Üsküdar Nerededir ve Nasıl Gidilir?

İstanbul'un tarihi açıdan önemli Üsküdar ilçesi, şehrin çarpıcı manzaralarını keşfetmek isteyenler için idealdir.

Tarihi, M.Ö 7. yüzyıla kadar uzanan Üsküdar, aslında antik Yunanlılar tarafından kurulmuş, antik bir kenttir. Bu da, bize Üsküdar'da Bizans'ın varlığına işaret etmektedir.

Delicesine kalabalık bir şehirde, İstanbul'da, şehrin yalnızca küçük bir bölümünü oluşturuyor olmasına rağmen Üsküdar; oldukça yoğun bir nüfusa sahiptir. 

Üsküdar'a gitmenin en iyi yönlerinden biri, ilçenin sunduğu ulaşım seçenekleridir. Özellikle, şehrin diğer yakasından ulaşım sağlayacaksanız; size en yakın vapur iskelesine giderek ilk vapura binebilir; Boğaz havasını içinize çekerken, simit ve çay eşliğinde güne harika bir kahvaltı ile başlayabilirsiniz.

Üsküdar, İstanbul'un Anadolu Yakası'nın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Şehrin hemen sahil kıyısında bulunan ilçeye ulaşım için denizyolu ve karayolunu kullanabilirsiniz. Ayrıca, Metro ve Marmaray gibi raylı sistemler ile de ulaşım seçenekleriniz bulunmaktadır.

Üsküdar'da gezilecek yerlere yakın göz alıcı dizaynları ile sizi cezbedecek oteller için Üsküdar oteller sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Denizyolu ile Üsküdar'a Ulaşım

Şehir Hatları'nı kullanacaksanız, Üsküdar'a ulaşım için Eminönü, Karaköy ve Ortaköy iskelelerini tercih edebilirsiniz.

Üsküdar'a ayrıca; Beşiktaş ve Kabataş vapur iskelelerinden de ulaşım olanağınız var.

Herhangi bir vapur iskelesinden ulaşım sağlayacaksanız, İstanbul Kart'ınızı kullanabilirsiniz. İstanbul Kart'ınız yoksa, tek geçişlik kart ücreti ortalama 6 TL'dir.

Üsküdar'da birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerlerde keyifli vakit geçirmek için Üsküdar'da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Karayolu ile Üsküdar'a Ulaşım

Üsküdar, İstanbul'da ulaşım seçeneklerinin en geniş olduğu ilçelerden biridir. Şehrin birçok farklı ilçesinden, Üsküdar'a otobüs ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Üsküdar merkeze otobüs ile gelmek isterseniz; 12, 11K, 12C, 6, 9A, 11A, 11B, 11C, 11D, 11ES, 11G, 11K, 11L, 11M, 11N, 11P, 11ST, 11Ü, 11ÜS, 11Y, 12A, 12H, 12C, 12ÜS, 139, 139A, 13M, 13TD, 14C, 14FD, 15, 15B, 15C, 15E, 15H, 15K, 15KÇ, 15M, 15N, 15P, 15S, 15ŞN, 15T, 15U, 15Y, 15Z, 16A, 16F, 16M, 16U, 18, 18Ü, 18Y, 320, 320A, 5, 6, 9, 9A, 9Ç, 9Ş, 9Ü ve daha birçok otobüs seferini tercih edebilirsiniz.

Anadolu yakasındaysanız, Üsküdar'a hemen her ilçeden tek otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Üsküdar'a otobüs ile ulaşım sağlayacaksanız; tek geçişlik biletler için ortalama 6 TL ödemeniz gerekmektedir.

Üsküdar'da binlerce yıllık tarihi yerler ile sizi geçmişe götürecek yerler için Üsküdar gezi rehberi sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Üsküdar'a En Yakın Havalimanı

Üsküdar, İstanbul'un Anadolu yakasında yer almaktadır. En yakın havalimanı Sabiha Gökçen Havalimanı'dır. Sabiha Gökçen Havalimanı, Üsküdar merkeze 35 km uzaklıktadır. Uçaktan indikten sonra, 30 dakikalık bir araba yolculuğu ile Üsküdar'a ulaşabilirsiniz.

Üsküdar'ın, şehrin diğer yakasındaki Atatürk Havalimanı'na uzaklığı ise 40 km'dir. Havaalanından indikten sonra, Metro hattını kullanarak önce Kadıköy'e, oradan 12 numaralı otobüs seferine binerek de Üsküdar'a ulaşım sağlayabilirsiniz.

Üsküdar'da kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz uygun fiyattaki butik oteller için Üsküdar butik oteller sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Metro ile Üsküdar'a Ulaşım

Üsküdar'a metro ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Üsküdar'a ulaşabileceğiniz metro hattı; M5 Üsküdar-Yamanevler metro hattı olarak geçmektedir.

Duraklar; Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümraniye, Çarşı, Yamanevler, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, İmam Hatip Lisesi, Dudullu, Necip Fazıl, Çekmeköy-Sancaktepe duraklarıdır.

Bu hat, aynı zamanda Türkiye'nin ilk sürücüsüz metro hattıdır. İstanbul Kart'ınızı kullanarak metro ile ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul Kart'ınız yoksa, tek geçişlik kart için ortalama 6 TL ödemeniz gerekmektedir.

Üsküdar'da bir çok aktiviteyi içerisinde barındıran ihtişamlı otelleri sizin için Üsküdar 5 yıldızlı oteller sayfasında listeledik.


Marmaray ile Üsküdar'a Ulaşım

Üsküdar'a ulaşım sağlayabileceğiniz seçeneklerden biri de Marmaray'dır.

Üsküdar'a bağlı Acıbadem semtinde yer alan Ayrılıkçeşmesi durağı'ndan, Sirkeci'den, Yenikapı'dan ve Kazlıçeşme duraklarından Marmaray'a binerek, Üsküdar'a kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Marmaray durakları arası 4 dakika sürmektedir ve toplamda 5 durak bulunmaktadır.

İstanbul Kart'ınızı kullanarak Marmaray ile ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul Kart'ınız yoksa, ortalama 6 TL ödeyerek, tek geçişlik biletlerden satın alabilirsiniz.