Akşehir Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Akşehir, İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Konya’nın 94.000 nüfuslu bir ilçesidir. Nasreddin Hocası ile bilinen ilçenin kuzeydoğusunda Tuzlukçu, güneydoğusunda Doğanhisar, doğusunda Ilgın, kuzeybatısında Afyon’un Sultandağı ve batısında Isparta’nın Karaağaç ve Yalvaç bulunmaktadır.

İl merkezinde olan uzaklığı 135 km olan Akşehir’e tren, dolmuş ve otobüs ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Akşehir'de gezilecek yerler yakın göz alıcı dizaynları ile sizi cezbedecek oteller için Akşehir oteller sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Akşehir’e Havayolu ile Ulaşım

Akşehir’e en yakın havalimanı Konya Havalimanı’dır. Bulunduğunuz şehirden Konya Havalimanı’na ulaştıktan sonra ilçeye varmak için taksi veya HAVAŞ ile otogara gidilmesi gerekmektedir. Konya Havalimanı ile otogar arası yaklaşık 14 km’dir. Taksi ücreti ortalama 35 – 40 TL, HAVAŞ ücreti ise 12 TL’dir.

Havalimanında otogara geldikten sonra burada yer alan Akhisar otobüslerini kullanarak ilçeye kolaylıkla ulaşmanız mümkündür. 

Akşehir'de birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerlerde keyifli vakit geçirmek için Akşehir'de gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Akşehir’e Özel Araç ile Ulaşım

Konya ile Akşehir arası ortalama uzaklık 135 km’dir. Bu yolculuk aracınızla 1 saat 50 dakika sürecektir. Konya’dan Akşehir’e gitmek için takip etmeniz gereken güzergah ise Konya – Kadınhanı – Ilgın şeklindedir. Bu güzergâhtaki D300 karayolunu takip edince ilçeye kolaylıkla ulaşılmaktadır. 

İstanbul – Akşehir arası mesafe yaklaşık olarak 508 km olup, bu yolculuk özel araçla ortalama 6 saat 20 dakika sürmektedir. Yolculuk esnasında Bursa ve Eskişehir’den geçilmektedir. D 675 karayolu takip edilerek ilçeye ulaşım sağlanmaktadır. 

Konya, Akşehir ile Ankara arası ortalama mesafe 258 km’dir. Bu mesafedeki yolculuğunuz tahminen 3 saat sürecektir. Ankara’dan Akşehir’e giderken takip etmeniz gereken güzergah Ankara – Polatlı – Yunak – Ilgın şeklindedir.

Akşehir'de binlerce yıllık tarihi yerler ile sizi geçmişe götürecek yerler için Akşehir gezi rehberi sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Akşehir’e Otobüs ile Ulaşım

Konya’dan Akşehir’e otobüs ile gitmek isteyenler Konya Otogarı’na ulaşıp buradan kalkan Akşehir ilçe servislerini 17 - 20 TL karşılığında kullanabilmektedir. 

Ankara’dan Akşehir’e otobüs ile gitmeyi tercih edenler ise internet üzerinden veya otogardan yaklaşık 65 TL karşılığında bilet alıp ilçeye kolaylıkla ulaşım sağlamaktadır. 

İstanbul Akşehir arası otobüs seferleri düzenlenmektedir. Özel araçla ulaşıma göre yolculuk biraz daha uzun sürmekte olup, bilet ücretleri 115 – 130 TL arasında değişmektedir. 

Akşehir'deki tatil zevkinizi en yüksek kaliteye taşıyacak oteller için Akşehir 3 yıldızlı oteller sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Akşehir’e Tren ile Ulaşım

İstanbul ve Konya arasında karşılıklı olarak her gün düzenlenen seferler ile demir yolu seyahati gerçekleştirmeniz mümkündür. Hattın güzergahında 6 istasyon bulunmaktadır. Hatlar Eskişehir ve Bursa’ya da bağlanmıştır. Konya’ya ulaşımda ve Konya’dan kalkışta tren Akşehir İstasyonu’nda durmaktadır. 

YHT bileti için DDY’nin çağrı merkezini ve internet sitesini kullanmanız durumunda %3 indirim sağlanmaktadır. Bilet fiyatları 85 – 100 TL arasında değişmekte olup, 6 yaşına kadar çocuklardan ücret alınmamaktadır. 7-12 yaş arası çocuklara % 50, 26 yaşına kadar gençlere ve 65 yaş üstüne %20 indirim uygulanmaktadır. 

Akşehir'de merkezi noktalarda yakın, havuzlu ve jakuzili otellerin listesini Akşehir havuzlu oteller sayfamızda bulabilirsiniz.