Üsküdar'a Ulaşım ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

İstanbul'un Anadolu yakasının hem yaşam hem de iş merkezlerinden biri olan Üsküdar; ulaşım seçenekleri ile de oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir.

Geçtiğimiz yıl verilerine göre nüfusu 550.000'e yaklaşan bu tarihi ilçede; metro, Marmaray, vapur, minibüs, otobüs gibi çok sayıda toplu ulaşım seçeneği bulunmaktadır.

Üsküdar'a gelmek için; iş, alışveriş, turistik bir gezi, deniz kenarında bir akşam yemeği ya da yalnızca Boğaz havası almak gibi pek çok farklı nedeniniz olabilir.

 Üsküdar'a gelirken, hangi ulaşım aracını nasıl kullanacağınızı bilemiyorsanız; aşağıda yer alan seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz.

Üsküdar'da tarihi yerlere yakın olup birbirinden farklı uygun fiyatları ile göz alıcı oteller için Üsküdar otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Üsküdar'a Toplu Taşıma Araçları ile Nasıl Gidilir?

Metro ile Üsküdar'a Nasıl Gidilir?

Geçtiğimiz yıllarda açılan M5 Üsküdar-Ümraniye- Çekmeköy metro hattı, Üsküdar'a ulaşım seçeneğinde büyük bir rahatlama sağlamıştır.

Üsküdar sahilde, Marmaray istasyonu ile bağlantılı olan metro hattını kullanarak; Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümraniye duraklarına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Metronun; Yamanevler, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, Dudullu, Necip Fazıl ve Çekmeköy duraklarından oluşan ikinci etabı ile de Sancaktepe'ye kadar ulaşım sağlayabilirsiniz.

Çekmeköy ile Üsküdar arası ulaşım 30 dakikanın altına indiren metroyu kullanmak isterseniz, İstanbul Kart'ınızı kullanabilirsiniz. İstanbulKart ile ulaşım; tam bilet ortalama 2.60 TL, öğrenci ortalama 1.25 TL ve Sosyal (öğretmenler ve 60 yaş üzeri) ise ortalama 1.85 TL'dir. Tek geçişlik bilet ücreti ortalama 6 TL'dir.

İstanbul'da gezilecek yerlere yakın, açık büfe imkanları ile herkese hitap edecek mükemmel dizaynlı oteller için İstanbul otel fiyatları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


Marmaray ile Üsküdar'a Nasıl Gidilir?

Üsküdar'a ulaşım seçeneklerinden biri de 2013 yılında hizmete açılan Marmaray'dır.

Cumhuriyet'in kuruluşunun 90. yılında hizmete giren Marmaray'ın durakları ise şöyle; Ayrılıkçeşmesi, Üsküdar, Sirkeci, Yenikapı ve Kazlıçeşme.

Üsküdar Marmaray durağı; Üsküdar sahilde, otobüs ve minibüs duraklarının yanında, vapur iskelesinin tam karşısında yer almaktadır.

Üsküdar merkezdeyseniz ve Acıbadem'e gitmek isterseniz, Marmaray hattını kullanarak, 4 dakikalık hızlı bir yolculuk ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Anadolu yakasında bulunan Üsküdar ve Ayrılıkçeşmesi duraklarının dışında, Marmaray'ın Avrupa yakasında ise 3 adet durağı bulunmaktadır.

Üsküdar'dan Eminönü'ne ulaşım için vapur seferlerini tercih edebileceğiniz gibi, Boğaz'ın altından, sadece 4-5 dakikalık bir yolculuk ile de kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

 Marmaray ile ulaşım için İstanbul Kart'a ihtiyacınız bulunmaktadır. Marmaray ücretleri; tam ortalama 2.60 TL, öğrenci ortalama 1.25 TL ve Sosyal (öğretmenler ve 60 yaş üzeri) ise ortalama 1.85 TL'dir. Tek geçişlik bilet ücreti ise ortalama 6 TL'dir.

Üsküdar'da doğal güzellikleri ile sizi büyüleyecek yerler için Üsküdar'da gezilecek yerler makalemizi kontrol etmeyi unutmayın.


Vapur ile Üsküdar'a Nasıl Gidilir?

İstanbul'un bu tarihi semtine, belki de en keyifli ulaşım seçeneği, vapur ile yapacağınız keyifli bir yolculuk olacaktır.

İstanbul Şehir Hatları seferlerini kullanarak, Üsküdar'a; Eminönü ve Ortaköy'den ulaşım sağlayabilirsiniz.

Üsküdar-Eminönü vapur seferi, haftanın her günü 06:30 ile 22:00 saatleri arasında gerçekleştirilmektedir. Üsküdar-Ortaköy vapur seferleri ise; hafta içi 07:45, 08:15 ve 18:10 saatlerinde ve hafta sonları; 12:00 ile 23: saatleri arasında, 1-2 saat aralıklarla düzenlenmektedir.

Üsküdar'a, Şehir Hatları ile yine aynı ücreti ödeyerek, Dentur Avrasya iskelelerinden, Beşiktaş ve Kabataş'tan da kısa bir vapur yolculuğu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Üsküdar - Beşiktaş hattı, haftanın 7 günü; 06:10 ile 00:45 saatleri arasında ve Üsküdar-   Kabataş hattı; hafta içi 06:45 ile 00:00 ve hafta sonları 07:00 ile 00:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Tam bilet ücreti ortalama 2.35 TL, öğrenci bileti ortalama 1.25 TL ve tek geçişlik bilet ücreti ortalama 6 TL'dir.


Otobüs ve Minibüs ile Üsküdar'a Ulaşım

Anadolu yakasındaysanız, otobüs ve minibüs ile Üsküdar'a ulaşım için çok sayıda seçeneğiniz bulunmaktadır.

Üsküdar'a, ilçeye bağlı semtlerin dışında; Kadıköy, Bostancı, Sultanbeyli, Ataşehir, Dudullu ve Alemdağ gibi daha birçok semtten de kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Üsküdar otobüsleri; Üsküdar sahilde, vapur iskelesinden kalkmaktadır.

Otobüs durağının hemen karşısında ise minibüs durakları da bulunmaktadır. Buradan; Üsküdar-Acıbadem, Üsküdar-Ataşehir, Üsküdar- Kozyatağı ve Üsküdar Çengelköy minibüsleri kalkmaktadır. Hatların tarife ücretleri, gideceğiniz mesafeye göre değişiklik göstermekle birlikte, ortalama 2.5 TL'dir.

Üsküdar minibüsleri, genel olarak 07:00 ile 22:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Üsküdar'da doğal güzellikleri ile hayata bir daha tutunmanızı sağlayacak ihtişamlı yerleri ekibimiz sizin için Üsküdar gezi rehberi sayfasında listeledi.


Dolmuş ile Üsküdar'a Nasıl Gidilir?

Üsküdar'a ulaşım seçeneklerinden biri de sarı dolmuşlardır.

Dolmuş ile ulaşım; Üsküdar-Sultantepe-Kuzguncuk, Üsküdar-Kadıköy, Üsküdar-Bağlarbaşı, Üsküdar-Beykoz, Üsküdar-Çekmeköy, Üsküdar-Acıbadem güzergahlarında gerçekleştirilmektedir.

Dolmuş ücretleri, gideceğiniz mesafeye bağlı olarak ortalama 2.75 TL ile 8.50 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Üsküdar'a ulaşım seçeneği sunan metro, Marmaray ve otobüs seferlerinin akşam belirli bir saatten sonra sona erdiği düşünüldüğünde, sarı dolmuşlar gece ulaşım için uygun fiyatlı bir seçenek olmaktadır.

Üsküdar dışında il genelinde yapılmakta olan tüm etkinliklere ulaşmak için İstanbul gezi rehberi sayfasına göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.


Üsküdar-Kadıköy Arası Nasıl Ulaşım Sağlanır?

Üsküdar-Kadıköy arası seyahat edecekseniz;

  • Marmaray hattını kullanarak, önce Ayrılıkçeşmesi durağına gelebilir ve hemen oradan Kadıköy-Tavşantepe metrosunu kullanarak, 1 durak sonra Kadıköy'e ulaşım sağlayabilirsiniz.
  • Otobüs ile ulaşım için 12 ve 12A otobüs seferlerini tercih edebilirsiniz. Bu seferler; hafta içi 05:55- 23:20 ve hafta sonları 06:20-23:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. 12 numaralı Kadıköy-Üsküdar otobüs seferinin, toplamda 12 durağı bulunmaktadır. Kadıköy merkezden kalkan otobüs; Ayrılıkçeşmesi Marmaray durağı ve Numune Hastanesi duraklarını geçerek, Çiçekçi, Paşakapısı, Doğancılar ve Ahmediye'yi dolaşır ve son durak Üsküdar Marmaray otobüs durağıdır.
  • Üsküdar-Kadıköy arası ulaşım sağlamak için, doğrudan minibüs ile ulaşım seçeneğiniz bulunmamaktadır.
  • Üsküdar'dan Kadıköy'e gelecekseniz, bir diğer ulaşım seçeneğiniz de sarı dolmuşlardır. Kadıköy-Bağlarbaşı-Üsküdar arası hizmet veren bu dolmuşlar, toplamda 17 duraktan geçiyor. 06:00-23:00 saatleri arasında Üsküdar-Kadıköy dolmuşlarını kullanabilirsiniz. Fiyatı, 3.5 TL'dir.

Üsküdar AVM'lere Nasıl Gidilir?

İstanbul'un Üsküdar ilçesinde, toplamda 3 adet alışveriş merkezi bulunmaktadır. Bunlar; Capitol, Akasya ve Emaar AVM'dir. Capitol, Üsküdar'ın Bağlarbaşı mahallesinde; Akasya AVM Acıbadem mahallesinde ve Emaar AVM de Libadiye caddesinde hizmet vermektedir.


Capitol'e Nasıl Gidilir?

Capitol, Üsküdar'ın Bağlarbaşı mahallesinde hizmet vermektedir. AVM'nin hemen çıkış kapısında bulunan metro istasyonunu kullanarak, Üsküdar merkeze ya da yukarıda, "Üsküdar'a metro ile ulaşım" bölümünde bahsettiğimiz diğer tüm duraklara kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Capitol'e ayrıca; otobüs, minibüs ve sarı dolmuş ile ulaşım olanağı da bulunmaktadır.

 Alışveriş merkezi, ayrıca metrobüse de yalnızca 5-10 dakikalık bir yürüme mesafesi uzaklığında olduğundan, Avrupa yakasından gelirken de Altunizade durağında inebilir ve kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.


Akasya AVM'ye Nasıl Gidilir?

İstanbul Çevre Yolu'ndan Acıbadem'e çıkan noktada hizmet veren Akasya AVM'ye; Kadıköy-Tavşantepe metro hattını ve Söğütlüçeşme-Beylikdüzü arasında hizmet veren metrobüs hattını kullanarak kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Her iki ulaşım seçeneği de Akasya AVM'ye 5-10 dakikalık yürüyüş mesafesinde yer almaktadır.

Üsküdar'da aileniz ile bir arada keyifli, konforlu ve güvenli bir tatil geçirebileceğiniz otellerin listesi Üsküdar aile otelleri sayfamızda yer almaktadır.


Emaar AVM'ye Nasıl Gidilir?

Kadıköy-Tavşantepe metro hattını kullanacaksanız, Göztepe istasyonunda inerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Metrobüs ile ulaşım sağlayacaksanız; Uzunçayır durağında indikten sonra, metro istasyonuna geçiş yaparak, yine Göztepe istasyonunda inmeniz gerekmektedir.

Marmaray ile ulaşım sağlayacaksanız, Ayrılık Çeşmesi durağında indikten sonra, yine metro bağlantısını kullanabilirsiniz.


Üsküdar’daki Otobüs Durakları

Üsküdar ilçe sınırları içerisinde yer alan otobüs duraklarından bazıları şöyledir; Harem Peronlar, Haydarpaşa Gümrük, Numune Hastanesi, İsfalt, Acıbadem Köprüsü, Acıbadem Metro İstasyonu, Uzunçayır Metrobüs, Göztepe Köprüsü, Yenisahra, Yüzbeşevler, Kozyatağı Metro, FSM Hastanesi, Bostancı Köprüsü, Tekel Deposu, Paşalimanı, Kuzguncuk, Şehit Samet Uslu, Tünel, Beylerbeyi Sarayı, Beylerbeyi, Yalıboyu, Şehit Burak Cantürk. 

Üsküdar'da doğa ile iç içe mekanlara yakın kaliteli hizmet sunan konaklama seçeneklerini Üsküdar lüks oteller sayfasında bulabilirsiniz.


Üsküdar’a Ulaşımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Üsküdar, İstanbul’un merkezi ilçelerinden biri olması, deniz kenarındaki konumu ve raylı sistemler ile ulaşım seçeneklerinin bulunduğu bir ilçe olması yönüyle, ulaşımda toplu taşımanın tercih edilmesi, daha hızlı bir şekilde gitmenizi sağlayacaktır. 

Üsküdar’da trafik, iş çıkış saatlerinde oldukça yoğun olabilir. Özellikle, sahil tarafları ve köprü yolundaki Altunizade Beylerbeyin’ deki trafik, uzun bir süre trafikte sıkışık kalmanıza neden olabilir. 

Üsküdar’a toplu taşıma araçları ile gidecekseniz, trafiğe takılmak istemiyorsanız; otobüs, minibüs ya da dolmuş hatları yerine Marmaray, vapur ve metro seçeneklerini tercih edebilirsiniz.