Gaziantep Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Gaziantep, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndedir. Büyükşehir özelliği taşıyan kent, sanayi ve tarım faaliyetleri sayesinde bölgenin en gelişmiş yerlerinden biridir. Tarım ve ticaret nedeniyle şehirde ulaşım ağı da oldukça gelişmiştir.

Gaziantep batıda Osmaniye, güneybatıda Hatay, kuzeydoğuda Adıyaman, doğuda Şanlıurfa, kuzeyde Kahramanmaraş ve güneybatıda Kilis illeri ile komşudur. Suriye’ye sınır komşusu da olan şehir Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi arasında kalmış olduğundan stratejik bir öneme de sahiptir.

Uygun fiyatları ile her bütçeye hitap eden konaklama hizmetleri için Gaziantep hotel sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Gaziantep’e Havayolu ile Ulaşım

Gaziantep Oğuzeli Havalimanı 1976 yılında hizmete girmiştir. Şehrin merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta olan havalimanı Gaziantep’in güneydoğusundadır. Sivil kategorideki havalimanına ulaşım taksi veya HAVAŞ araçları ile sağlanmaktadır.

Türkiye’nin birçok noktasından Gaziantep Oğuzeli Havalimanı’na iniş sağlanabilmektedir.

Gaziantep'te tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve daha fazlası için Gaziantep'te gezilecek yerler yazısına uğramayı unutmayın.


Gaziantep’e Tren ile Ulaşım

Gaziantep’te 1954 yılında tren seferleri başlamıştır. Her gün Adana, Ankara, Bilecik, Elazığ, İstanbul, Kahramanmaraş, Malatya ve Osmaniye güzergahlarına tren seferleri yapılmaktadır. Gidilen güzergaha göre tren biletinin fiyatı değişiklik göstermektedir.


Gaziantep’e Otobüs ile Ulaşım

Gaziantep’e Türkiye’nin her yerinden otobüs seferi bulunmaktadır. Kimi şehirlerden aktarmalı seferler düzenlense de genellikle birçok şehirden direkt otobüs seferi bulunabilmektedir.

Gaziantep ile Adana arasında yolculuk 3 saat sürmektedir. Gaziantep-Adana sefer yolculuğunun ücreti 30 - 40 TL’dir.

Gaziantep ile Ankara arasında otobüs yolculuğu 9 saat 30 dakika sürmektedir. Gaziantep-Ankara sefer yolculuğunun ücreti 85 - 95 TL’dir.

Gaziantep ile Kahramanmaraş arasında otobüs yolculuğu 1 saat 30 dakika sürmektedir. Gaziantep-Kahramanmaraş sefer yolculuğunun ücreti 15 - 20 TL’dir.

Gaziantep ile Osmaniye arasında otobüs yolculuğu 2 saat sürmektedir. Gaziantep-Osmaniye sefer yolculuğunun ücreti 25 - 30 TL’dir.

Gaziantep ile Hatay arasında otobüs yolculuğu 3 saat sürmektedir. Gaziantep-Hatay sefer yolculuğunun ücreti 35 - 40 TL’dir.

Bu seçeneklerin yanı sıra büyük şehirlerin tamamından her gün otobüs seferleri düzenlenmekte olup, bilet ücretleri firmaya ve kalkış noktasına göre belirlenmektedir.

Gaziantep'te görkemli ve sizi başka diyarlara götürecek yerler için Gaziantep gezi rehberi sayfamıza uğramayı unutmayın.


Gaziantep’e Özel Araç ile Ulaşım

Gaziantep’e ülkemizin tüm şehirlerinden özel araçla ulaşım mümkündür. Navigasyon uygulamaları en konforlu rotayı bulmanıza olanak sunmaktadır.

Gaziantep ile Adana arası 206 km’dir. Özel araçla seyahat etmek isteyenler için yolculuk yaklaşık 3 saat sürmektedir.

Gaziantep ile Ankara arası yaklaşık 673 km’dir ve özel araçla ulaşım yaklaşık olarak 9 saat 30 dakika sürmektedir.

Hatay ile Gaziantep arası 196 km’dir ve özel araçla ulaşım sağlamak için yolculuk 2 saat 45 dakika sürmektedir.

Gaziantep ile Kahramanmaraş arası 80 km’dir ve özel araçla seyahat yaklaşık 1 saat 10 dakika sürmektedir.

İstanbul Gaziantep arası mesafe 1147 km olup, bu yolculuk ortalama 12 saat 30 dakikada tamamlanmaktadır.

Aileniz ile birlikte keyifli bir tatil geçirmek için Gaziantep'te yer alan tüm otellerin listesine ulaşmak için Gaziantep aile otelleri sayfamıza göz atabilirsiniz.


Gaziantep Şehir İçi Ulaşım

Gaziantep’te şehir içinde ulaşım imkanları büyükşehir özelliğinden dolayı oldukça gelişmiştir. Halk ve belediye otobüsleri ile minibüs ve tramvay gibi toplu taşıma araçları Gaziantep gezisini kolaylaştıran unsurlardandır.

Sarı ve mavi renkteki halk otobüsleri belediyenin işletmiş olduğu toplu taşıma araçlarıdır. Gaziulaş tramvay ve belediye otobüslerini işleten bir sistem olup şehir içi ulaşımında kolay ve ucuz seçenekler arasında yer almaktadır. Kart27 ile tramvay ve belediye otobüsleri içinde indirimli seyahat edilmektedir. Şehir içinde birçok noktada Kart27 satılmaktadır.

Gaziantep’te toplu taşıma araçlarından olan taksi, minibüs ve dolmuşlar haricinde diğer toplu taşıma araçlarında nakit para geçerli değildir. Özel kart veya tek seferlik biniş kartı almak gerekmektedir.

Havalimanından şehir içerisine ulaşabilmek için HAVAŞ araçları kullanılmaktadır. Havalimanı ile Gaziantep’in merkezi arasındaki mesafe yaklaşık 20 km’dir.

Gaziantep'te plaja yakın lüks hizmetleri ile her türlü imkanları sağlayan oteller için Gaziantep lüks oteller sayfamızı kontrol edebilirsiniz.