile Giresun’a ulaşmak için tercih edebileceğiniz iki farklı yol mevcuttur. Samsun üzerinden Karadeniz Sahil Yolu’nu tercih edebilir ya da Tokat üzerinden biraz daha bozuk yolları kullanarak il merkezine ulaşabilirsiniz.

İstanbul-Giresun arası araç rotasında 935 kilometredir. Sakarya, Bolu, Samsun ve Ordu güzergahı takip edilerek duraklamalar hariç 11 saat yolculuk ile il merkezine ulaşmanız mümkündür. Takip edilecek rotada ücretli geçişler mevcuttur. 

Ankara üzerinden ile ulaşmak için tercih edilecek üç rota mevcuttur. Bunların arasında 607 kilometre ile en kısa olanı Kırıkkale, Çorum, Merzifon, Samsun rotasıdır. Diğer iki rota daha çok farklı bir rotadan şehre gitmek isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Özellikle Tokat üzerinde ki rota farklı bir seyahat fırsatı sunmaktadır. Ancak yolculuk bu rotayla 10 saate ulaşmaktadır. 

İzmir üzerinden araç ile gelecekler Bursa rotasını takip ederek 1293 kilometreyi 15 saatte, Ankara üzerini takip ederek 1201 kilometreyi gene aynı saatte kat edebilirsiniz. Burada yol kalitesi farkı oluşturmaktadır. 

Kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz, sorunlarınıza anında çözüm bulabileceğiniz oteller Giresun butik oteller sayfamızda yer almaktadır.


Giresun Şehir İçi Ulaşım

Giresun şehir içinde belediye otobüsler, dolmuşlar ve taksiler ulaşım için hizmet vermektedir. Bilet ücretleri 1 – 2 TL arasındadır. Otobüsler iki hat üzerinden hizmet vermektedir. Gün boyu şehir içerisinde dolaşarak insanların gitmek istedikleri yere daha hızlı ulaşmalarına imkan tanımaktadır. 

Otobüs seferleri sabah 6:45’te başlayıp gece 18:45’te son bulmaktadır. O saatlerden sonra taksi hizmetini kullanmak gerekmektedir. Giresun Otogarı’na giderek ilçelere seyahat eden firmalardan yardım almanız mümkündür.  

Giresun'da yeni evlenen çiftlere özel olarak balayınız için en iyi otelleri sizin yerinize Giresun balayı otelleri adresinde tüm detayları ile listeledik.