Akşehir'de Gezilecek Yerler

Konya iline bağlı ve il merkezine olan uzaklığı 136 km olan Akşehir, tarihi ve kültürel mirasa sahip ilçelerden biridir. İlçe merkezinde gezilecek yerler arasında birçok dini anıtsal yapı, müze ve park bulunmaktadır.

Bölgenin en önemli doğal güzelliği olan Akşehir Gölü ise hem Nasreddin Hoca’nın maya çaldığı göl olarak bilinmekte hem de birçok canlının yaşam alanı olan Akşehir gezilecek yerler arasında yer almaktadır. 

Akşehir'de birbirinden cazip uygun fiyatları ile eğlenceyi doyasıya yaşamanız için Akşehir otelleri listesine göz atabilirsiniz.


Akşehir Gölü

Akşehir Gölü Akşehir Gölü

İlçenin doğal güzelliklerinden olan Akşehir Gölü, Sultan Dağları ve Emir Dağı arasında yer almaktadır. Dışarıya akıntısı olmayan suyu sığ ve az tuzlu olan gölün etrafı sazlıklarla kaplıdır. Sazan ve turna gibi önemli balıkların beslenme alanı Akşehir Gölü’nde 60-80 bin civarında kuş türü bulunmaktadır. 

Nasrettin Hoca’nın maya çaldığı ve Türkiye’nin en büyük beşinci gölü olan Akşehir Gölü, ilçede mutlaka görülmesi gereken doğal cazibelerden biridir.


Nasreddin Hoca Mezarlığı ve Türbesi

Nasreddin Hoca Mezarlığı ve Türbesi Nasreddin Hoca Mezarlığı ve Türbesi

Konya denilince akla gelen ilk meşhur filozof ve mizah ustası olan Nasreddin Hoca, Akşehir ilçesinde yaşamış ve 1284 yılında Akşehir ilçesinde vefat etmiştir. Nasreddin Hoca Türbesi ise Selçuklunun en eski mezarlıklarından birinde yer almaktadır. Bu mezar, 1284 yılından beri 6 sütunlu, kubbeli bir türbe özelliği taşımaktadır. 

Günümüzdeki görünümü 1905 yılında yapılan restorasyona ait olan türbe, Akşehir ilinin dini bir simgesidir. Mimari açıdan çok önemli özelliği bulunmayan yapı, temsili olarak Nasreddin Hoca’nın önemini yansıttığından, Akşehir gezilecek yerler arasındadır. 

Nasreddin Hoca Mahallesi’nde yer alan Nasreddin Hoca Türbesi, Akşehir ilçe merkezinde, yürüyerek ulaşılabilecek bir konumda yer almaktadır. 

Hafta sonu tatilinizi ailenizle birlikte geçireceğiniz rahat konaklama imkanları sağlayan otelleri ekibimiz sizin için Konya otelleri sayfasında listeledi.


Taş Medrese (Arkeoloji Müzesi)

Akşehir Taş Medrese Akşehir Taş Medrese

Bir külliyenin parçası olan Taş Medrese, ilçenin merkezinde yer alan mescit, imaret, çeşme ve türbeden oluşmaktadır. Selçuklu sultanlarından II. Keykubat zamanında 1250 yılında inşa edilmiştir. Tarihi yolculuğa çıkmak isteyenler, Akşehir gezilecek yerler listesindeki bu medreseyi ziyaret etmelidirler.

Çini süslemelerine sahip olan medrese 1965 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Müze içerisinde Neolitik Dönem’den 19. yüzyıla kadar insan yaşamı ile ilgili birçok eseri barındırmaktadır. En önemli kalıntılar Selçuklu Dönemi’ne ait figürlü mezar taşlarıdır. 

Taş Medrese, Akşehir ilçe merkezinde, yürüyerek ulaşılabilecek konumda, Altunkalem Mahallesi’nde, ücretsiz ziyaret edilebilecek yerler arasındadır. 


Akşehir Evleri

Akşehir Evleri Akşehir Evleri

Kendine özgü yapıları ile dikkat çeken Akşehir Evleri, Anadolu bölgesinin sivil mimari özelliklerini yansıtan ve geçmişten günümüze kadar önemini koruyan tarihi yapılardır. İki katlı olan evlerde özellikle ahşap işlemeler ilgi odağı olmaktadır. 

Akşehir ilçesinde Orta Hamam’dan Gavur Hamamı’na dek olan sokaktaki sıralı evlerin her birinde bahçe katı mevcuttur. Evlerin girişleri, özgün kapı yapıları ve cumbaları, sokakların kimliğine çeşitlilik katmaktadır. 

Günümüzde Sit alanı içerisinde yer alan Akşehir Evleri ilçede gezilecek yerler arasındadır. 

Akşehir ilçesinde doğal güzellikleri ile hayata bir daha tutunmanızı sağlayacak ihtişamlı yerleri ekibimiz sizin için Akşehir gezi rehberi sayfasında listeledi.


Hıdırlık Tepesi

Hıdırlık Tepesi Hıdırlık Tepesi

Akşehir ilçe merkezinden 4 km uzaklıkta yer alan Hıdırlık Tepesi, temiz suyu ve atmosferi ile ön plana çıkan mesire alanlarındandır. Akarsu çevresinde bulunan bu alan Nasreddin Hoca’nın maya çaldığı meşhur gölün manzarasına ev sahipliği yapmaktadır. 

Akşehir manzarası ve bol oksijenli bir ortam içerisinde çayınızı yudumlayıp sevdiklerinizle keyifli dakikalar geçirebileceğiniz Hıdırlık Tepesi’ne ulaşım için yaya yolu bulunmaktadır. Yürüyüş haricinde taksi ile kısa bir süre içerisinde mesire alanına ulaşım mümkündür. 


İmaret Camii

İmaret Camii İmaret Camii

Akşehir ilçesindeki tek Osmanlı Camisi olan Akşehir İmaret Camii, II. Beyazıt Dönemi’nde, 1510 yılında, Rumeli Beylerbeyi Hasan Paşa tarafından inşa edilmiştir. 

Kültürel bir merkez olarak uzun yıllar boyunca hizmet veren camii, yoksullara yemek dağıtan aşevi olduğu için İmaret adını almıştır. Ayrıca cami içerisinde dünyanın en büyük tek parça halısı bulunmaktadır. Ayrıca cami, 12 sütunu bulunan bir şadırvana da ev sahipliği yapmaktadır.

Nasreddin Hoca Türbesi’nin güneyinde yer alan ve Osmanlı mimari özelliklerini yansıtan Akşehir İmaret Camii, Akşehir ilçesinde görülmesi gereken yerlerdendir. 

Konya’ya doğru yola çıkmaya karar verdiyseniz, gezilmesi gereken yerleri öğrenmek için Konya gezi rehberi sayfasını ziyaret edin.


Gülmece Parkı

Nasreddin Hoca Gülmece Parkı Nasreddin Hoca Gülmece Parkı

İlçe merkezinde Nasreddin Hoca Türbesi’nin yanında yer alan Gülmece Parkı, içerisinde kafeterya, çocuk bahçesi ve havuz bulunan hafta sonu tatillerinde vakit geçirilebilecek yerler arasındadır. 

Parkta Nasreddin Hoca fıkralarının anlatıldığı çok sayıda heykel bulunmaktadır. Heykeltıraş Cemil Güntepe tarafından yapılmıştır. Adının gülmece olması da, park içerisinde gezilecek yerler arasındaki Türk gülmece sanatına etkisi olan ustalarının büstlerinden kaynaklanmaktadır. Nasreddin Hoca Mezarı ve Türbesi’ni ziyaretinizden sonra Gülmece Parkı’na gelip keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. 


Batı Cephesi Karargâh Müzesi

Batı Cephesi Karargah Müzesi Batı Cephesi Karargah Müzesi

İlçenin merkezinde yer alan yapı 1904 - 1905 yıllarında belediye binası olarak inşa ettirilmiş ve 1922 yılında Büyük Taarruz Savaşı’nın Batı Cephesi Karargah Merkezi olarak kullanılmıştır. 

Tarihi bir öneme sahip olan bina 1966 yılında restore edilerek Batı Cephesi Karargahı Müzesi'ne dönüştürülmüştür. İki katlı müzede Büyük Taarruz hazırlıklarını anlatan bir pano, balmumu heykeller, Atatürk’ün çalışma odası ve Nutuk’tan bölümler sergilenmektedir. Gezi rehberi eşliğinde ziyaret ederek detaylı bilgi edinmeniz de mümkündür.

İlçenin merkezi konumunda yer alan müzeye giriş ücretsizdir. Merkezi konumu ile yürüyerek ulaşıma olanak sunmaktadır. 

Akşehir ilçesinde iş toplantıları için uygun fiyatları ile her bütçeye hitap eden toplantı otelleri Akşehir toplantı otelleri sayfamızda bulunmaktadır.


Akşehir Günübirlik Gezilecek Yerler

Akşehir Konya’da görülmeye değer ilçeler arasındadır. Gezilecek yerler, Akşehir ile sınırlı kalmamaktadır. Günübirlik gezilerle çevre ilçelerde bulunan tarihi yapıları ve doğal güzellikleri keşfetmek gezinizi eşsiz kılacaktır.


Çatalhöyük

Çatalhöyük Çatalhöyük

Çatalhöyük, Akşehir ilçe merkezine yaklaşık 180 km uzaklıktadır. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olduğu düşünülmektedir. Çatalhöyük’te yapılan araştırmalara göre M.Ö. 7400 yılından günümüze ulaştığına dair bir bilgi edinilmiştir.


Meram Bağları

Meram Bağları Meram Bağları

Meram Bağları, Akşehir ilçe merkezine yaklaşık 150 km uzaklıktadır. Doğal güzelliklerin Konya’da özellikle yaz mevsiminde nefes alıp dinlenmeyi kolaylaştıran yerleri arasındadır. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde de bu doğal güzellikten söz edilmektedir.


Karapınar Çölü

Karapınar Çölü Karapınar Çölü

Karapınar Çölü, Akşehir ilçe merkezine yaklaşık 250 km uzaklıktadır. Türkiye’de bulunan tek çöl olduğundan oldukça önemlidir. 1960 yılından itibaren bölgenin çölleşmesini engelleyecek çalışmalar yapılmaktadır.

Akşehir ilçesinde kaliteden ödün vermeyen ve bir çok aktiviteyi yapabileceğiniz oteller için Akşehir 3 yıldızlı aile otelleri sayfamıza göz atabilirsiniz.


Konya Mevlana Müzesi (Konya Mevlana Türbesi)

Konya Mevlana Türbesi Konya Mevlana Türbesi

Konya Mevlana Müzesi, Akşehir ilçesine yaklaşık 140 km uzaklıktadır. Mevlana Celaleddin Rumi’nin dergâhı olarak bilinen tarihi yapı 1926 yılından günümüze ziyaretçilere kapısını aralamıştır.


Sille Köyü

Sille Köyü Sille Köyü

Sille Köyü, Akşehir ilçesine yaklaşık 140 km uzaklıktadır. Tarih severlerin oldukça ilgisini çeken tarihi köy yapılan araştırmalara göre 6000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Tarihi İpek Yolu ve Baharat Yolu üzerinde yer aldığından geçmiş zamanlarda oldukça önemli bir yeri olduğu anlaşılmaktadır.