Aksaray'da Yapılacaklar

Aksaray tarihi ve turistik noktaları ile İç Anadolu Bölgesi’nin en dikkat çeken şehirleri arasında yer almaktadır. Her yıl bir milyona yakın turistin ziyaret ettiği Aksaray’da yapılması gereken etkinlikler çeşitlilik göstermektedir.

Aksaray ziyareti sırasında ilk olarak Kapadokya bölgesinde sayılan Ihlara Vadisi’ni ziyaret etmeli, oradaki kiliseleri ve doğal oluşumları yerinde izlemelisiniz. Bölge, şehirde en çok turist çeken nokta olarak öne çıkmaktadır. Kervansaray, Eğri Minare ve Yeraltı Şehirleri ile buraları gezerken sunulan lezzetli yemekleri de denemeniz tavsiye edilmektedir. 

Hafta sonu tatilinizi ailenizle birlikte geçireceğiniz rahat konaklama imkanları sağlayan otelleri ekibimiz sizin için Aksaray bölgesi otelleri sayfasında listeledi.


Tarihi ve Doğal Güzellikler İçerisinde Bir Gün Geçirin: Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi Ihlara Vadisi

Hasan Dağı’nın yüzyıllar önce volkanik patlaması ile oluşan Ihlara Vadisi, bölgenin en çok yerli ve yabancı turist çeken noktasıdır. Ihlara Vadisi’nin ülkemizdeki diğer kanyonlara göre farkı, içinde yüzyıllar önce insanların yaşamış olmasıdır. Bu özelliği ile bölge daha ilgi çekici bir hale gelmiştir. 

Hıristiyanlık inancının yasak olduğu dönemlerde burada yaşayan insanların kayaların içine oydukları kiliseler ve yer altı şehirleri dikkat çekmektedir. Melendiz Çayı’nın geçiş rotasında bulunan vadi, ortalama 200 metre genişliğe ve 150 metre yüksekliğe sahiptir. 

Aksaray şehir merkezinden ister araba ile isterseniz de merkezden düzenli aralıklarla hareket eden minibüslere binerek 40 dakika içerisinde vadiye gelebilirsiniz.

Aksaray'da manzaraları ile sizi büyüleyecek ihtişamlı yerler için ekibimizin hazırladığı Aksaray'da gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


Türkiye’nin En Büyük İkinci Gölünü Ziyaret Edin: Tuz Gölü

Tuz Gölü Tuz Gölü

Aksaray’ın kuzeybatısında yer alan Tuz Gölü, il merkezinden 50 kilometre uzaklıkta olup araç ile ortalama 50 dakika yolculukla ulaşılabilmektedir. Ülkemizin genişlik açısından en büyük ikinci gölü, tuz oranı bakımından da en tuzlu gölü olma özelliğine sahip noktayı Aksaray geziniz sırasında mutlaka ziyaret etmelisiniz. 

Derinliği 1-2 metre arasında değişmekte ve ülkemizin tuz ihtiyacının %40’ını karşılayan nokta koruma altında bulunmaktadır. Gölün üzerinde yürüyebilir, etrafında oturarak harika manzaralarını seyretme şansını değerlendirebilirsiniz. 


Doğal Güzellikler Arasında Kaybolun: Hasan Dağı

Hasan Dağı Hasan Dağı

İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan en yüksek dağlardan birisi olan Hasan Dağı, doğa yürüyüşünü sevenler ve dağ tırmanmak isteyenlerin uğraması gereken noktalardan birisidir. İçinde hazırlanan özel parkurlar sayesinde keyifli zaman geçirmek mümkündür.

Aksaray’ın güneyinde yer alan Hasan Dağı, volkanik özelliği sahip olsa da günümüzde tamamen sönmüştür. 3268 metre yüksekliğe sahip olan dağa ulaşırken Nora Antik Şehri’ni de ziyaret edebilir ve yaklaşık 6 saatlik bir yürüyüş ile dağın zirvesine ulaşabilirsiniz. Birden çok yürüyüş parkuru ve kamp noktası da dağ üzerinde bulunmaktadır. 

Hasan Dağı üzerinden harika bir manzara izleme şansınız olacaktır. Erciyes Dağı ve Tuz Gölü gibi doğal noktalar rahatlıkla zirveden görülebilmektedir. Yanınıza fotoğraf makinesini alarak harika manzaralar yakalayabilirsiniz. 

Aksaray'a gittiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı. Aksaray gezi rehberi sayfasını kontrol edebilirsiniz.


Yöresel Lezzetlerini Mutlaka Tadın: Aksaray Yemekleri

Aksaray Yemekleri Aksaray Yemekleri

Aksaray, gezilecek noktaları kadar lezzetli yemekleri ile de öne çıkan şehirlerimizden birisidir. Bölgede hububat ürün yetiştiriciliğinin çok fazla olmasından dolayı mutfağı bu yönde ilerlemiştir. Hamur işleri ve et yemekleri bölgede mutlaka denemeniz gereken lezzetleri oluşturmaktadır.

Aksaray tava, bamya çorbası, kuskus pilavı, dolma mantı, sıkma, çiğleme, arabaşı ve mantarlı bulgur pilavı, bölgede en çok tüketilen yemekler arasında yer almaktadır. Yemekten sonra bölgedeki katmer, pelte, sarığı burma ve kaygana gibi tatlıları da denemeniz tavsiye edilmektedir. Şehirde bulunan restoranlarda en önemli spesiyal olarak saç tava da sunulduğunu eklemekte fayda var. 

Aksaray'daki tatil zevkinizi en yüksek kaliteye taşıyacak oteller için Aksaray 4 yıldızlı oteller sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Tarihi Evlerde Konaklayın: Güzelyurt Evleri

Güzelyurt Evleri Güzelyurt Evleri

Aksaray’a bağlı Güzelyurt ilçesinde bulunan tarihi evler, ziyaret edilmesi gereken noktalar arasında yer almaktadır. Kurtuluş Savaşı’na kadar bu bölgede yaşayan Rum halkı tarafından inşa edilen evler, günümüzde tüm ihtişamıyla ayakta durmaktadır. 

Evlerin en büyük özelliği kayaların oyularak üzerlerine evlerin inşa edilmesidir. Kemerli yapılar ve taş binalar günümüzde onarılarak butik otel olarak hizmet vermektedir. 200 yıla yakın süredir ayakta duran evler görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Bölge mimarisini yakından tanımak, bölge halkının yaşantısı hakkında bilgi almak için Aksaray ziyaretiniz sırasında bu bölgeye kesinlikle uğramanız tavsiye edilmektedir. 


Tarihi Yolculuğa Çıkın: Aksaray Höyükleri

Aksaray Höyükleri Aksaray Höyükleri

Aksaray tarihini yakından öğrenmek isteyen insanların mutlaka şehrin farklı noktalarında yer alan höyükleri ziyaret etmesi gerekmektedir. Bunlar arasında aktif olarak kazı çalışması yapılan Güvercin Kayası, Aşıklı Höyük ve Acem Höyük bulunmaktadır. Bu alanlar, şehrin farklı noktalarında yer almakla birlikte merkezden araç ile rahatça ulaşılabilmektedir.

Aksaray sınırları içerisinde 137 arkeolojik kazı noktası bulunsa da, bunların sadece üç tanesi ziyarete açıktır. Höyüklerden çıkan eserler, Aksaray Müzesi içinde ve bahçesinde sergilenmektedir. 


Arkadaşlarınız ya da Ailenizle Şehir Turu Atın: Bisiklet Turu

Aksaray Bisiklet Turları Aksaray Bisiklet Turları

Aksaray şehir merkezinde güzel bir tur atmak istiyor ve zamanınızı boşa geçirmek istemiyorsanız bisiklet kiralayabilirsiniz. Saati 3 TL ile 5 TL arasında değişen bisikletlerden size uygun olanı tercih ederek Eğri Minare, Ulu Cami ve Kervansaray’ı dolaşabilirsiniz. İsterseniz bisiklet ile ilçeleri de dolaşma şansınız bulunmaktadır.

Şehir merkezinde bulunan birkaç tane bisiklet kiralama firması bulunmaktadır. Bu sayede bölgede hızlı bir tur atabilir ve eğlenceli bir şekilde zaman geçirebilirsiniz. 

Aksaray'da kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz uygun fiyattaki butik oteller için Aksaray butik oteller sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Yöresel Etkinliklere Katılın: Aksaray Festivalleri

Ihlara Kütür Sanat ve Spor Festivali Ihlara Kütür Sanat ve Spor Festivali

Aksaray’da yıl boyunca farklı festivaller düzenlenmektedir. Toplam 5 festivalin düzenlendiği şehirde festival zamanında bulunmanız halinde ziyaret etmeniz tavsiye edilmektedir. Bu festivaller arasında en eskisi Ihlara Vadisi’nde düzenlenen Kültür Turizm ve Sanat Festivali’dir. Temmuz ayının sonlarına doğru düzenlenmektedir. Ünlülerin de katılım sağladığı bu festival kapsamında ünlü isimler ağırlanmakta ve Aksaray’ın geleneksel özellikleri tanıtılmaktadır. 

Aksaray Gençlik Festivali, Mayıs ayının ortalarında düzenlenmektedir. Festival kapsamında genç neslin eğlenerek vakit geçirebilmeleri için ünlü sanatçılar konser vermektedir. Katılım sağlayabileceğiniz bir diğer festival ise Aksaray Ihlara Kültür Sanat ve Spor Festivali’dir. Temmuz ayının başlarından ortalarına kadar devam etmektedir. Festival boyunca geleneksel Türk sporları başta olmak üzere, geleneksel çocuk oyunları, kılıç kalkan gösterileri ve atlı gösteriler düzenlenmektedir. Bunların yanı sıra geleneksel lezzetleri tatmanıza da olanak tanınmaktadır. Keyifli zaman geçirebileceğiniz diğer festivalleri ise Haziran ayının ortalarında düzenlenen Aksaray Çocuk Festivali ve Temmuz ayının sonlarına doğru düzenlenen Yunus Emre Kültür Festivali’dir.