Gaziantep Mutfağının Meşhur Yemekleri

Gaziantep’in mutfağı Türkiye ve dünyadaki en zengin mutfakların başındadır. Eski çağlardan günümüze dek birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehrin mutfağında da birçok uygarlığa ait izler görülmektedir.

Gaziantep denildiğinde akla ilk gelenler arasında lezzetli yemekleri ve tatlıları gelmektedir. Şehri ziyarete gelenler mutfağının lezzetini tatmak için birçok imkana sahiptir. Et yemeklerinin farklı baharatlar ile harmanlanması, tatlıların şerbetler ve yörede yetişen Antep Fıstığı ile süslenmesi damakta farklı deneyimler oluşturmaktadır. Yörede yapılan ve en meşhur olan yemekler; Katmer, Ali Nazik Kebabı, Menengiç Kahvesi ve Beyran Çorbası’dır.

Gaziantep'te açık büfe imkanlarıyla bütçe dostu oteller için Gaziantep otel sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


Patlıcan Kebabı

Patlıcan Kebabı Patlıcan Kebabı

Gaziantep mutfağında kebabın birçok çeşidi bulunmaktadır. Onlardan biri de Patlıcan Kebabı’dır. Özel seçilen patlıcanlar ile etlerin aynı şişte köz ateş üzerinde pişirilmesi ve zerzevat ile sunulması Patlıcan Kebabı’nın eşsiz lezzetini ortaya çıkarmaktadır.

Bu lezzeti tatmak isteyenler için Gaziantep’te Çulcuoğlu isimli mekan öne çıkmaktadır. Bulgur pilavı, cacık, salata ve ayran ile Patlıcan Kebabı’nı sunan Çulcuoğlu Lokantası uygun fiyatlı menüye sahiptir.


Küşleme

Küşleme Küşleme

Küşleme yemeğinin adı gibi kendisi de pek bilinmemektedir. Koyunun omurgasında bulunan yaklaşık 15 santimlik sinirleri olmayan et, Küşleme olarak anılmaktadır. Şehrin en sevilen lezzetlerinden biridir.

Sebzeli kebap ve isotu bol salata ile ikram edilen yemeğin bulunabileceği adreslerden biri Kebapçı Halil Usta’dır.

Gaziantep'te manzaraları ile sizi büyüleyecek ihtişamlı yerler için ekibimizin hazırladığı Gaziantep'te gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


Beyran Çorbası

Beyran Çorbası Beyran Çorbası

Beyran Çorbası, Gaziantep kültürü ile beslenmeyenler için ağır ara sıcaklardan biridir. Bu çorbanın yoğun besin deposu olması çorbaya başka bir önem katmaktadır. Çorba et suyuyla yapılmakta olup içerisine pirinç, et, sarımsak, bol acı ve iç yağı konulmaktadır. Sabahları Antep’te yaşayanların kahvaltısını oluşturan çorba günün erken saatlerinde çarşıdaki lokantalarda servis edilmektedir.

Kelebek Lokantası, Beyran Çorbası’nın tadına bakmak isteyenler için ideal adreslerden biridir. Gaziantep’te standart üstü fiyatı bulunan lokanta yerli halk ve ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi görmektedir.


Menengiç Kahvesi

Menengiç Kahvesi Menengiç Kahvesi

Yabani fıstık ağacının meyvelerinden üretilmekte olan menengiç, Türk kahvesi gibi pişirilerek aromalı bir kahve tadı vermektedir. Gaziantep ve civarında meşhur olan Menengiç Kahvesi, yoğun ve farklı bir lezzet deneyimi sunmaktadır.

Gaziantep’te Menengiç Kahvesini içmek isteyenler ve bu deneyimi yaşamak isteyenler Tahmis Kahvesi’ni tercih etmektedir.

Gaziantep'te muhteşem manzaraları ile sizi farklı diyarlara götürecek gezi rehberi için Gaziantep gezi rehberi sayfamıza uğramayı unutmayın.


Nohut Dürüm

Nohut Dürüm Nohut Dürüm

Nohut Dürüm, kentin yerlileri tarafından gündelik fastfood olarak görülen yiyeceklerden biridir. Pide içerisine konulmuş olan nohut, yeşillik ve limon ile hazırlanan dürüm oldukça tercih edilen lezzetlerdendir. Ancak içerisinde nohut barındıran yemeğin fazla tüketilmesi azot miktarının artmasına neden olabileceği için yerken dikkatli ve ölçülü olmak gerekmektedir.

Gaziantep’te Nohut Dürümü’nün yenilebileceği birçok mekan bulunmakta olup, tercih edilenlerin başında Recep Usta gelmektedir.


Ali Nazik Kebabı

Ali Nazik Kebabı Ali Nazik Kebabı

Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kebap çeşitleri son derece lezzetli olup, her yörenin kendine özgü yorumu bulunmaktadır. Kıyma veya kuşbaşı ile yapılan yemek sarımsaklı yoğurt ve üzerinde tereyağlı sos ile servis edilmektedir.

Ali Nazik Kebap’ının Gaziantep’te tadına bakmak isteyenlerin favori mekanı İmam Çağdaş Kebap ve Baklava Salonu’dur.

Gaziantep'te yeni evlenen çiftler için romantik balayı tatili seçenekleri Gaziantep balayı otelleri sayfasında yer almaktadır.


Baklava

Baklava Baklava

Gaziantep’in eşsiz tatlılarından biri de baklavadır. Hamur, şerbet ve fıstığın enfes birleşimi baklava tatlısını ortaya çıkarmıştır. Gaziantep’in neredeyse her mahallesinde, her özel gününde bu tatlı tüketilmektedir.

Gaziantep’te baklava yenilebilecek mekanların başında Çelebioğulları gelmektedir. Birçok mekanın adının sonunda -oğulları yazmaktadır. Bunun sebebi de babadan oğula baklava tatlısının geleneğini ve işletmeciliğinin sürdürülmesidir.


Katmer

Katmer Katmer

Katmer tatlısı el açması yufka ile yapılan el emeği isteyen lezzetlerden biridir. Yöreye özgü bir tatlı olan Katmer’in bol fıstık ve kaymak eşliğinde sunulmaktadır. Mideyi yormaması için yanında süt ikram edilmektedir.

Katmer tatlısının lezzetine bakmak isteyenler için Katmerci Zekeriya Usta vazgeçilmez adreslerin başında gelmektedir. Kaymaksız Katmer tatlısının porsiyonu 30 - 35 TL’den başlamaktadır.

Gaziantep'te aileniz ile bir arada keyifli, konforlu ve güvenli bir tatil geçirebileceğiniz otellerin listesi Gaziantep aile otelleri sayfamızda yer almaktadır.


Batma Kaymak

Batma Kaymak Batma Kaymak

Batma Kaymak, Gaziantep mutfağında genellikle bahar mevsiminde sunulan tatlardan biridir. Bahar mevsiminde doğum yapmış olan ineklerin sütlerinden elde edilen kaymak farklı bir lezzete ve kıvama sahip olmaktadır.

Lavaş üzerine sürülen kaymağın yanında bal veya şeker sunularak ikram edilmektedir. Batma Kaymak lezzetini merak edenler için en iyi adreslerden biri Orkide Pastanesi’dir.