Üsküdar’da Yapılacaklar

Anadolu yakasının sahil şeridinde yer alan Üsküdar'da, yapılacak çok fazla şey bulunmaktadır.

İstanbul'un bu güzel ilçesi; gidildiğinde görmeden dönülmemesi gereken yerler, tadına mutlaka bakılması gereken lezzetler, tarihe tanıklık edilecek sokaklar, nostalji yaşatan mekanlar ve mutlaka şahitlik edilmesi gereken manzaralar ile doludur.

Hazırsanız, Üsküdar'da yapılacaklar listesi yazımızın devamında...

Üsküdar'da birbirinden cazip uygun fiyatları ile eğlenceyi doyasıya yaşamanız için Üsküdar otelleri fiyat listesine göz atabilirsiniz.


Sabahı Ayrı Akşamı Ayrı Güzel Manzara: Kız Kulesi

Kız Kulesi Günbatımı Manzarası Kız Kulesi Günbatımı ManzarasıÜsküdar'da mutlaka yapılması gereken bir şey varsa; bu, tam da sahilde bulunduğunuz bir anda, sahil kenarında bir yürüyüş sırasında, banklarda oturup Kız Kulesi'ni seyre dalmaktır.

Bu güzel, eşsiz şehri, bir de Kız Kulesi'nin arkasından izlemeyi deneyimleyebilirsiniz.

Ya da İstanbul'a ilk kez geldiyseniz, şehri keşfetmeye Üsküdar sahilinden başlamak, size iyi bir keşif rotası oluşturacaktır.

Tarihi, M. Ö’ye kadar uzanan ilçede Bizans dönemine ait tek eser olma unvanını da üzerinde taşıyan Kız Kulesi ile ilgili sayısız efsane bulunsa da onunla ilgili değişmeyen gerçek, gerçekten kusursuz ve büyüleyici görünmesidir.

Biraz daha merak ederseniz ve onu yakından görmek isterseniz, tam da denizin üzerinde bir ziyafet için, Kız Kulesi'nde kahvaltı ya da akşam yemeği de yiyebilirsiniz.

Üsküdar'da gezilecek yerlere yakın olan İstanbul bölgesi otelleri listemizden size uygun oteli seçerek tatilinizi daha da güzelleştirebilirsiniz.


İlçenin Tarihi Yapıtlarından: Adile Sultan Kasrı

Tarihi Adile Sultan Kasrı Bahçesi Tarihi Adile Sultan Kasrı Bahçesi

Üsküdar'a bağlı Altunizade semtindeki Validebağ Korusu'nun içinde yer alan Adile Sultan Kasrı'nın tarihi, 17. yüzyıla kadar uzanmaktadır.

Dönemin sultanı Abdülaziz'in kardeşi için yaptırdığı bu yapı, Üsküdar'da tarihi bir gezi yapmak isteyenlerin tercihi olmalıdır.

Bina, bugüne kadar Yeşilçam'ın pek çok filmine ev sahipliği yapmakla birlikte, en bilineni, Hababam Sınıfı'dır.

Tam bir Hababam Sınıfı hayranıysanız, filmin çekildiği ortamı görmek ve tarihe tanıklık etmek için; Üsküdar keşfinize, Adile Sultan Kasrı'nı da ekleyebilirsiniz.

Üsküdar'da manzaraları ile sizi büyüleyecek ihtişamlı yerler için ekibimizin hazırladığı Üsküdar'da gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


Sahilde Meşhur Yoğurt Lezzeti: Kanlıca Yoğurdu

Eşsiz Lezzetiyle Kanlıca Yoğurdu Eşsiz Lezzetiyle Kanlıca YoğurduÜsküdar'da, belki de İstanbul'da mutlaka yapılması gereken bir şey varsa, bu kesinlikle Kanlıca yoğurdu yemektir.

Yoğurdun sağlığa faydaları ve lezzetini bir kenara bırakacak olursak, muhteşem bir İstanbul manzarasına eşlik etmek için, Kanlıca sahilde, iskelenin hemen yanı başında hizmet veren Asırlık Kanlıca Yoğurdu'nu tercih edebilirsiniz.

Üsküdar sahilden Beykoz yönüne doğru giderken; Kandilli'yi ve Küçüksu Kasrı'nı geçtikten sonra ulaşabileceğiniz mekan; Çengelköy-İstinye ve Beykoz-Kanlıca-Üsküdar vapurlarının kalktığı Kanlıca iskelesinin hemen yanıbaşında hizmet vermektedir.


Çengelköy'ün İncisi: Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi

Tarihi Çınartaltı Çay Bahçesi Tarihi Çınartaltı Çay BahçesiÜsküdar'da mavi ve yeşilin buluştuğu bir semt: Çengelköy.

Çengelköy, salatalıkları ile meşhur olsa da, onun belki de her detayı sevilmeye değerdir.

Mis gibi bir Boğaz havasını içinize çekebileceğiniz bu şirin ve sevimli semtte, yapabileceğiniz sayısız seçenek bulunmaktadır.

Başlangıç rotanızı, Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi'nde yapacağınız bir kahvaltı ile başlatabilir, yine kahvaltıdan sonra, burada ortalama 5-10 TL ödeyerek bol köpüklü bir Türk kahvesi yudumlayabilirsiniz.

Üsküdar'da muhteşem manzaraları ile sizi uzaklara götürecek gezi rehberi için Üsküdar gezi rehberi sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


Şehrin En Güzel Semti: Kuzguncuk Sokakları

Kuzguncuk Huzur Dolu Sokakları Kuzguncuk Huzur Dolu SokaklarıÜsküdar'da, "Biraz nostalji istiyorum" diyorsanız, görmeniz gereken yer, kesinlikle Kuzguncuk sokaklarıdır.

İstanbul'un büyüleyici bir şehir olduğunu hepimiz kabul ediyoruz; ancak, son yıllarda artan nüfus, trafik ve çarpık kentleşme, şehrin güzelliğine gölge düşürmüş olabilir.

Yine de, hala bu güzel şehri keşfedecek harika seçenekleriniz de bulunmaktadır.

Kuzguncuk da onlardan biridir. Bugüne kadar pek çok film ve dizi setinin yer aldığı bu güzel semtte, sokaklarını gezmek dışında da yapabileceğiniz pek çok şey bulunmaktadır.

Birbirinden şirin kafelerinde kahvenizi ve çayınızı yudumlayabilir, butik pastanelerinde lezzetli pastaların tadına bakabilir, Perihan Abla sokağında bol bol fotoğraf çekebilir, Ekmek Teknesi'nde nostalji dolu dakikalar yaşayabilir, birbirinden güzel köşk ve yalılarını keşfedebilirsiniz.

İstanbul'daki turistlerin sürekli ziyaret ettiği mükemmel yerler için İstanbul gezi rehberi sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Samimi ve Nostaljik: Üsküdar Butik Kafeleri

Üsküdar Butik Kafeleri Üsküdar Butik KafeleriŞehrin merkez ilçelerinden biri olan ve kalabalık bir nüfusa sahip Üsküdar; modern bir şehir görüntüsünün içinde, hala o nostaljik ruhu yaşatmayı da başaran bir ilçedir.

Üsküdar'a bağlı pek çok semtte bulabileceğiniz butik kafeler ve butik pastanelerde, lezzeti ve samimiyeti bir arada bulabilirsiniz.

Çok uzaklaşmak istemezseniz, vapurdan hemen indikten sonra, iskeleye yürüme mesafesinde ya da kısa bir araç yolculuğu ile ulaşabileceğiniz butik işletmeleri de tercih edebilirsiniz.

Onlardan biri de; bir aile işletmesi ve kitap dostu bir mekan olan Na-dide isimli bu güzel butik kafedir.

Menüsü, oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir.

Ayrıca, vegan ve vejetaryenler de unutulmamıştır.

Mekanda, bir de kitap ve dergi köşesi bulunmaktadır. Bu da, evinizden çıkıp Üsküdar'a gelmek için bir başka nedendir.

Bir de Na-dide'nin yerel üreticilerden gelen gazozlarının da tadına bakmayı ihmal etmeyin; zira, market raflarında satılan gazozlardan çok daha farklı bir tada sahiptir.

Üsküdar'da kaliteden ödün vermeyen ve bir çok aktiviteyi yapabileceğiniz oteller için Üsküdar 3 yıldızlı oteller sayfamıza göz atabilirsiniz.


Üsküdar'da Çayın Demlendiği Yer: Sahibü'l Çay Âsaf Osman Efendi

Sahibü Sahibü'l Çay Asaf Osman Efendi

Türk insanının sofrasında da kalbinde de çayın yeri ayrıdır...

Eskiden, Üsküdar mahallelerinin meşhur çaycıları vardı. Şimdi yerini çay kafeler aldı. Mekanlar da daha modern bir görünüm aldı.

Burası; sıcacık çayınızı yudumlarken, size o nostalji ruhunu yaşatacak; sohbetlerinize Türk Sanat Müziği'nin eşlik edeceği bir ortama sahiptir.

Neresi mi? Üsküdar merkezde, Mimar Sinan mahallesinde, Valide Cami'den yürümeye başlarsanız kısa bir yürüyüşün ardından ulaşabileceğiniz, Üsküdar Marmaray istasyonunun hemen yakınındaki Sahibü'l Çay Asaf Osman Efendi.

Mekanın sahibi de mekanın kendisi kadar samimidir. Çay çeşitleri ve çayın nasıl demleneceği hakkında bir usta görüşüne ihtiyaç duyarsanız; musiki ve çayın buluştuğu bu mekana kesinlikle uğramanız gerekmektedir.

Üsküdar'da lüks mimari tasarımları ile eşsiz açık büfe kahvaltı sunan ve jakuzili otellerin listesini Üsküdar jakuzili oteller sayfamızda bulabilirsiniz.


Ekmek Arası: "Tak Tak" Köfte

Üsküdar gezinize, biraz hoş sohbet biraz da lezzet katmaya ne dersiniz?

İstanbul'un klasikleşmiş bir sokak lezzeti olan ekmek arası köfte, Nakliman Köfte'de muhteşem bir koku ve tadı damakta kalan bir lezzet ile önünüze gelmektedir.

Üsküdar'ın İmrehor mahallesinde hizmet veren Nakliman Köfte, buranın müdavimleri arasında Tak Tak Köfte olarak da anılmaktadır.

Mekan, "tak tak" adını, mekanın sahibi Cemal Abi'nin köfteyi yoğururken sürekli çıkan tak tak sesinden almaktadır.

Nakliman Köfte için yalnızca bir köfteci demek doğru olmayacaktır.

İşletme sahibinin renkli kişiliği, köfteleri daha lezzetli ve daha eşsiz kılmaktadır.

Mahalleli müdavimlerinin yanında, buraya şehrin diğer yakasından gelenlerin sayısı da oldukça fazladır.

Hoş bir sohbet, bolca lezzet ve yemekten sonra bir çay ikramı için, Üsküdar'ı keşfinize Nakliman Köfte'yi de ekleyebilirsiniz.