Denizli’nin Meşhur Yemekleri

Ege Bölgesi’nde bulunan Denizli’ye ait birçok meşhur yerel lezzet bulunmaktadır. Kendine özgü zengin mutfağı ile şehir bulunduğu bölgede mutfağı ile fark yaratmaktadır. Hamur işi, et yemekleri, sebze yemekleri ve tatlılarla onlarca çeşit yöresel lezzet sofraları süslemektedir.

Şehrin yüzlerce yıllık tarihi ile zenginleşen mutfağında çok fazla lezzet kendini duyurmayı başarmıştır. Şehrin ekonomik uğraşları ve coğrafi koşulları da Denizli mutfağını etkilemiştir. En önemli lezzetleri arasında Leyen Böreği, Çaput Aşı, Biber Tatarı ve Çiğ Dolma yer almaktadır.

Günübirlik eğlenceleriniz için uygun fiyatları ile sizi mutlu edecek oteller için Denizli otel fiyatları sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.


Keşkek

Keşkek Keşkek

Keşkek yemeği Türkiye’nin hemen hemen her yöresinde yapılan lezzetlerden biri olsa da, Denizli yöresinde kullanılan malzemeler ve sunum şekli biraz farklılık göstermektedir. Aşurelik buğday, nohut ve et parçaları akşamdan fırına gönderilmekte ve sabah genellikle sabah saatlerinde tüketilmektedir. Kiremit tabaklarda sunulan Keşkek, Denizli’de yöre halkının sıkça yaptığı yemeklerden biridir.


Çaput Aşı

Çaput Aşı Çaput Aşı

Çaput Aşı, pilav türünde bir yemektir. Yöreye özgü yemek farklı bir tattır. İçerisinde pirinç, kuzu eti, baharatlar ve en ilginç olan malzemelerden biri olan asma yaprağı bulunmaktadır. Denizli’de çokça yapılan bağ ve bahçecilik yemek kültürünü de derinden etkilemiştir.

Denizli'de yaz tatillerinde doğal güzellik ve konfordan vazgeçemeyenler için Denizli'de gezilecek yerler yazısına mutlaka göz atmanız gerek.


Biber Tatarı

Biber Tatarı Biber Tatarı

Denizli’ye özgü yemeklerden biri olan Biber Tatarı adından anlaşılacağı üzere biber ile yapılmaktadır. Denizli’nin Kale ilçesinde yetiştirilen biberlerin kullanıldığı yemek bir bakıma kızartma yemeğidir. Kızartılmış biber üstüne dökülen sarımsaklı yoğurt ve baharatlar ile yöre halkının vazgeçemediği hafif lezzetlerden biridir.


Zafer Gazozu

Zafer Gazozu Zafer Gazozu

Zafer Gazozu, 1934 yılından günümüze dek Denizli halkının en çok tükettiği içeceklerin başında gelmektedir. Denizli’deki market ve bakkallarda satılan gazozun seveni ve hayranı çoktur. Özellikle yaz mevsiminde tüketilen gazozun kendine has bir aroması vardır.

Denizli'deki birbirinden farklı yerler ile tutkunuzu yeniden keşfetmenize imkan sağlayacak Denizli gezi rehberi sayfamızı okumayı unutmayın.


Kuzu Kebabı

Kuzu Kebabı Kuzu Kebabı

Kuzu Kebabı, Denizli yöresinde Tandır Kebabı olarak da bilinmektedir. Lokum kıvamında et yemeği sevenlerin damak zevkine uyan bir lezzettir. Kebap genellikle odun ateşine sahip taş fırınlarda pişirilmektedir. Kimi zaman tandırda pişirilmesi kebaba farklı ve güzel bir lezzet vermektedir.

Kuzu Kebabı, Denizli’de Kebapçı Halil ile şehri ziyaret edenlere sunulmaktadır. Slogana sahip kebap mekanı bu işi ustalıkla yerine getirmektedir.


Mısır Gömbesi

Mısır Gömbesi Mısır Gömbesi

Mısır Gömbesi, mısır unundan yapılan yerel lezzetlerden biridir. Özellikle tarhana çorbasının yanında tüketilen yerel lezzet, ekmek kıvamındadır. Turşu ve ayran ile vazgeçilmez üçlü sayılmaktadır. Yöre halkının genellikle kış mevsiminde tercih ettiği tatlardandır.


Yen Böreği

Yen Böreği Yen Böreği

Yen Böreği, Denizli yöresinde ana yemek olarak yenilen hafif bir yemektir. İçerisinde kıyma, soğan, baharat ve mısır unlu hamur bulunmaktadır. Genellikle ayran ve turşu ile sunumu gerçekleştirilen yemeğin yapımı yöre halkının bilgi ve hamaratlığı dahilindedir.

Denizli'de yeni evlenen çiftlere özel olarak balayınız için en iyi otelleri sizin yerinize Denizli balayı otelleri adresinde tüm detayları ile listeledik.


Süller Pidesi

Süller Pidesi Süller Pidesi

Süller Pidesi, Denizli yöresine ait lezzetlerden biridir ve kuşbaşı et ile yapılmaktadır. İçerisinde şeker ve balın olması pideyi diğer pide çeşitlerinden ayıran en temel özelliktir. Et ve sebzenin harman olduğu pidede şekerli bir tat olması, yeni lezzetlere açık kişileri cezbedebilmektedir. Süller Pidesi hem sıcak hem de soğuk tüketilebilmektedir.


Çiğ Dolma

Çiğ Dolma Çiğ Dolma

Patlıcan, Denizli şehrinde çok fazla sevilen sebzelerden biridir. Birçok yemekte kullanılan patlıcan, Çiğ Dolma’nın da vazgeçilmezidir. Çiğ Dolma, kurutulmuş patlıcanların haşlanıp içine harç doldurulmasının ardından zeytinyağında kızartılması ile servise hazır hale gelmektedir.


Börülce Böreği

Börülce Böreği Börülce Böreği

Börülce, Ege Bölgesi’nin vazgeçilmez sebzelerinden biridir. Denizli’nin yöre halkı da bu sebzeyi çoğunlukla yemeklerinde kullanmaktadır. Ufalanmış yufka ve haşlanmış börülce ile yapılan yemek yöre halkının damak zevkidir. Börülce Böreği turşu ile sunulabilmektedir.

Denizli'de bir çok eğlenceli aktiviteler ile yüzünüzü güldürecek oteller için Denizli tatil otelleri sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Denizli Usulü Katmer

Denizli Usulü Katmer Denizli Usulü Katmer

Denizli Usulü Katmer, el işi yemeklerinde hüner gerektiren lezzetlerdendir. Az malzeme kullanılan yemeklerin zor yemekler olması katmer için de geçerlidir. İçerisinde un, peynir, soğan veya susam bulunmaktadır. Denizli’nin hünerli yöre sakinleri genellikle bu lezzeti eksik etmemektedir.