Gaziantep Aktiviteleri


Gaziantep, tarihi ve mutfağının zenginliği ile ulusal ve uluslararası alanda ün yapmış şehirlerin başında gelmektedir. Ancak tarihi ve mutfak zenginliğinin yanı sıra şehirde doğal güzellikler de bulunmaktadır.

Gaziantep’te tarihi ve doğa gezisini daha güzel hale getirebilmek adına yapılabilecek birçok aktivite bulunmaktadır. Şehirden uzakta sessiz ve sakin alanlarda yapılabilecek aktiviteler gibi şehrin merkezinde düzenlenen festival ve şenliklere katılarak zamanınızı güzel geçirme imkanınız vardır.

Dağcılık, macera severlere hitap edebilen aktivitelerden biridir. Doğa içerisinde uzun zaman geçirmek isteyenler çadır ve karavan kampı ile doğa yürüyüşü yaparak şehrin tadını iyice alabilmektedir.

Gaziantep'te gezilecek muhteşem yerlere yakın uygun fiyatlı konaklama hizmetleri için Gaziantep otelleri listemize göz atabilirsiniz.


Çadır ve Karavan Kampı: Hızır Yaylası

Hızır Yaylası Hızır Yaylası

Gaziantep’te doğa içerisinde konaklamak ve eğlenceli zaman geçirmek isteyen kamp tutkunları için en ideal adreslerden biri Hızır Yaylası’dır. 1994 yılında Turizm Merkezi ilan edilen yayla doğa ile baş başa kalmanıza imkanı sunmaktadır. Çadır ve karavan kampı için eşsiz noktalardan biridir.

Hızır Yaylası, Gaziantep’in Altınüzüm Beldesi’ne yaklaşık 20 km uzaklıktadır.

Gaziantep'e uğradığınızda gezilmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı. Gaziantep'te gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


Doğa Yürüyüşü: Dülükbaba Ormanı

Dülükbaba Ormanı Dülükbaba Ormanı

Dülükbaba Ormanı, Gaziantep’te doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için alternatifler arasındadır. 306 hektarlık alana sahip olan orman, tabiat parkı statüsündedir. Tabiat parkı içerisinde bir de antik kent ve tapınak bulunmaktadır. Parkta tarih ve doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için yürüyüş parkurları hizmet vermektedir.

Şehitkamil Belediyesi tarafından 1 km uzunluğunda yürüyüş parkuru düzenlenmiştir. Orman içerisinde yürümek isterseniz grup halinde düşük tehlikeli şekilde doğa yürüyüşü gerçekleştirmeniz mümkündür.

Dülükbaba Tabiat Parkı’na giriş yayalar için 1 TL olup, araçlar içinse 5 TL’den başlamaktadır.

Gaziantep'te aileniz ile birlikte güzel bir vakit geçirmek için ekibimizin hazırlamış olduğu Gaziantep gezi rehberi sayfasını incelemeyi unutmayın.


Gaziantep Festivalleri

Gaziantep Müzik Festivali Gaziantep Müzik Festivali

Gaziantep’te her sene düzenli veya tek seferliğe mahsus olmak için birçok şenlik ve festival düzenlenmektedir. Şehri ve yöre halkını yakından tanımak isterseniz şenlik ve festivallere katılıp Gaziantep gezinizi eğlenceli kılmanız mümkündür. Şehirde her sene düzenli olarak düzenlenen festival ve şenlikler;

  • Hıdırellez Şenlikleri (Mayıs )
  • İslahiye Üzüm, Biber ve Kültür Festivali (Mayıs)
  • Oğuzeli Nar ve Kültür Festivali (Eylül)
  • Fıstık Festivali (Eylül)
  • Cumhuriyet Kupası Aba Güreşleri (29 Ekim)

şeklindedir.

Gaziantep'te her bütçeye uygun fiyatları ile rahat konaklama hizmetleri sunan yerler için Gaziantep pansiyon sayfamıza göz atabilirsiniz.


Tırmanış: Ardıl Kanyonu

Ardıl Kanyonu Ardıl Kanyonu

Gaziantep’in Araban İlçesi’ne bağlı Köklüce Köyü kaya tırmanışına uygun rotalara sahiptir. Köy içerisinde Ardıl Kanyonu, kireç taşlarının yıllar içerisinde oyulmasıyla oluşmuş doğal bir kanyondur. Fırat Nehri’ne dökülen Ardıl Çayı kanyon içerisinden akmaktadır.

Gaziantep’te dağcılık ve tırmanış faaliyetleri ile uğraşanların en çok uğradığı noktalardan biri olan kanyon sarp kaya duvarlarına sahiptir.


Atıcılık ve Avcılık: Sarıbaş Köyü

Ateşli silahlarla yapılan atıcılık ve avcılık aktiviteleri Gaziantep’te çokça yapılmaktadır. Kaynağı avcılığa dayanan atıcılık sporu için Gaziantep’te tesis bulunmaktadır. Şahinbey’deki Sarıbaş Köyü’ne bağlı Sosyal Tesis, atıcılık yapmak isterseniz uygun yerlerden biridir.

Gaziantep'te lüks hizmetleri ile her türlü imkanları sağlayan oteller için Gaziantep 5 yıldızlı oteller sayfamızı kontrol edebilirsiniz.