Üsküdar Semtleri

Üsküdar, İstanbul'un sahil bölgesinin bir parçasıdır ve Avrupa ile Asya kıtalar arasındaki kesişme noktasında, şehrin Anadolu yakasında yer almaktadır.

Bu nedenle; her gün şehir içinde otomobil ya da toplu taşıma ile seyahat eden insanlar nedeniyle, bölgede önemli bir trafik akışı vardır.

Üsküdar, toplamda 33 mahalleye ve 500.000'in üzerinde her geçen gün artan bir nüfusa sahiptir.

İstanbul'un en eski yerleşim yerlerinden biri olan Üsküdar'a bağlı; yaşamak ya da gezmek için tercih edebileceğiniz 16 semt bulunuyor.

İşte, Üsküdar semt haritası!

Üsküdar'da uygun fiyatları ile her bütçeye hitap eden konaklama hizmetleri için Üsküdar hotel sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Kandilli

Üsküdar Kandilli Semt Manzarası Üsküdar Kandilli Semt Manzarası

Üsküdar'ın bu nadide semtinin isminin, 17. yüzyılda burada yapılan bir sarayın, kandiller ile donatılmasından geldiği söylenmektedir.  

Kandilli, adını verdiği bir Leman Sam şarkısında da geçmektedir.

Anadolu yakasında, Boğaz kıyısının en kuzeyindeki semt olan Kandilli; Üsküdar'ın Küçüksu, Vaniköy ve Kuleli mahalleleri ile de komşudur.

Burada, Boğaz'ın en güzel manzaralarından birine şahitlik edebilirsiniz.

Ulaşım için Üsküdar'dan kalkan otobüs seferlerini kullanabilirsiniz. Kandilli'den geçen otobüs seferleri arasında; 15, 15P, 15KÇ, 15ŞN, 15F, 15Y, 15H ve 15T seferleri yer almaktadır. İstanbul Kart'ınız yoksa, ortalama 6 TL ödeyerek tek geçişlik biletlerden satın alabilirsiniz.

Aileniz ile birlikte keyifli bir tatil geçirebileceğiniz İstanbul'da yer alan tüm otellerin listesine ulaşmak için İstanbul'daki oteller sayfamıza göz atabilirsiniz.


Acıbadem

Acıbaden Rezidansları Acıbaden Rezidansları

Acıbadem; Kadıköy ile Çamlıca arasında; hem deniz hem de orman havasını aynı anda alabileceğiniz, İstanbul'un sayılı semtlerinden biridir.

Üsküdar'ın eski yerleşim bölgelerinden biri olan Acıbadem, zaman içinde modernleşmeye ayak uydursa da, hala o mahalle havasını korumayı başaran bir semttir.

Acıbadem'in, hem Kadıköy'e hem de Üsküdar'a bağlı bölgeleri bulunmaktadır. Akasya AVM'yi de içine alan bölümü, Üsküdar'a ve Nautilus AVM'yi kapsayan bölümü de Kadıköy ilçesine bağlıdır.

Acıbadem'in; bolca restoran, kafe ve son zamanlarda artan butikleri ile keyif alabileceğiniz bir caddesi bulunmaktadır.

Acıbadem'de, ulaşım seçenekleriniz de oldukça fazladır. Kadıköy'e bağlı olan bölümünde Marmaray ve metro durakları; Üsküdar'a bağlı olan bölümünde de Acıbadem metro ve metrobüs durakları bulunmaktadır.

Ayrıca, Acıbadem caddesinden geçen 6, 3A ve 3B otobüsleri ve Üsküdar-Kadıköy minibüslerini de kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Üsküdar'ın bünyesinde barındırdığı eşsiz güzelliklere şahit olmak ve keyifli tatil için Üsküdar'da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Bahçelievler

Bahçelievler Nef Yapı Konut Projesi Bahçelievler Nef Yapı Konut ProjesiÜsküdar merkezden Çengelköy'e doğru giderken, Beylerbeyi Sarayı'nı geçip, sahili takip ederken, biraz yukarı doğru çıktıktan sonra ulaşabileceğiniz Bahçelievler mahallesi, son yıllarda kentsel dönüşüm nedeniyle gürültüye maruz kalan semtlerden biri olsa da, Üsküdar'ın sakin, temiz ve yaşamaya değer bölgelerinden biridir.

Bahçelievler'e; Üsküdar ve Kadıköy'den kalkan otobüs ve minibüsler ile ulaşım sağlayabilir ya da Üsküdar-Beykoz dolmuşlarına bindikten sonra, Çengelköy'e gelmeden inip, yine minibüse binerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bahçelievler mahallesi, Üsküdar'ın en eski sitelerinden biri olan Ata 2 sitesinin de yer aldığı semttir.


Kuzguncuk

Kuzguncuk Huzur Dolu Sokakları Kuzguncuk Huzur Dolu SokaklarıSadece Üsküdar'ın değil, belki de Anadolu yakasının en huzurlu, en sakin semtidir.

Bu güzel semti tam anlamıyla anlamak için kelimelerden çok gözlerinize ihtiyacınız olacak.

Kuzguncuk; nostaljik havası, birbirinden güzel evleri ve samimi insanları ile adeta bir Anadolu kasabası havası yaşatmaktadır.

Üsküdar merkeze yürüme mesafesindeki Kuzguncuk, aynı zamanda pek çok dizinin de çekildi bir semttir. Ayrıca; Can Yücel ve Kuzgun Acar gibi sanatçıların da yaşadığı yer olarak bilinmektedir.

Kuzguncuk'a ulaşım seçeneğiniz de oldukça fazladır. Üsküdar Fethipaşa Korusu'na yürüyerek kolayca ulaşabileceğiniz gibi, Üsküdar merkezden kalkan otobüs ve minibüs seferlerini kullanarak da ulaşım sağlayabilirsiniz.

Üsküdar'da birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerler için Üsküdar gezi rehberi sayfamıza göz atabilirsiniz.


Çengelköy

Çengelköy İskelesi Çengelköy İskelesiÇengelköy...Salatalığı ile meşhur Üsküdar'ın bu güzel semti; Süper Baba ve Ekmek Teknesi gibi Türk televizyonlarının pek çok sevilen dizisinin çekildi yer olma özelliğine sahiptir.

Burası, hala ayakta durmayı başaran yalıları ile de ünlüdür.

Yükselen binaların ortasında kaldığımız İstanbul'da, hala yeşilliklerin olduğunu gösteren bu güzel semte, Boğaz havası almak isteyenlerin en azından şöyle bir uğraması gerekmektedir.

 Pazar sabahlarını değerlendirmeniz için, kahvaltı yapabileceğiniz çok sayıda uygun fiyatlı ve muhteşem manzaralı kafe ve çay bahçesine de sahiptir.

Çengelköy'e nasıl ulaşabileceğinize gelince; Üsküdar'dan kalkan pek çok otobüs ve Çengelköy minibüslerini kullanarak buraya kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz, Bebek ve Eminönü'nden gün içinde birkaç kez düzenlenen vapur seferlerini de kullanabilirsiniz.

İstanbul'da kesinlikle gitmeniz gereken yerleri rahatça keşfetmek için İstanbul gezi rehberi sayfamıza uğramayı unutmayın.


Selimiye

Selimiye Kışlası Drone Çekimi Selimiye Kışlası Drone ÇekimiSelimiye, Anadolu yakasının en sakin semtlerinden biridir.

Ayrıca, şehir merkezine çok yakın bir konumda olduğu için, her yerden kolaylıkla ulaşım sağlama olanağınız bulunmaktadır.

Selimiye, gerçek bir mahalle havasını hissedebileceğiniz bir semttir. Hem şehrin merkezinde olup hem de bu kadar huzurlu kalabilmesi ise takdiri hak etmektedir.

Selimiye'ye ulaşım için Üsküdar ve Kadıköy'den kalkan otobüs seferlerini tercih edebilirsiniz.  İstanbul Kart'ınız yoksa, ortalama 6 TL ödeyerek tek geçişlik biletlerden satın alabilirsiniz.

Üsküdar'da bir çok özel aktiviteleri ile lüks bir konaklama deneyimi yaşayabileceğiniz Üsküdar 5 yıldızlı oteller listemize uğramayı unutmayın.


Beylerbeyi

Boğazın İncisi Beylerbeyi Sarayı Boğazın İncisi Beylerbeyi SarayıBeylerbeyi'ne geldiğinizde, "Boğaz'ın incisi" lakabını boşuna almadığını anlarsınız.

Burada, görüp keşfedebileceğiniz pek çok seçenek bulunmaktadır.

Üsküdar'ın Beylerbeyi semtinde; 17. yüzyıldan günümüze kadar gelen, Osmanlı padişahlarının yabancı devlet adamlarını ağırlamak için kullandıkları bir saray olan, Beylerbeyi Sarayı da bulunmaktadır.

Saraya giriş ücreti ortalama 40 TL, indirimli fiyatı ortalama 20 TL ve öğrenciler için ise ortalama 10 TL'dir. "İçeriye girmeyeyim, bahçesinde biraz fotoğraf çekeyim" diyorsanız, 5 TL ödeyerek bahçesine giriş sağlayabilirsiniz.

Köprünün hemen altında, muhteşem bir manzara ile dikkat çeken Beylerbeyi'ne; metrobüsü kullanarak 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde inip, kısa bir yürüyüşün ardından ya da Üsküdar-Kadıköy gibi merkezlerden kalkan otobüsleri kullanarak da ulaşım sağlayabilirsiniz.


Altunizade

Altunizade Manzarası Altunizade ManzarasıAnadolu yakasının en eski AVM'lerinden biri olan Capitol'ün de içinde yer aldığı, İstanbul'un en nadide semtlerinden biridir.

Avrupa yakasından geliyorsanız, köprüyü geçtikten sonra, ilk sapaktan sapıp ulaşabileceğiniz; hem konumu hem de sakinliği ve temizliği ile dikkatinizi çekecek bir semttir.

Köprü trafiğine ek olarak, son yıllarda artan iş merkezleri ile trafik sıkıntısı giderek artıyor olsa da, hala Anadolu yakasında yaşamak için en iyi seçeneklerden biridir.

Altunizade, Üsküdar merkeze oldukça yakın bir konumda yer almaktadır.

Semtte ulaşım seçeneği de oldukça fazla. "İstanbul trafiğini çekmek istemiyorum" diyorsanız; Avrupa yakası ya da Üsküdar'dan bineceğiniz dolmuşlarla, yine Üsküdar ve Kadıköy'den kalkan otobüslerle ya da Beylikdüzü'ne kadar ulaşım sağlayabileceğiniz metrobüsü kullanarak, Altuniza'deye kolayca gelebilirsiniz.

Altunizade'nin dikkat çeken bir özelliği de, çiçek isimli sokaklarıdır. Bazı sokaklarında yürürken, bunun nedenini gerçekten anlayabilirsiniz.

Semtte, bir de meşhur Validebağ Korusu bulunmaktadır. Validebağ Korusu; aynı zamanda yürüyüş ve koşu olanakları ve İstanbul'da doğayı ve yeşili hissetmek için kalan son kalelerden biridir.

Üsküdar'da denize bir kaç dakika yürüme mesafesinde olup sizi cezbedecek oteller için Üsküdar denize sıfır oteller sayfamıza göz atmayı unutmayın.


Bulgurlu

Bulgurlu Meşhur Osmanlı Kahvecisi Bulgurlu Meşhur Osmanlı KahvecisiBulgurlu, Üsküdar semt haritasında, yükselen bölgelerden biridir.

Konum olarak Üsküdar ile Ümraniye arasında kalan semt, Çamlıca'nın arka kısımlarında bulunmaktadır.

Semt, Osmanlı döneminde mesire alanı olarak kullanılmıştır.

Bulgurlu, aynı zamanda Yeşilçam sinemasının klasikleri arasına giren Süt Kardeşler filminin de çekildiği semttir.


Ferah

Geçtiğimiz aylarda yenilenen merkez camisi ile Üsküdar'ın yükselen değerlerinden biridir.

 Semt, Büyük Çamlıca ile Ümraniye arasındaki noktada kalmaktadır. Ayrıca Kirazlıtepe ve Küplüce mahallelerine de oldukça yakın konumdadır.

Ferah mahallesine; Üsküdar'dan kalkan 15C ve Kadıköy'den kalkan14F ve 14FD İETT hatlarını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.