Denizli Doğal Güzellikleri

Denizli, tarihi yapılarının yanı sıra doğal güzelliklere sahip bir şehirdir. Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olmasında doğal güzelliklerinin de katkısı vardır. Ege Bölgesi’nin doğusunda, İç Anadolu ile Akdeniz arasında kalan bir yerleşim yeri olması Denizli’nin birçok iklimden de etkilemesini sağlamıştır.

Denizli’de birçok mesire alanı, kaplıca, şelale ve mağara vardır. Denizli’yi gezip görmeye gelen ziyaretçilerin ilgisini çeken en çok Pamukkale Travertenleridir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yerini alan travertenler şehrin simgesi durumundadır. Keloğlan Mağarası, Ağlayan Kaya, Çizmeli Kaplıcası şehrin belli başlı doğal güzelliklerindendir. 

Denizli'de gezilecek yerlere yakın, açık büfe imkanları ile herkese hitap edecek mükemmel dizaynlı oteller için Denizli otel fiyatları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri Denizli’nin Pamukkale ilçesindedir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne adını yazdırmayı başarmış olan doğal güzelliği görmeye her sene binlerce ziyaretçi gelmektedir.

Denizli’nin sembolü olarak bilinen travertenler adeta pamuk tarlasını andırmaktadır. Travertenlerden akan su içerisinde karbonat mineralleri bulunmaktadır. Su kaynaklarından karbondioksitin uçması ve sudaki kalkerin çökelmesinin ardından kristal yapıya dönüşmesi travertenlerin pamuk görünüme kavuşmasını sağlamıştır.

Giriş ücreti 35 TL’dir. 


Ağlayan Kaya

Ağlayan Kaya Ağlayan Kaya

Ağlayan Kaya, yöre halkı tarafından Sakızcılar Şelalesi olarak anılmaktadır. Şelaleye Çal İlçesi üzerinden ulaşım sağlanabilmektedir. 30 metre yükseklikten akmakta olan şelale, eşsiz doğa manzara keyfi sunduğu için Denizli için önemli yerlerden biridir.

Denizli'de birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerlerde keyifli vakit geçirmek için Denizli'de gezilecek yerlerden bir seçim yapabilirsiniz.


Kaklık Mağarası

Kaklık Mağarası Kaklık Mağarası

Kaklık Mağarası Denizli’nin Honaz İlçesi’ndedir. Kendine özgü doğal bir güzelliğe sahip olan mağarada büyük bir traverten bulunmaktadır. Kuzey kesiminde de küçük çaplı şelaleler yer almaktadır. 

Mağara içerisinde bulunan kükürtlü suyun cilde iyi geldiği uzmanlar tarafından dile getirilmiştir. Doğa severler için mağara içerisinde çok fazla eşsiz doğal detay da bulunmaktadır.

Mağaraya giriş ücreti 3 TL’dir. 


Güney Şelalesi

Güney Şelalesi Güney Şelalesi

Güney Şelalesi Denizli’nin Güney İlçesi’ndedir. Şelale ve çevresi birinci dereceden SİT alanıdır. 20 metre yükseklikten dökülen şelale eşsiz doğal güzelliğe neden olmaktadır. Şelale suyunun kalkerli olması şelale yatağında kalker basamaklarının oluşmasına neden olmuştur.

Denizli'de binlerce yıllık tarihi yerler ile sizi geçmişe götürecek yerler için Denizli gezi rehberi sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Keloğlan Mağarası

Keloğlan Mağarası Keloğlan Mağarası

Keloğlan Mağarası Denizli’nin Acıpayam İlçesi’ndedir. 1970’li yıllarda keşfedilmiş olan mağara son yıllarda ziyaretçiye açılmıştır. Saadettin Teksoy bir televizyon programında mağaranın tanıtımını yaparak yerele ve uluslararası meraklısına tanıtmıştır.

Mağaranın adının Keloğlan olması bölge halkının rivayetlerine dayandırılmaktadır. Çoban Keloğlan yağmurun hızlı şekilde yağdığı bir gün mağaraya saklanmış ve ileri gittikçe çıkış yolunu unutmuştur. Köylüler Keloğlanı bulduklarında saçı ve sakalı birbirine karışmış halde olduğunu görmüştür. Bu rivayet üzerine mağarada 20 gün yaşayan kel birinin saçlarının olacağına inanılmaktadır.

Mağaraya giriş ücreti 5 TL’dir. 


Karahayıt Kaplıcaları

Karahayıt Kaplıcaları Karahayıt Kaplıcaları

Karahayıt Kaplıcaları Denizli’ye bağlı Karahayıt Kasabası’ndadır. Pamukkale’deki termal kaplıcanın uzantısı olan alan, içerisindeki bileşimlerden kaynaklı olarak Pamukkale kaynağına benzemektedir.

İçme suyu olarak kullanılma imkanı olan kaplıca suyunun şifa kaynağı olduğu yöre halkı tarafından bilinmektedir. Her sene yüzlerce ziyaretçi sağlık turizmi amacıyla Karahayıt Kaplıcaları’nı ziyaret etmektedir.

Kaplıca havuzlarına giriş ücreti 30 – 50 TL arasında değişmektedir. 

Denizli'de Karahayıt Kaplıcaları'na yakınındaki konaklama seçeneklerinden uygun fiyatlı olanları Denizli pansiyon sayfasında bulabilirsiniz.


Honaz Dağı Milli Parkı

Honaz Dağı Milli Parkı Honaz Dağı Milli Parkı

Honaz Dağı Milli Parkı Denizli’nin Honaz İlçesi’ndedir. Ege’nin en yüksek noktası olarak bilinen park çeşitli bitki örtüsüne sahiptir. 964 tür bitkinin 122’si endemiktir. Ayrıca milli parkta birçok hayvan türü de yaşama imkanı bulmaktadır.

Honaz Dağı Milli Parkı’na giriş ücretsizdir. 


Çizmeli Kaplıcaları

Çizmeli Kaplıcaları Çizmeli Kaplıcaları

Çizmeli Kaplıcaları bölgede Yenice Kaplıcaları olarak bilinmekte olup, Denizli’nin Buldan İlçesi’ndedir. Şehrin en zengin içeriğe sahip termal tesislerinden biridir. Birçok ziyaretçi Denizli’ye yalnızca şifa bulmak için gelerek Çizmeli Kaplıcaları’nı ziyaret etmektedir.


Tekkeköy Kaplıcası

Tekkeköy Kaplıcası Tekkeköy Kaplıcası

Tekkeköy Kaplıcası Denizli’nin Sarayköy İlçesi’ne bağlı Tekke Köyü’ndedir. Kaplıca Roma Dönemi’nden kalma hamam, soyunma yerleri ve havuzdan oluşmaktadır. Her sene yüzlerce ziyaretçi sağlık turizmi amacıyla Tekkeköy Kaplıcasına şifa bulmaya gelmektedir.

Denizli'de doğa ile iç içe mekanlara yakın kaliteli hizmet sunan konaklama seçeneklerini Denizli termal oteller herşey dahil tesisler sayfasında bulabilirsiniz.


Çivril Işıklı Gölü

Çivril Işıklı Göl Çivril Işıklı Göl

Işıklı Gölü, Çivril Ovası’ndadır. Yaklaşık 800 metre rakımda bulunan göl 7300 ha alanı kaplamaktadır. Göle birçok set çekilmiş olduğundan su seviyesinde artış görülmektedir. Suyun artması ile beraber sazlıkların alanında da azalma olmuştur. Göl bünyesinde birçok su kuşu ve canlı çeşidi yaşama alanı bulmaktadır.