Aksaray Hediyelik Eşya Rehberi

Aksaray, tarihi çok eski zamanlara dayanan İç Anadolu’nun güzel şehirlerinden birisidir. Hititlerin ve Kapadokya Krallığı’nın önemli merkezlerinden birisi olma özelliğine sahiptir. Türklerin Anadolu’da ilk yerleşim noktalarından birisi olan şehir de doğal ve tarih açıdan görülmesi gereken çok sayıda nokta bulunmaktadır.

Aksaray seyahatinizi tamamlayıp geri dönerken hediyelik birçok seçenek arasından tercih edebileceğiniz ürünler bulunmaktadır. El dokuması Taşpınar halıları, toprak işçiliğinin en güzel eserleri Güzelyurt çömlekleri, çini işlemeler, biblolar, helvalar ve el örgüsü sepetler bunların arasında yer almaktadır. 

Aksaray'da gezilecek muhteşem yerlere yakın uygun fiyatlı konaklama hizmetleri için Aksaray oteller listemize göz atabilirsiniz.


Taşpınar Halısı

Taşpınar Halısı Taşpınar Halısı

Aksaray’ın güneyinde bulunan Taşpınar belediyesinde yüzyıllardır üretilen halılar, bölgenin en dikkat çekici eşyaları arasında yer almaktadır. İl merkezine 29 kilometre uzaklıkta yer alan kasabada halı yüzyıllardır işlenmektedir.

Selçuklu Dönemi’nde başlanan bu faaliyet günümüzde de aynı şekilde devam etmektedir. Kervanların uğrak noktası olmasından dolayı halıların ünü tüm dünyaya yayılmıştır. Halıların dokunmasında ana renkler al, beyaz, siyah, tarçın rengi, gri ve mavi olarak öne çıkmaktadır. Halının yanı sıra seccade, namazlık, yastık, eğerlik ve heybe de dokunmaktadır. 

%100 koyun yününden dokunan halılar boyutlarına göre farklı fiyatlar ile sunulmaktadır. Boyu bir metre, eni yarım metre olan halının fiyatı ortalama 300 ile 350 TL arasında değişmektedir. 


Güzelyurt Çömleği

Güzelyurt Çömleği Güzelyurt Çömleği

Aksaray’ın ilçelerinden birisi olan Güzelyurt’ta 20. yüzyılın başından itibaren toprak işleme sanatı yapılmaktadır. Eski adıyla Gelveri olan ilçede 1950’li yıllarda bu sanat önemini kaybetmiş olsa da, son yıllarda tekrar canlanması için çalışmalar yapılmaktadır. 

Güzelyurt’un toprağından yapılan çömlekler üzerine bölgeye has motifler işlenmektedir. İlk çömlekçilik faaliyetlerinin bölgedeki insanların yerleşik hayatı tercih etmesine kadar dayanmaktadır. Yöresel olarak üretilse de Aksaray’da birçok noktada küp, testi ve çeşitli aksesuarlar bulmak mümkündür. 

Aksaray'da birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerlerde keyifli vakit geçirmek için Aksaray'da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Gülağaç Sele Sepeti

Gülağaç Sele Sepeti Gülağaç Sele Sepeti

Aksaray’ın doğusunda yer alan Gülağaç ilçesinde özel bir teknik kullanılarak örülen ve saklama amaçlı kullanılan sepetler, yöresel hediye almak isteyenler tarafından tercih edilebilmektedir. Bu sepetler hem saklama ve hem de taşıma amaçlı olarak kullanılmaktadır. 

Üzerindeki işlemler ile sanatsal olarak da dikkat çekmektedir. Hasır otu kullanılarak yapılan sepetler bölgede ilgi çeken hediyelikler arasındadır. Bu şekilde saklama kabı, piknik sepeti, çamaşırlık ve kalemlik gibi ürünler üretilmektedir. Sepet üretiminin tam tarihi hakkında bilgi bulunmasa da müzelerde 150 yıllık sepetlerin bulunduğu bilinmektedir. 


Aksaray Saray Helvası

Aksaray Saray Helvası Aksaray Saray Helvası

Aksaray’dan dönerken lezzetli bir şeyler almak istiyorsanız tercihini saray helvasından yana kullanabilirsiniz. Çok farklı çeşitleri bulunan helva damaklarda bıraktığı lezzet nedeniyle bölgeye gelen insanların sıklıkla hediye olarak almış oldukları ürünler arasında yer almaktadır.

Yapımı çok basit olan bu lezzeti özel kutularda alma ve hediye olarak arkadaşlarınıza götürme şansınız bulunmaktadır. Kilo fiyatı ortalama 10 TL ile 15 TL arasında değişmektedir. 

Aksaray'da aileniz ile birlikte güzel bir vakit geçirmek için ekibimizin hazırlamış olduğu Aksaray gezi rehberi sayfasını incelemeyi unutmayın.


Aksaray Köpük Helvası

Aksaray Köpük Helvası Aksaray Köpük Helvası

Aksaray’ın en lezzetli helvalarından birisi olan bu lezzeti de alabileceğiniz hediyelikler arasına dahil edebilirsiniz. Bembeyaz görüntüsü ve içinde bulunan büyük cevizleri ile dikkat çekmektedir. Çöven isimli bir bitkinin kökünden yapılmaya başlanmaktadır. Öncelikle gerekli temizlik yapılmakta ardından ise helva yapımına geçilmektedir.

Köpük helvası satılırken küçük kaplara konulmakta ve rahatça taşınmasına imkan verilmektedir. Ülkemizde çok farklı şehirlerde yapılan bu tatlı, Aksaray’ın da vazgeçilmez lezzetleri arasında yer almaktadır. Uygun fiyata satılmasından dolayı insanlar tarafından tercih edilmektedir. 

Aksaray'da bir çok özel aktiviteleri ile lüks bir konaklama deneyimi yaşayabileceğiniz Aksaray 5 yıldızlı oteller listemize uğramayı unutmayın.


Çiniler

Aksaray Çinileri Aksaray Çinileri

Çini ürünler, Aksaray’da son yıllarda popüler olarak üretilmeye başlanan hediyelikler arasında yer almaktadır. Bölgeden çıkarılan uygun toprakların çini yapımı için kullanılması ile hazırlanan her türlü ürünün üzerine yapılan işlemler ile ortaya harika hediyelik eşyalar çıkmaktadır. 

Güzelyurt çinisi, bu konuda öne çıkmaktadır. Çini üretim atölyelerinde üretilen çok farklı ürünler, hediyelik eşya satış noktalarında alışveriş yapmak isteyenlere sunulmaktadır. 

Aksaray'da aileniz için uygun olan alkolsüz tesettür otellerini sizin için Aksaray islami oteller sayfamızda listeledik.


Küçük Objeler ve Biblolar

Küçük Objeler ve Biblolar Küçük Objeler ve Biblolar

Aksaray etrafı çok sayıda tarihi ve turistik yer ile çevrili olmasından dolayı hediyelik eşya açısından da çeşitlilik göstermektedir. Hediyelik eşyalarda Ihlara Vadisi, Kiliseler, Hasan Dağı ve Güzelyurt Evleri gibi turistik yerler değerlendirilmektedir.

Küçük hediyelik eşyalar alarak hatıra olarak saklamak isteyenler için biblo, maket, kalemlik ve anahtarlık gibi çok farklı ürünler arasından size uygun olanı tercih ederek satın alabilirsiniz. Uygun fiyatları sayesinde çok sayıda ürün alma şansınız da bulunmaktadır.