Gaziantep'te Yapılacaklar

Gaziantep, ülkemizin en tarihi ve turistik yerlerinden biridir.“Doğu’nun Paris’i” olarak adlandırılan eşi benzeri olmayan şehri ziyaret edenler için yapılması gereken birçok şey bulunmaktadır. Gaziantep’e özgü olan medeniyetlerin kazandırdığı zenginlikler, mutfak, doğal güzellikler ve günümüzde yapılmış olan mimari çalışmalar şehrin güzelliklerini oluşturmaktadır.

Burada tarihi keşfetmekten doğal hayatın keşfine kadar yapılacak birçok aktivite bulunmaktadır. Şehrin yalnızca gezilmesiyle yörenin keşfedilmesi olanaksız olduğu için yapılması gerekenleri de deneyimlemeniz önerilmektedir.

Bakırcılar Çarşısı’nda atölyelerden çıkan bakır araç ve gereçleri görmeden, Tarihi Tahmis Kahvecisi’nde menengiç aromalı kahve içmeden, yöreye has olan kebap ve baklavanın tadına bakmadan Gaziantep seyahatiniz eksik kalacaktır.

Hafta sonu tatilinizde ailenizle birlikte rahat konaklama imkanları sağlayan otelleri ekibimiz sizin için Gaziantep bölgesi otelleri sayfasında listeledi.


Dünya’nın En Büyük 3. Hayvanat Bahçesini Gezin: Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Gaziantep Hayvanat Bahçesi, içerisinde yaklaşık 250 tür hayvan barınmaktadır. Hayvanlara ilgi ve merakınız varsa mutlaka hayvanat bahçesini görmeye gitmelisiniz.

Hayvanat bahçesine yetişkin girişi 7 TL, öğrenci girişi ise 3,50 TL’dir.


Dünya’nın En Büyük Mozaik Müzelerinden Birini Ziyaret Edin: Zeugma Müzesi

Zeugma Müzesi Zeugma Müzesi

2011 yılında ziyaretçilere açılmış olan Zeugma Müzesi Gaziantep’te gezilip görülebilecek yerlerin başındadır. Müze içerisindeki “Çingene Kızı” mozaiği ise en değerli parçalardan biridir ve bu parçayı görmeye her yıl binlerce yerli ve yabancı turist gelmektedir. Siz de Gaziantep’in tarihini yakından öğrenmek için bu parçayı görmeye müzeye gidebilirsiniz.

Müze haftanın her günü ziyaretçiye açıktır. Yaz ve kış mevsimlerinde açılış-kapanış saatleri değişmektedir. 15 Nisan-2 Ekim arasında 09.00-19.00 arası, 3 Ekim-14 Nisan arasında ise 09.00-17.00 arası gezilebilmektedir. Müzeye giriş 15 TL’dir. Müzekart+’a özel 1 yıllık giriş ücretsizdir.

Gaziantep'te eski tarihi yapılardan tutun görkemli ve nefes kesen yerler için Gaziantep'in gezilecek yerleri yazımızı ziyaret edin.


Yöresel El Sanatlarını Görün: Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar Çarşısı Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep’te yoğun olarak bakır işlemeli eşyalar ve aletler kullanılmaktadır. Yörenin kültürel değeri haline gelmiş olan bakır işlemeli eşyalar hemen hemen her evde bulunmaktadır.

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı’nda bakırdan yapılma sürahi, sahan, cezve, çaydanlık vb. ürünler üretilmektedir. Bakır dövme seslerinin yükseldiği Bakırcılar Çarşısı’na mutlaka uğramanız önerilmektedir.

Gaziantep'te tatilde dinlenmek, kışa hazırlanmak ve bedenen rahatlamak için Gaziantep gezi rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Şehrin Özel Lezzetlerini Keşfedin: Gaziantep Baklavası

Meşhur Gaziantep Baklavası Meşhur Gaziantep Baklavası

Gaziantep denilince akla ilk gelen mutfağıdır. Birbirinden lezzetli yemeklerin yapıldığı, ünü sınırları aşan Gaziantep Mutfağından çıkan baklava ve kebabın tadına bakmadan gezinizi noktalamayın. Yöreye özgü bu lezzetleri yörenin en meşhur mekanlarında yiyebilme imkanınız bulunmaktadır.

Gaziantep'te lüks bir konaklama deneyimi yaşayabileceğiniz Gaziantep 3 yıldızlı oteller listemize uğramayı unutmayın.


Menengiç Kahvesi İçin: Tahmis Kahvecisi

Tahmis Kahvecisi Tahmis Kahvecisi

Güneydoğu Anadolu’da yetişen menengiç ağacının meyvelerini kurutup kavurarak menengiç kahvesi elde edilmektedir. Yöreye özgü aromalı kahve olan menengiç kahvesi Türk kahvesi gibi pişirilip sunulmaktadır. Su yerine süt konularak pişirilen kahve yörenin damak zevkini tatma fırsatı sunmaktadır.

Tarihi Tahmis Kahvecisini ziyaret ettiğinizde Gaziantep’te farklı bir yeri olan menengiç kahvesini tatmanız mümkündür. Şehri gezerken menengiç kahvesi içmek için Tarihi Tahmis Kahvecisi’nde mola verebilirsiniz.


Atatürk’ün Nüfusa Kayıtlı Olduğu Yeri Mutlaka Görün: Tarihi Bey Mahallesi

Tarihi Bey Mahallesi Tarihi Bey Mahallesi

Atatürk Selanik’te doğup büyümüş olmasına rağmen Türkiye’de resmi olarak Gaziantep’in Bey Mahallesi’ne kayıtlıdır. Mahallede tarihi ve kültürel dokunun oluşmasında 1500’lü yıllarda inşa edilmiş olan taş evler önemlidir. Daha sonrasında taş evler restore edilerek lüks restoranlara dönüştürülmüştür. Siz de Atatürk’ün nüfusa kayıtlı olduğu Tarihi Bey Mahallesi’ni mutlaka gezi listenize eklemelisiniz.

Gaziantep'te lüks mimari tasarımları ile eşsiz açık büfe kahvaltı sunan havuzlu ve aquapark otellerin listesini Gaziantep aquapark otelleri sayfamızda bulabilirsiniz.


Bilim Meraklılarına Öze: Gezegen Evi ve Bilim Merkezi

Gaziantep Gezegen Evi ve Bilim Merkezi Gaziantep Gezegen Evi ve Bilim Merkezi

Gezegen Evi ve Bilim Merkezi 5000 m2’lik alana kurulu olup burada bilimsel eserler sergilenmektedir. Bilim meraklısı iseniz veya çocuğunuz ile Gaziantep’e geldiyseniz Gezegen Evi’ne mutlaka uğramanız önerilmektedir. Uzay, astronomi ve bilimsel araçlara dair bilgiler veren merkezde eğlenerek öğrenme imkanınız bulunmaktadır.

Gaziantep Gezegen Evi ve Bilim Merkezi’ne giriş ücretsizdir. Haftanın her günü açık olan merkez saat 10:00 ile 18:00 arası gezilebilmektedir.