Aksaray Doğal Güzellikleri

Aksaray, İç Anadolu Bölgesi’ne bağlı şehirlerimiz arasında yer almaktadır. Verilere göre 400 binin üzerinde nüfusa sahip olan şehir, Tuz Gölü ile Kapadokya arasında bir konuma sahiptir. Düzlük bir alan üzerine kurulu Aksaray’ın denizden yüksekliği 980 metredir.

Aksaray’ın nüfusunun büyük bölümü il merkezinde yaşamaktadır. Aksaray’da görülmesi gereken doğal güzellikler arasında Ihlara Vadisi ilk sırada gelmektedir. Bu vadinin yanı sıra Hasan Dağı, kaplıcalar, peribacaları ve göller bölgenin doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. İl merkezine çok yakın noktada bulunan doğa harikası yerlere araçla çok kısa sürede ulaşılmaktadır.

Günübirlik eğlencelerinizde uygun fiyatları ile sizi mutlu edecek oteller için Aksaray otelleri sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.


Tuz Gölü

Tuz Gölü Tuz Gölü

Tuz Gölü, konumu itibariyle Ankara, Konya, Nevşehir ve Aksaray sınırlarına dahildir. Tam bir kesişim noktası olan göl, ülkemizde kapladığı alanla en büyük ikinci göl en büyük tuz rezervi olma özelliğine sahiptir. Ülkemizin tuz ihtiyacının %40’ı bu gölden sağlanmaktadır.

Aksaray’ın kuzey batısında yer alan göl merkeze 57 kilometre uzaklıktadır. Gölün etrafında çok sayıda tesis bulunmaktadır. Ayrıca gölden çıkarılan tuz ile yapılan eşyalar, göl çevresinde bulunan dükkanlarda satılmaktadır.


Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi, görenler tarafından gizli cennet olarak ifade edilen Aksaray’ın en çok turist çeken doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Güzelyurt ilçesi sınırlarındaki vadi il merkezine 40 kilometre uzaklıkta olup, ilden kuzeydoğu yönünde hareket ederek 40 dakika içerisinde ulaşmak mümkündür. İlçe merkezine sadece 7 kilometre uzaklıktadır.

Yüzyıllar önce Hasan Dağı’nın püskürttüğü lavların akarsuları aşındırması ile oluşan vadi aynı zamanda Hristiyanların ilk sığınak noktası olmuştur. Bu bölge doğal güzelliğinin yanı sıra kayaların içerisine oyularak yapılan çok sayıda kiliseyi de barındırmaktadır. 14 kilometrelik bir alanı kaplayan vadi içerisinde 105 adet dini yapı tespit edilmiştir. Ancak bunlardan sadece 14 tanesi görülebilmektedir.

Etrafı dik duvarlarla çevrili olan vadinin ortalama derinliği 120 metredir. Vadi içerisinde yürüyüş yolu bulunmaktadır ve vadiyi ziyaret edenler bahçelerle çevrili olan yolda güzel bir yürüyüşe çıkabilmektedirler.

Ihlara Vadisi’ne giriş 45 TL’dir. 

Aksaray'da tatilinizi bir adım yukarı taşımak için gezmeniz gereken yerleri listeledik. Aksaray'da gezilecek yerler yazımızı kontrol etmeyi unutmayın.


Peribacaları

Peribacaları Peribacaları

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesine bağlı Selime kasabasında bulunan Peribacaları bölgenin en çok turist çeken noktalarından birisidir. Ihlara Vadisi’nin bitiş noktasında bulunan doğal alan, il merkezinin kuzey doğusunda yer almaktadır. İl merkezinden 40 dakikalık araç yolculuğu ile buraya ulaşılabilmektedir.

Peribacaları yüzyıllar önce bölgede yaşayan Hıristiyan halk tarafından oyularak kilise ve sığınak olarak kullanılmıştır. Bölge bu detayları ile hem doğal hem de tarihi açıdan önemli bir yere sahiptir. Özellikle bölgede bulunan Katedral en dikkat çekici yapılar arasında yer almaktadır.

Aksaray il genelinde yapılmakta olan tüm etkinliklere ulaşmak için Aksaray gezi rehberi sayfasına göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.


Ziga Kaplıcaları

Ziga Kaplıcaları Ziga Kaplıcaları

Ziga Kaplıcaları, Bakanlar kurulunun almış olduğu karar ile koruma bölgesi olarak ilan edilmiştir. Ihlara Vadisi sınırları içerisinde yer alan kaplıcalarında bulunan suyun ortalama sıcaklığı 47 derecedir. Burada bulunan su aynı zamanda tedavi amaçlı kullanılan mineraller açısından da zengindir.

Güzelyurt ilçesinde bulunan kaplıcalar ilçe merkezine 18 kilometre ve il merkezine ise 30 kilometre uzaklıktadır. Kaplıcalarda bulunan mevcut tesislerde sunulan şifalı sular romatizma, kadın hastalıkları ve göz sorunlarına iyi gelmektedir. Burada zaman geçirmek istiyorsanız yoğun talep alan tesislere rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Aksaray'da her bütçeye uygun fiyatları ile rahat konaklama hizmetleri sunan yerler için Aksaray pansiyon sayfamıza göz atabilirsiniz.


Narlı Göl

Narlı Göl Narlı Göl

Aksaray ile Niğde il sınırında yer alan krater gölü, kalp şekli ile dikkat çekmektedir. Gölün hemen yanında bir jeotermal alan da bulunmaktadır. Merkezden göle araç ile 1 saatlik bir yolculuk yaparak ulaşılabilmektedir.

Termal özelliğe sahip olan suyu, bölgeyi aynı zamanda tedavi amaçlı olarak da insanların ziyaret etmesini sağlamaktadır. Her mevsim farklı bir güzellik sunan göl, özellikle eşsiz görüntüsüyle insanları memnun etmektedir. Ortalama 65 derece sıcaklığa sahip suyunun kalp, damar, nörolojik, tansiyon ve kan dolaşımı gibi hastalıklara iyi gelmektedir.


Güvercin Kayası

Güvercin Kayası Güvercin Kayası

Güvercin Kayası, Aksaray il merkezinin doğusunda yer almaktadır. İl merkezine 40 kilometre uzaklıkta olup, araç ile 40 dakikalık bir yolculuk ile rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

Çatalsu Köyü’ne dahil olan höyük alanı, Anadolu’nun geçmişine ışık tutması açısından dikkat çekmektedir. Hem doğal oluşumu hem de tarihi detayları ile dikkat çeken Güvercin Kayası, Mamasın Baraj Gölü’nün doğusunda yer almaktadır. Bölgeyi ziyaret edenler hem tarihi yeri inceleme şansına sahip olmakta, hem de doğa ile zaman geçirebilmektedir.

Aksaray'da termal otellerde hayalinizdeki tatili doyasıya yaşamak için Aksaray termal oteller sayfasını ekibimiz sizin için hazırladı.


Hasan Dağı

Hasan Dağı Hasan Dağı

Hasan Dağı, bölgede bulunan en yüksek nokta olarak dikkat çekmektedir. Aksaray il merkezinin güneyinde yer alan dağ, ilçe merkezine 33 kilometre uzaklıktadır ve araçla 40 dakikada ulaşılmaktadır. Dağın zirve noktasına ulaşılabilmek içinse uzun bir yürüyüş yapmanız gerekmektedir.

3268 metre yüksekliğe sahip dağ, gururlu ve heybetli duruşu ile yaz ve kış doğa sporları tutkunlarının uğrak noktası durumundadır. Volkanik bir dağ olsa da günümüzde tamamen söndüğü tahmin edilmektedir. Bu dağdan yüzyıllar önce fışkıran lavların günümüzde Ihlara Vadisi’ni oluşturduğu bilinmektedir.

Hasan Dağı’nın eteklerinde bölgenin önemli kültür değerlerinden Nora Antik Şehri ile Helvadere Gölet’i yer almaktadır. Dağın zirvesine ulaşılabilmek için özel bir parkur yapılmıştır. Dağın zirvesine yaklaştıkça harika bir manzara sizleri beklemektedir. Dağ üzerinde yamaç paraşütü de yapılabilmektedir.