Gaziantep Doğal Güzellikleri

Gaziantep, tarihi ve turistik güzelliklerin yanı sıra birçok doğal güzelliğe sahip şehirlerden biridir. Tabiatla baş başa kalmak isteyenler veya günü birlik aktivitelerle eğlence arayanlar Gaziantep şehrindeki doğal güzellikleri keşfetmektedir.

Şehirde akan Fırat Nehri, doğal ormanlar ve yaylalar doğal güzelliklerini oluşturmaktadır. Şehirde deniz yoktur ancak Alleben Gölet’i bu ihtiyacı karşılayabilmektedir. Her yıl şehir dışından binlerce ziyaretçi şehrin tarihi güzelliklerinin yanı sıra bu doğal güzelliklerde vakit geçirmeye ve keşfetmeye gelmektedir.

Günübirlik eğlenceleriniz için uygun fiyatları ile sizi mutlu edecek oteller için Gaziantep otel fiyatları sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.


Fırat Nehri

Fırat Nehri Fırat Nehri

Fırat Nehri, Erzurum’un Dumlu Dağı’ndan doğup Basra Körfezi’ne 128 km kaldığında Dicle Nehri ile birleşip denize dökülmektedir. Dünya’nın en uzun nehirleri arasında olan nehir, Gaziantep’ten de geçmektedir.

Gaziantep’in Araban İlçesi’nden Şanlıurfa’nın Halfeti İlçesi’ne Fırat Nehri üzerinden sağlanan araçlar için feribot seferleri bulunmaktadır. Nehrin çevresi birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yaptığı için şehir içindeki ve dışından gelen ziyaretçileri etkilemektedir.


Alleben Göleti

Alleben Göleti Alleben Göleti

Allaben Göleti, 175 bin metrekarelik alana sahip bir sosyal yaşam alanıdır. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenleme ve bakımı yapılan gölet Gaziantep için denizin yokluğunu unutturmaktadır.

Gölet etrafında gündüzleri piknik yapma, aquapark ve havuzlarda yüzme olanakları bulunmaktadır. Spor ve sosyal tesislerin varlığı ile gezmek isteyenlere değişik deneyimler sunan sosyal yaşam alanında bungalov evlerinde konaklama imkanı da sunulmaktadır.

Alleben Göleti, Gaziantep’in Şehitkamil İlçesi’ndedir.

Gaziantep'te birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerlerde keyifli vakit geçirmek için Gaziantep'in gezilecek yerleri yazımıza göz atabilirsiniz.


Hızır Yaylası  

Hızır Yaylası Hızır Yaylası

Hızır Yaylası, Gaziantep’in Altınüzüm Beldesi’ne yaklaşık 20 km uzaklıktadır. Bölge 1994 yılında turizm bölgesi olarak ilan edilmiştir. Yayla bünyesinde renk renk açan çeşitli kır çiçekleri ve dağ laleleri ilgi çekmektedir.

İslâhiye -Altınüzüm yolu üzerinden yaylaya ulaşım sağlanabileceği gibi Osmaniye’den de ulaşım sağlanabilmektedir. Yaylada doğa yürüyüşü ve doğa ile baş başa kalabilme imkanı bulunmaktadır.


Dülükbaba Ormanı

Dülükbaba Ormanı Dülükbaba Ormanı

Dülükbaba Ormanı, Gaziantep’in merkezine yaklaşık 4 km uzaklıktadır. Karaçam ve sedir ağaçlarından oluşan orman içerisinde doğa yürüyüşleri, kamp kurma ve piknik yapma alanları vardır. Yakın zamanda orman içerisine bir de botanik gölet yapılmıştır.

Orman içerisinde dinlenme yeri de bulunmaktadır. İçerisindeki peyzaj düzenlemeleri gezip görenlerin ilgisini çekmektedir.

Dülükbaba Ormanı’nın yakınlarında bir de mesire alanı vardır. Bu mesire alanına giriş ise ücretlidir. Dülükbaba Mesire alanına otomobil girişi 5 TL, yaya girişi ise 1 TL’dir.

Gaziantep'te binlerce yıllık tarihi yerler ile sizi geçmişe götürecek yerler için Gaziantep gezi rehberini inceleyebilirsiniz.


100. Yıl Atatürk Kültür Parkı

100. Yıl Atatürk Kültür Parkı 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı

100. Yıl Atatürk Kültür Parkı, Gaziantep’in en kadim parklarından biridir. İçerisinde belediye tarafından yapılmış olan yürüyüş yolları, bisiklet parkurları, çocuk parkları, çay bahçeleri ve kitap köşeleri Gezip görmeye gelenlerin dolu dolu vakit geçirmesini sağlamaktadır.

Uluslararası Park ve Rekreasyon Yönetim Federasyonu üyesi olan park, “dünyanın en özellikli parkı” ilan edilerek kalitesini ortaya koymuştur.

100. Yıl Atatürk Kültür Parkı, Değirmiçem Mahallesi, Gazi Muhtar Paşa Bulvarı, Şehitkamil İlçesi’ndedir.


Karpuzatan Mesire Yeri

Karpuzatan Mesire Yeri Karpuzatan Mesire Yeri

Karpuzatan Mesire Yeri, Gaziantep’in Oğuzeli İlçesi’ndedir. Mesire alanı sakin ve dinlendirici bir atmosfere sahiptir. Genellikle hafta sonları ziyaretçilerin uğrak alanıdır. Rahat ulaşım imkanı olduğundan yerli sakinler kadar şehir dışından gelenlerin de ilgisini çeken bir bölgedir.

Mesire yerinde alabalık tesisleri, restoran ve yüzme havuzu bulunmaktadır. Ayrıca ailecek kolaylıkla piknik yapılabilecek ve sporla uğraşılacak ortam mevcuttur.

Gaziantep'te birçok aktiviteyi içerisinde barındıran ihtişamlı otelleri sizin için Gaziantep 5 yıldızlı oteller sayfasında listeledik.


Burç Ormanları

Burç Ormanları Burç Ormanları

Burç Ormanları, Gaziantep’in Şahinbey İlçesi’nin yakınında bulunan 350 hektar ağaçlık alandır. Ağaçlık alan içerisinde mesire yerleri, piknik kurma ve spor yapma olanakları bulunmaktadır.

Burç Ormanları’na ulaşım Gaziantep Hayvanat Bahçesi içerisinden olmaktadır. Şehrin merkezinden ormanlık alana toplu taşıma araçları hareket etmektedir.


Sof Dağı Yaylası

Sofa Dağı Yaylası Sofa Dağı Yaylası

Sof Dağı Yaylası, Gaziantep’in en yeşil alanlarından biridir. Gaziantep şehir merkezine yaklaşık 32 km uzaklıkta olan yayla özellikle hafta sonları çevre şehirlerden gezmeye gelenlerin ilgisini çekmektedir.

Yayla içerisinde doğa yürüyüşü yapma, kamp kurma ve piknik yapma imkanları bulunmaktadır. Yaylanın ekosistemi oldukça geniştir ve oksijen miktarı fazladır. Yaylada 124 çeşit hayvan, 267 tür bitki türü bulunmaktadır.

Kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz, sorunlarınıza anında çözüm bulabileceğiniz oteller Gaziantep butik otelleri sayfamızda yer almaktadır.


Tahtaköprü Baraj Gölü

Tahtaköprü Baraj Gölü Tahtaköprü Baraj Gölü

Tahtaköprü Baraj Gölü, Gaziantep’in İslâhiye İlçesi’ne bağlı Yesemek, Ortaklı, Aşağıbilenler ve Ağalarobası köyleri içerisindedir. Baraj gölü, kuşların göç yolları üzerinde olduğu için kuşların barınma ihtiyacını karşılamaktadır.

Yaban Hayatı Geliştirme Sahası amacıyla baraj gölünde suni ağaçlandırma çalışmaları yapılmıştır. Kızılçam ağaçları ve sazlıklarla kaplı alanlar göl çevresini doğal güzelliğe çevirmiştir.