Aksaray Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Aksaray, İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan illerimizden birisidir. Cumhuriyetin ilk yıllarında Niğde’ye bağlı bir ilçe olan şehir, 1989 yılında alınan karar ile il statüsüne geçmiştir. Batısında Konya, doğusunda Nevşehir ve Niğde, kuzeyinde Kırşehir ve Ankara illeri bulunmaktadır. İlk Çağ’da kurulan şehir, konumu itibariyle bir geçiş noktasındadır.

Aksaray’ın 8 ilçesi bulunmaktadır. Geçiş rotasında olmasından dolayı ulaşım çok kolay bir şekilde sağlanmaktadır. Havayolu ve karayolu hizmetlerini kullanarak rahatça ulaşılabilmektedir. İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerden bu nedenle ulaşım rahatça yapılabilmektedir. 

Aksaray'da uygun fiyatları ile her bütçeye hitap eden konaklama hizmetleri için Aksaray hotel sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Havayolu ile Aksaray’a Ulaşım

Aksaray’a en yakın havalimanı Nevşehir’de bulunan Kapadokya Havalimanı’dır. Şehir merkezinde başka bir havalimanı bulunmaktadır. Kapadokya Havalimanı merkeze 78 kilometre uzaklıkta olup, 1 saatlik araç yolculuğu ile ulaşılabilmektedir. 

Havalimanından Aksaray şehir merkezine iç hat seferlerine göre düzenli olarak Havaş hizmeti verilmektedir. Bunun yanında araç kiralayarak veya taksi hizmeti kullanarak da ulaşılabilmektedir. Taksi hizmeti bunların arasında en pahalı olan seçenektir. 

Özel servisler ile bu hizmet sunulmaktadır. Ortalama ücret 20 TL’dir. Her mevsim sürekli uçuş olmasından dolayı bu hizmet Aksaray’a ulaşmak için tercih edilebilen ulaşım rotalarının başında gelmektedir. 

Aksaray'da doğal güzellikleri ile sizi büyüleyecek yerler için Aksaray'da gezilecek yerler makalemizi kontrol etmeyi unutmayın.


Otobüs ile Aksaray’a Ulaşım

Aksaray’a her şehirden sürekli olarak otobüs hizmeti sağlanmaktadır. Ankara, İzmir ve İstanbul gibi büyük şehirlerden buraya en çok otobüs kullanılarak gelinmektedir. Ankara üzerinden şehre 3 saatlik bir otobüs yolculuğu ile rahatça seyahat edilebilmektedir. Bilet fiyatları ise 35 TL’den başlamaktadır.

İstanbul’dan 680 kilometre uzaklıkta olan şehre otogar üzerinden saat başı otobüs hareket etmektedir. Bu otobüslerin bazıları diğer illere gidiyor olsa da, rotalarının üzerinde Aksaray’da bulunduğu için tercih edilebilmektedir. Otobüs yolculuğu yaklaşık 10 ile 11 saat arasında sürmekte olup, bilet fiyatları 80 TL ile 100 TL arasında değişim göstermektedir. 

İzmir’in 686 kilometre doğusunda kalan Aksaray’a düzenli olarak otobüs seferleri düzenlenmektedir. Otobüs ile yaklaşık olarak 11 saatlik bir yolculuk ile merkeze ulaşılmaktadır. Bilet fiyatları 65 TL ile 80 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Aksaray Şehirlerarası Otogarı il merkezinin batısında olup, merkezden sadece 5 kilometre uzaklıktadır. Belediye otobüslerini kullanarak veya taksi ile merkeze rahatça ulaşım sağlanabilmektedir.

Aksaray'da doğal güzellikleri ile hayata bir daha tutunmanızı sağlayacak ihtişamlı yerleri ekibimiz sizin için Aksaray gezi rehberinde listeledi.


Özel Araç ile Aksaray’a Ulaşım

Aksaray’a isterseniz kendi aracınız ile rahat bir yolculuk yaparak ulaşılabilirsiniz. Kesişim rotasında bulunmasından dolayı karayolları gelişmiş olduğundan farklı güzergahları kullanarak kısa sürede ulaşım sağlanabilmektedir.

İzmir üzerinden kendi aracınız ile seyahat etmek için en kısa rota Uşak, Afyon ve Konya güzergahı olarak dikkat çekmektedir. Yol yaklaşık 686 kilometre olup, 8 saat 30 dakika yolculuk ile il merkezine ulaşılmaktadır. 

İstanbul üzerinden iki farklı güzergahtan birisini tercih ederek ulaşım sağlanabilmektedir. Kısa olanı Ankara üzerinden yapılacak olan yolculuktur. Uzaklık 678 kilometre olup, 7 saat 30 dakikalık yolculuk süresi bulunmaktadır. Diğer güzergah Bursa, Eskişehir ve Polatlı üzerinden geçmektedir. 700 kilometre sürecek olan yol ile 8 saatlik bir yolculuk beklenmektedir.

Ankara üzerinden Tuz Gölü’nün yanından geçerek Aksaray’a 3 saatin altında bir araba yolculuğu ile ulaşılabilmektedir. Yolculuğun mesafesi 230 kilometre olup, tek bir rota kullanılarak gitmek gerekmektedir. 

Aksaray'da dinlenmek ve uzun zamandır ihtiyaç duyduğunuz o hayalinizdeki tatili yapmak için Aksaray tatil otelleri sayfasına göz atmayı unutmayın.


Aksaray Şehir İçi Ulaşımı

Aksaray şehir içi ulaşımı belediye otobüsleri ve dolmuşlar ile sağlanmaktadır. Otobüsler ve dolmuşlar sabah 07.00’da hareket edip 20 dakikada bir hizmetlerine devam ederek akşam 19.30’a kadar çalışmaya devam etmektedir. Bazı duraklarda hizmet gece 23.00’a kadar devam etmektedir. 

18 farklı otobüs güzergahının olduğu ilçe merkezinde ulaşım bunlarla rahatça yapılabilmektedir. Şehir içi ulaşım araçları indi-bindi ücreti tam bilet 1,85 TL, indirimli bilet 1,30 TL olarak hizmet vermektedir. Tek kullanımlık bilet ücreti ise 2,25 TL’dir.

Şehir içi ulaşımında taksi hizmeti de kullanılmaktadır. 5 kilometrelik yolculuk 20 TL olarak ücretlendirilmektedir. Şehirde ulaşımı sağlamak için araç kiralama firmaları da bulunmaktadır. Bu firmalarda farklı birçok model olup ortalama 100 TL ile 150 TL arasında günlük ücret alınmaktadır.

Aksaray'da uygun fiyatları ile kendinizi yabancı hissetmeyeceğiniz apartları sizin için Aksaray apart oteller sayfamızda listeledik.