Gaziantep’ten Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

Gaziantep, zengin mutfağı ve eşsiz gezi noktalarının yanı sıra köklü kültürünü yansıtan pek çok hediyelik ürüne sahiptir. Siz de tatilinizi sonlandırırken, hem kendiniz için anı olacak ürünler satın alabilir hem de sevdiklerinizi bu armağanlarla mutlu edebilirsiniz.

Tarihi ve turistik mekanlara yakın konaklama seçenekleri için Gaziantep otel fiyatları adresinden otelleri inceleyebilirsiniz.


Antep Fıstığı

Antep Fıstığı Antep Fıstığı

Antep Fıstığı, Gaziantep’te ve dünyada birçok tatlı içerisinde bulunan kuruyemişlerin başında gelmektedir. Antep Fıstığı denmesinin asıl sebebi üretiminin ilk olarak Gaziantep’te başlamış olmasıdır. Ağustos ve Eylül ayları arasında Antep Fıstığı’nın tazesi yörede birçok market ve pazarda satılmaktadır.


Menengiç Kahvesi

Menengiç Kahvesi Menengiç Kahvesi

Menengiç Kahvesi, Gaziantep’te deneyip de tadını damağınızda bırakabilecek tatlardan biridir. Özellikle Güneydoğu Anadolu Yöresi’nde üretilen, menengiç ağacının meyvelerinin kurutulması ile elde edilmektedir. Türk kahvesi gibi pişirilen Menengiç Kahvesi’ne su yerine süt konulmaktadır.


Baklava

Baklava Baklava

Gaziantep mutfağının vazgeçilmez tatlısı şehir gezinizde yanınızda götüreceğiniz hediyeliklerin başında gelmektedir. Antep fıstığı ve şerbetin buluşarak leziz bir tat oluşturması sizi ve sevdiklerinizi gezi sonrasında mutlu etmeye devam edebilecektir.

Baklava Gaziantep’in birçok yerinde satılmaktadır. En ünlü Baklava satan mekanların başında Tarihi Elmacıpazarı Güllüoğlu Baklavacısı gelmektedir. Kilogram fiyatı 85 - 90 TL’den başlayan fıstıklı baklava online adreslerinden de sipariş edilebilmektedir.

Gaziantep'in bünyesinde barındırdığı eşsiz güzelliklere şahit olmak için Gaziantep'in gezilecek yerleri yazımıza göz atabilirsiniz.


Kahke

Kahke Kahke

Gaziantep’te en çok tüketilen atıştırmalıklardan biri Kahke’dir. Kandil simidi ve kurabiyeye benzer bir tadı bulunan atıştırmalık nohut mayasından yapılmaktadır. Gaziantep dışında her yerde kolaylıkla bulunmayan Kahke uzun süre dayanabilme özelliğine sahiptir. Buzdolabında yaklaşık 6 ay dayanabilen atıştırmalık, Gaziantep gezisinde alabileceğiniz hediyelik yiyeceklerden biridir.

Kahke, Gaziantep’te birçok pastane ve simitçide satılmaktadır. En bilindik mekanlardan biri Akşam Simitçisi’dir.


Karpuz Çekirdeği

Karpuz Çekirdeği Karpuz Çekirdeği

Diyarbakır ve Mardin’de çoğunlukla yetişen karpuzlardan Gaziantep’te çekirdek elde edilerek kuruyemiş olarak satılmaktadır. Uygun fiyat aralığı ve farklı tat deneyiminden kaynaklı yanınızda götürme imkanınız bulunan kuruyemiştir.

Tuzlanıp fırında kavrulan karpuz çekirdeğini, Gaziantep’teki çarşı, pazar ve marketlerin kuruyemiş reyonlarında ve tezgahlarında bulabilirsiniz. Fiyatı ise markadan markaya değişiklik gösterebilmektedir.


Kutnu Kumaşı

Kutnu Kumaşı Kutnu Kumaşı

Kutnu Kumaşı, Osmanlı Tarihi’nde özel yeri olan kumaşlardan biridir. Padişahların kaftanlarının yapımında kullanılan kumaş yalnızca Gaziantep şehrinde üretilmektedir. Kimi kaynaklara göre Anadolu Selçuklu Devleti’nin hüküm sürdüğü 16. yüzyılda da Kutnu Kumaşı kullanılmıştır.

Günümüzde çanta, perde ve yastık kılıfı olarak kullanılan kumaş tezgahlarda turistlerin ilgisini çekmektedir. Gaziantep’te yöresel el işi ve kumaş satıcılarında satılmaktadır.

Gaziantep'te manzarası ve tarihi yerleri ile sizi büyüleyecek mekanlar için Gaziantep gezi rehberi sayfasını ziyaret etmeyi unutmayın.


Bakır Eşyalar

Bakır Eşyalar Bakır Eşyalar

Gaziantep denildiğinde akla gelen zanaatların başında bakır işlemeciliği gelmektedir. Şehirde bakır işleyen çok sayıda kadın ve erkek bakır ustası bulunmaktadır. Bakırdan yapılma kâse, cezve ve sahanlar en çok ilgi gören seçenekler arasındadır.

Bakır Eşyalar Gaziantep’in Bakırcılar Çarşısı’nda satışa sunulmaktadır. Çok sayıda atölyenin bulunduğu çarşıda ailecek bu işleri yürütenler vardır.


El İşi Pabuç

El İşi Pabuç El İşi Pabuç

Gaziantep’te çok fazla el işi zanaat işiyle uğraşılmaktadır. Türkiye’de birçok yerde unutulmak üzere olan el işi zanaat uğraşları şehirde yaşatılmaya devam etmektedir. Tarihi dükkanlar ve atölyelerde el işi zanaatlarında usta olanlar sabahtan akşama dek çalışmayı sürdürmektedir.

Gaziantep’te deriden yapılma geleneksel “köşker” adındaki pabuçlar ustalık gerektiren zanaatların başındadır. Birden çok hayvanın derisinden üretilen el işi pabuçlar, Gaziantep gezinizin sonunda yanınızda götürebileceğiniz hediyelik eşyalar arasındadır.

Gaziantep’te Hayri Usta, El İşi Pabuç zanaatına yıllarını vermiş çekirdekten yetişme ustalardan biridir. Hatta ünü uluslararası çapta yayılmış olduğundan Truva ve Harry Potter filmlerinde kullanılan yemeniler Hayri Usta’nın elinden çıkmıştır.


Sedef İşleri

Sedef İşleri Sedef İşleri

Sedef İşleri, Gaziantep şehri ile özdeşleşmiş bir diğer zanaattır. Sedef; midye ve istiridye vb. deniz hayvanlarının kabuk kısmındaki pırıltılı maddeden elde edilmektedir. Bulunması ve işlemesi zor olan bu el sanatını yapanlara “sedefkar” denilmektedir.

Genellikle mescit ve saray gibi mimari yapılarda, mobilyalar ve silah kabzalarının yapımında Sedef kullanılmaktadır. Asırlardan bu yana yapılmakta olan Sedef İşleri, Gaziantep gezinizde yanınıza alabileceğiniz hediyelik eşyalardan biri olabilir.

Gaziantep'te yılbaşı gecelerinde keyifli vakit geçirebileceğiniz en iyi otelleri sizin yerinize Gaziantep yılbaşı otelleri adresinde listeledik.


Gaziantep’te Alışveriş


Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar Çarşısı Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar Çarşısı’nın inşa edildiği tarih 19. yüzyıla dayanmaktadır. Otantik bir havası olan çarşıda yüzlerce dükkan bulunmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere çarşıda bakır işçiliğinin sergilendiği el atölyeleri ve dükkanlar hizmet vermektedir.

Gaziantep’te merkeze yakın bir yerde olan çarşıya ulaşım kolaylıkla sağlanabilmektedir. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı Durağı’na tramvay ile geldikten sonra Eski Saray Caddesi’ne doğru yürümek gerekmektedir.


Zincirli Bedesten

Zincirli Bedesten Zincirli Bedesten

Türkiye’nin en eski tarihine sahip olan bedesten ayrıca görkemli ve gösterişlidir. 1700’lü yıllarda Darendeli Hüseyin Paşa tarafından yaptırılmıştır. Bedesten içerisinde baharatçılar ve hediye eşyalarının satıldığı dükkanlar bulunmaktadır.

Sedef, bakır işleri ile tatlı ve baharatlar satışa sunulmaktadır.


Sanko Park Alışveriş Merkezi

Sanko Park Alışveriş Merkezi Sanko Park Alışveriş Merkezi

Sanko Park Alışveriş Merkezi, Gaziantep’in şehrinin merkezindedir. Ulaşım konusunda kolaylığı ile şehirde yaşayan ve şehir dışından gelenlerin uğradıkları alışveriş adreslerinden biridir. AVM içerisinde birçok markanın mağazası bulunmaktadır. Ayrıca kafe ve restoranlar ile gelen ziyaretçilere dinlenip bir şeyler yeme imkanı sunulmaktadır.


Baharatçılar ve Yemeniciler Çarşısı

Baharatçılar Çarşısı Baharatçılar Çarşısı

Baharatçılar ve Yemeniciler Çarşısı, giyim ve yemeni işlerinin satışa sunulduğu bir yerdir. Antep Yemenisi, birbirinden değişik tat ve kokuya sahip baharatlar bu çarşıdaki dükkanlarda satılmaktadır.

Baharatçılar ve Yemeniciler Çarşısı Bakırcılar Çarşısı ile bitişik bir konumdadır.

Doğal şifa ve huzurun merkezi olan termal otellerde keyifli vakitler geçirebileceğiniz konaklama seçenekleri Gaziantep termal oteller sayfasında yer almaktadır.


Elmacılar Pazarı

Elmacılar Çarşısı Elmacılar Çarşısı

Elmacılar Pazarı yöredeki halk tarafından Almacılar Pazarı adıyla anılmaktadır. İçerisinde salça, baharat ve yöreye özgü tatların satışa sunulduğu dükkanlar bulunmaktadır. Gaziantep’in yerel tatlarından biri olan kurutulmuş patlıcan Elmacılar Pazarı’nda turistler tarafından en çok rağbet gören lezzetlerden biridir.

Elmacılar Pazarı’na en kolay gidiş yöntemi tramvay ile sağlanmaktadır. Tramvay ile 25 Aralık Devlet Hastanesi Durağı’nda inip Elmacılar Pazarı’na ulaşabilirsiniz.